dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    studys

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-923
    Posty
    7

    Domyślnie Ocieplenie (izolacja termiczna) dachu - starszy domek na działce

    Witam,
    przeczytałem sporo postów ale w sumie nie znalazłem dokładnie mojego przypadku dlatego pozwoliłem sobie na założenie nowego tematu.

    Na działce jest dom z już wiekowym dachem krytym papą i strychem. Do pory strych to była taka mała graciarnia. W tym roku podjęliśmy decyzję o małych porządkach i wydzieleniu troszkę miejsca na taki dodatkowy "pokoik". Oczywiście jego wykorzystanie ma być sporadyczne i najwięcej w lecie. Jak wiadomo w lecie na takim poddaszu jest troszkę gorąco dlatego planujemy użyć waty do izolacji termicznej. Tylko teraz jak to dokładnie zrobić.
    Postaram się opisać budowę tego dachu na tyle na ile potrafię. Dach zbudowany jest z belek, do których na całej powierzchni przybite są deski a na nich jest papa.

    Z tego co czytałem to mam zamiar w odległości 2 cm od powierzchni desek rozciągnąć jakiś sznurek (nie wiem jaki jest najlepszy) czy linkę lub drut.Na to położyć warstwę waty, później folia izolacyjna. A na to wszystko płyta osb mocowana do belek. Podobno jak jest pełne odeskowanie to nie trzeba układać tej folii na której zbierałaby się ewentualnie wilgoć. Ale właśnie nie wiem jak to z tym dokładnie jest i czy moja koncepcja jest prawidłowa oraz jaka ma być folia pod płytą osb.

    Ta przestrzeń nie będzie wykorzystywana jak w normalnym domku jednorodzinnym dlatego taką mam koncepcję.

    Z góry dziękuję za pomoc i sugestie bo w necie jest tyle filmów i artykułów że można zgłupieć a i tak żaden nie brał pod uwagę moich warunków. A nie chciałbym w krótkim czasie stracić dachu bo coś źle zaplanowałem.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Witam
    Jeśli podkładem jest papa na pełnym deskowaniu, niezbędne jest pozostawienie 3-4 cm szczeliny wentylacyjnej między wełną i poszyciem z desek. Tworzy się ją, rozciągając między krokwiami cienki ocynkowany drucik, żyłkę, albo mocny sznurek.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	210514-7902-790x0_ocieplenie-poddasza1-budujemydompl.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	47,7 KB
ID:	449019
    Najlepiej sznurek do snopowiązałki(biały polipropylenowy) jest z tworzywa sztucznego i mało się rozciąga a łatwo wiążę. Dzięki szczelinie powietrze krąży między okapem a kalenicą i osusza konstrukcję dachu. W przeciwnym razie para wodna z pomieszczeń skropli się na wewnętrznej stronie deskowania, co doprowadzi do pogorszenia właściwości izolacyjnych ocieplenia, z czasem zaś do konieczności jego wymiany.
    Po ułożeniu należy zabezpieczyć wszystko przed po pierwsze migracją pary wodnej od pomieszczeń czyli folia paroizolacyjna na krokwie, a jeśli jest mało ocieplenia do łat może być również folia aluminiowa ma właściwości paroizolacyjne i termiczne jak i ( odbija promieniowanie cieplne )
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	images.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	6,2 KB
ID:	449020Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20120220-tylice-schody-0012.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	74,1 KB
ID:	449021
    Zapobiega to również dostawaniu się drobin materiału izolacyjnego do pomieszczeń. I na to płytę osb.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    studys

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-923
    Posty
    7

    Domyślnie

    Ja chcę to zrobić tak:
    - papa
    - deski
    - szczelina
    - sznurek
    - wata
    - folia (ale nie wiem jaka)
    - płyta osb.

    Podobno jak są deski na całej powierzchni i pomieszczenie nie jest normalnie zamieszkane to nie musi być folii na tych sznurkach, dlatego ją pomijam. Chyba że się mylę.
    A jaka powinna być u mnie ta folia pod płytami osb?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał studys Zobacz post
    A jaka powinna być u mnie ta folia pod płytami osb?
    Przecież napisałem-paroizolacyjna np żółta.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    studys

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-923
    Posty
    7

    Domyślnie

    Wiem, że może marudzę ale rozumiem że moja koncepcja jest ok? A nic się nie stanie jak w tej szczelinie na wacie nie będzie folii pod deskami? Z tego co się naszukałem to bez niej powinno być ok ale wolę się upewnić.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    A napisałem gdzieś, że ma tam być? To napiszę nie ma
    folii pomiędzy deskami, a wełną mineralną jest tam sznurek który dystansuje wełnę od desek tworząc pustkę wentylacyjną.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony