Hej.
W przyszłym roku chciałbym zacząć proces budowy i jestem na etapie wyboru projektu.
Mam kilka pytań, będę wdzięczny za odpowiedzi bardziej doświadczonych.

Moje założenia:
- dom parterowy z G1 do max 115m2
- pompa ciepła gruntowa (sondy 2x80metrów)
- ogrzewanie podłogowe
- wentylacja mechaniczna (rekuperator)
- ewentualne panele fotowoltaiczne

I tu nasuwają się pytania.
1) Czy najlepiej będzie wybrać tani i praktyczny dach 2-spadowy pod ewentualne wygodne i estetyczne na 1stronie panele na południe?
Mam działkę kwadratową ze 100% dostępem do światła z każdej strony - nikt i nic nigdy mnie nie zabuduje.

2) Czy projek, który obecnie nie ma super wskaźników energoszczędnych po zastosowaniu w/w rozwiązań cieplnych zda egzamin i energoszczędnym się stanie? Oglądając projekty oznaczone jako energooszczędne nie znajdujemy nic fajnego dla siebie i wybieramy spośród zwykłych parterówek.
Czy wybierając zwykły projekt np.(https://projektyzwizja.pl/projekty-domow/rodzinny-3) będzie to miało ręce i nogi?

3) Czy stosując w/w rozwiązania cieplne jak pompa i rekuperacja nie kanibalizuję tego wszystkiego? Tzn. czy tych opcji zapobiegania utratom ciepła nie jest już zbyt dużo?

4) Wentylacja mechaniczna najlepiej działa przy niskim stropie. Jednak jeśli będziemy chcieli doświetlić się i w dachu zrobić jednak przeszklenie nieotwieralne nad salonem to jak się ma uzysk ciepła do straty uwolnionego ciepła przez zwiększenie powierzchni do ogrzania?