dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyryl70

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    74

    Domyślnie Wysokość pomieszczenia

    W projekcie mam wysokość pomieszczenia 2,70 m Jaki może być margines błędu? Ile cm wchodzi tu w grę? Czy musi to być plus minus 1 cm czy dopuszczalne są większe różnice?

  2. #2

    Domyślnie

    Ale o jakim błędzie mówisz??
    To nie jest wymiarowanie części np tłoka do silnika spalinowego gdzie wymiary są podawane w tolerancji +/- .mm.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    masz 2,7 bedziesz miał 2,7 co do centymetra. Najpierw buduje sie stan surowy zamkniety . W stanie surowym pomieszczenie które mam miec 2,7 ma więcej, później idzie tynk na sufit gdzieś 2 cm trzeba liczyc jak już masz tynk robisz wylewke podłogową ze styropianem itp i to tak naprawde wylewką sobie ustalasz wysokość pomieszczenia. ( lub podwieszanym sufitem )

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyryl70

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    74

    Domyślnie

    Ja chce aby cały parter był niższy o 18 cm Czy mogę to uzgodnić z kierownikiem? Czy mogę sam zdecydować? Jeżeli kierownik się zgodzi to musi mi to wpisać w dzienniku budowy? Posadzką dużo chyba się nie obniży bo ile tej wylewki by trzeba dać?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyryl70 Zobacz post
    Ja chce aby cały parter był niższy o 18 cm Czy mogę to uzgodnić z kierownikiem? Czy mogę sam zdecydować? Jeżeli kierownik się zgodzi to musi mi to wpisać w dzienniku budowy? Posadzką dużo chyba się nie obniży bo ile tej wylewki by trzeba dać?
    Wysokości pomieszczeń ( domkach )nikt nie sprawdza, w czasie zakończenie budowy może być weryfikowana wyskość budynku.

    Z ciekawości dlaczego chesz mieć tak niski parter ? 252 cm to naprawdę nisko .

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    419

    Domyślnie

    Jeśli wysokość zrobisz np na suficie podwieszanym to nikt się nie doczepi, ale jeśli strop ma być monolit lub inny podsystem to jest to już zmiana istotna.

  7. #7

    Domyślnie

    Nie jest to zmiana istotna, przynajmniej do dołu.Nie zwiększasz obciążeń, czyli konstrukcyjnie ok.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Apacer Zobacz post
    Jeśli wysokość zrobisz np na suficie podwieszanym to nikt się nie doczepi, ale jeśli strop ma być monolit lub inny podsystem to jest to już zmiana istotna.
    Dlaczego ? Jak wymuruje jeden rząd bloczka mniej to zmiana istotna?

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    419

    Domyślnie

    Jeśli są trzpienie, nadproża wysokie lane itp to tak, wkońcu zmiana konstrukcji.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Apacer Zobacz post
    Jeśli są trzpienie, nadproża wysokie lane itp to tak, wkońcu zmiana konstrukcji.
    To nie jest zmiana konstrukcji, obniżenie stropu o jeden pustak to nie jest zmian konstrukcji. Zmiana konstrukcji była by wtedy gdy np podniósł ściankę kolankową z np z 80 cm do 1,5 m albo zmienił kąt nachylenia dachu.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Nie jest to zmiana istotna, przynajmniej do dołu.Nie zwiększasz obciążeń, czyli konstrukcyjnie ok.
    Art. 36a ust. 5:
    Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie:
    1) projektu zagospodarowania działki lub terenu;
    2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji obiektu budowlanego, z zastrzeżeniem ust. 5a;
    3) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z obiektu budowlanego przez osoby niepełnosprawne;
    4) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części;
    5) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, innych aktów prawa miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
    6) wymagającym uzyskania lub zmiany opinii, uzgodnień i pozwoleń, które są
    wymagane do uzyskania pozwolenia na budowę lub do dokonania zgłoszenia:
    a) budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a, 2b i 19a, lub

    b) przebudowy, o której mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1b.

    Art. 36a ust. 5a:
    Nie jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę zmiana wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego niebędącego obiektem liniowym, jeżeli odstąpienie łącznie spełnia następujące warunki:
    1) nie przekracza 2% wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego
    określonych w projekcie budowlanym;
    2) nie zwiększa obszaru oddziaływania obiektu;
    3) nie mieści się w zakresie odstępstw, o których mowa w ust. 5 pkt 3-6, z wyjątkiem odstępstwa od projektowanych warunków ochrony przeciwpożarowej, jeżeli odstępstwo zostało uzgodnione z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych;
    4) nie narusza przepisów techniczno-budowlanych.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Dlaczego ? Jak wymuruje jeden rząd bloczka mniej to zmiana istotna?
    5. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie:
    [...]
    2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji obiektu budowlanego, z zastrzeżeniem ust. 5a;
    [...]
    5a. Nie jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę zmiana wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego niebędącego obiektem liniowym, jeżeli odstąpienie łącznie spełnia następujące warunki:
    1) nie przekracza 2% wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego określonych w projekcie budowlanym;

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Uzgodnij sobie wszytsko z kierownikiem, nie rób nic na tzw pałe. Regulowanie wysokości pomieszczeń wylewką to kiepski pomysł, możesz sobie coś obniżyć np na suficie podwieszanym. Uwierz mi, że 2,52m jest dobre w mieszkanie, w domu to nie wygląda dobrze. Choć widzę, że teraz w niektórych nowo budowanych blokach jest dobrze ponad 2,60.

  14. #14

    Domyślnie

    Przepisy mówią o budynku jako całości, obniżenie stropu nic nie oznacza

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    5. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie:
    [...]
    2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji obiektu budowlanego, z zastrzeżeniem ust. 5a;
    [...]
    5a. Nie jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę zmiana wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego niebędącego obiektem liniowym, jeżeli odstąpienie łącznie spełnia następujące warunki:
    1) nie przekracza 2% wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego określonych w projekcie budowlanym;
    Znam te punkty ale czy obniżając strop o 30 cm zachowując wysokość budynku to jest zmiana istotna? Strop zgodny z konstrukcja tylko 30cm niżej ? Kubatura budynku bez zmian.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Znam te punkty ale czy obniżając strop o 30 cm zachowując wysokość budynku to jest zmiana istotna?
    Trzeba pytać projektanta (nie kierbuda):
    6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, a w przypadku uznania, że jest ono nieistotne, obowiązany jest zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące tego odstąpienia.

  17. #17

    Domyślnie

    Widziałem takie coś przy garażu - podłoga miała być obniżona względem chaty, zrobiono na poziomie reszty i się doczepili, że kubatura się zmieniła. Ale to trzeba mieć pecha i koniec końców nic się nie stało. Jeżeli obniżysz/podwyższysz ściany i ta zmiana się przeniesie na górę i końcowo na dach to upierdliwiec może się doczepić - te 2% nieistotnego odstępstwa to ledwo 14 cm na 7 metrowej chacie. Jak już pisałem, to musi się ktoś życzliwy znaleźć albo pech i dużo wolnego czasu w nadzorze budowlanym.
    PS. W mojej okolicy ostatnio pogrom robili z tarasami i szopkami/szopeczkami - niby pierdoła, ale zmienia się powierzchnia utwardzona względem PZT z pozwolenia na budowę. A odkryli w urzędzie zdjęcia satelitarne

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    419

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    To nie jest zmiana konstrukcji, obniżenie stropu o jeden pustak to nie jest zmian konstrukcji. Zmiana konstrukcji była by wtedy gdy np podniósł ściankę kolankową z np z 80 cm do 1,5 m albo zmienił kąt nachylenia dachu.
    to przeczytaj jeszcze raz co napisałem i sam sobie odpowiedz czy przerobienie zbrojeń stropu jeśli masz wysokie nadproża to nie jest zmiana konstrukcji...

  19. #19

    Domyślnie

    Tak przy okazji, w postach powyżej powołujecie się na przepisy które nie obowiązują od 19.09.2020:

    Nowe brzmienie:

    5. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania
    działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego lub innych
    warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie:
    1) projektu zagospodarowania działki lub terenu, w przypadku zwiększenia
    obszaru oddziaływania obiektu poza działkę, na której obiekt budowlany
    został zaprojektowany;
    2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego dotyczących:
    a) powierzchni zabudowy w zakresie przekraczającym 5%,
    b) wysokości, długości lub szerokości w zakresie przekraczającym 2%,
    c) liczby kondygnacji;
    3) warunków niezbędnych do korzystania z obiektu budowlanego przez osoby
    niepełnosprawne, o których mowa w art. 1 Konwencji o prawach osób
    niepełnosprawnych, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r.,
    w tym osoby starsze;
    4) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego
    części;
    5) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, innych
    aktów prawa miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy
    i zagospodarowania terenu;
    6) wymagającym uzyskania lub zmiany decyzji, pozwoleń lub uzgodnień, które
    są wymagane do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę lub do
    dokonania zgłoszenia:
    a) budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1–4, lub
    b) przebudowy, o której mowa w art. 29 ust. 3 pkt 1 lit. a, oraz
    instalowania, o którym mowa w art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. d;
    7) zmiany źródła ciepła do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody
    użytkowej, ze źródła zasilanego paliwem ciekłym, gazowym, odnawialnym
    źródłem energii lub z sieci ciepłowniczej, na źródło opalane paliwem
    stałym.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyryl70 Zobacz post
    Ja chce aby cały parter był niższy o 18 cm Czy mogę to uzgodnić z kierownikiem? Czy mogę sam zdecydować? Jeżeli kierownik się zgodzi to musi mi to wpisać w dzienniku budowy? Posadzką dużo chyba się nie obniży bo ile tej wylewki by trzeba dać?
    252cm..? Jeszcze minus okładzina pewnie. Kiepsko. Idiotyczny pomysł. To nie wielka płyta...
    Ja mam na pietrze 2.60cm, które do pokoi o szerokosci max 3.5m (długosc po 4,7 i 5.5m) pasuje idealnie. Parter to około 2.70 i to moim zdaniem najmniejsza wysokośc jeśli chodzi o wymiary pomieszczenia 6.6x5.7m. Mam wąski dom. Czym większa powierzchnia salonu tym wysokość idzie w górę.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony