dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Xeper
    Zarejestrowany
    May 2006
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    26

    Domyślnie Modernizacja pełnoletniej kotłowni gazowej Termet. Grzejniki + mała podłogówka

    Drodzy Forumowicze,
    Moja kotłownia właśnie stała się pełnoletnia i do tej pory pracuje dobrze i bezawaryjnie.

    Sercem jest 1F kocioł TERMET UNICO13 (moc 4-13kW). Do kotła, zaworem 3D podpięty jest zasobnik 120L, na którym woda podgrzewana jest do 60*C. Temperaturą CWU steruje termostat podłączony do kotła. Temperatura w całym domu pilnowana jest przez jeden sterownik EUROSTER, na zasadzie ON/OFF. Nie ma sterowania pogodowego.
    Ciepło z kotła przekazywane jest pompą kotła na rozdzielacze i dalej na grzejniki płytowe Purmo, które znajdują się w każdym pomieszczeniu. W łazienkach są drabinki. Temperatura grzejników ustawiona jest na 55*C i wystarcza również w mroźne zimy. Grzejniki są wyregulowane na wkładkach, tak aby utrzymać równą temperaturę w pomieszczeniach. Nie ma głowic termostatycznych

    No i teraz, żeby skomplikować, są też dwa obiegi podłogówki. Jest ona na zasadzie dodatku i jest położona w części parteru. Niestety, obiegi są bardzo nierówne – jeden jest bardzo długi (ok 120m) a drugi dużo krótszy (ok 30m). Powoduje to, że obiegi są bardzo niezrównoważone pod względem oporu hydraulicznego, dlatego ten krótszy zdławiony jest zaworem kulowym. I jakoś to chodzi, choć zdaję sobie sprawę, że nie jest idealnie. Podłogówka zasilana jest zaworem 3D OVENTROP mieszającym z termostatem na przyldze, ustawione jest 30*C. Obieg wymusza pompa obiegowa na powrocie z rozdzielacza podłogówki, który wpięty jest do powrotu do kotła.


    1. Pompa obiegowa w kotle – WILO 3 biegowa (ustawiona na 3 bieg)
    2. Pompa obiegowa na powrocie z podłogówki – Grundfos, UPS 25 40 180 (ustawiona na 3 bieg)
    3. Zawór 3 drożny, sterowany przez kocioł i termostat z zasobnika
    4. Zawór 3 drożny mieszający OVENTROP z głowicą termostatyczną z sondą przylgową

    Teraz planuję zmianę kotła i zasobnik. Mają już swoje lata i nie chcę czekać aż padną. Mam tylko nadzieję, że dadzą radę przez zimę
    Mam dobre doświadczenie z Termetem i myślę o Ecocodens Gold lub Silver i do tego pasujący zasobnik CWU. Czy Waszym zdaniem trzeba zrobić coś z obiegami grzewczymi? Np. dorzucenie sprzęgła czy dedykowanego boxa typu Afriso PrimoBox ACB 910? Na obecnym kotle jakoś to wszystko działa bez sprzęgła natomiast nie wiem jak będzie na kotle kondensacyjnym. Nie ukrywam, że dorzucenie dodatkowych 3k na PrimoBox trochę mnie przeraża.
    Czy wymieniać pełnoletnie pompy obiegowe jeśli działają poprawnie?
    Krótko mówić, jakie są Wasze doświadczenia gdy byliście w podobnej sytuacji?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	termet.jpg
Wyświetleń:	316
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	449299  
    Ostatnio edytowane przez Xeper ; 18-10-2020 o 13:33
    Mieszkam w Grodzisku Mazowieckim
    Dom z 2003. Parter+poddasze:160m2+piwnica:80m2. Ściany: BK24+12styropian, poddasze 20cm wełna. Wentylacja grawitacyjna.
    Okna PCV + alu (było 1,1 teraz pewnie 2,1)
    Termet UNICO13 13kW, grzejniki + mała podłogówka 40m2. CWU 120L+cyrkulacja.
    SolarEdge 5kWp 345W*(9S+6W) https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony