dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Rekuperator + SmogBox

    Witam wszystkich

    Chciałbym się Was doradzić co zrobić w kwestii zakupu rekuperacji.
    Interesuje mnie zakup jakiejś centrali i dodatkowego smog boxa (filtry antysmogowe).
    Zostałem jednak poinformowany, że taki smog box będzie dodatkowo obciążał rekuperator i w związku z tym proponowana mi pierwotnie centrala (wydajność do 250m3/h) może nie dać sobie rady. Dodatkowo rekuperator ten posiada filtry (czerpnia i wycia) G4.

    Zastanawiam się teraz co w związku z tym zrobić:

    1) Czy iść w tym przestawionym powyżej kierunku?

    2) Czy lepiej kupić centralę wyższej klasy (np. o wydajności 400m3/h) , które mają filtry wyższej klasy: F7 i F9?
    I wtedy już nie stosować dodatkowego SmogBoxa ?

    3) A może ktoś z Was wie czy w rekuperatorach z filtrami typu F7 i F8,można również stosować filtry HEPA?
    To mogłoby chyba załatwić sprawę

    Pozdrawiam serdecznie

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Było już o tym mnóstwo tematów.

    Nie sama wydajność ma znaczenie, ale zapas sprężu przy danym wydatku.

    Filtry w centralach nie chronią przed smogiem. Musisz zrobić filtrację stopniowaną zakończoną na f8/f9.
    Filtry kieszeniowe o dużej powierzchni nie stanowią dużego oporu - ale cały system wymaga odpowiedniego projektu i wykonania.

    Optymalna klasa w centrali to M5. Wyższa klasa będzie szybko się zapychać bez prefiltra. Niższa nie chroni przed niczym.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuje za informację.

    A czy mając wiedzę na temat filtrów w centrali:
    czerpnia F7
    wyciąg G4 (F7*)
    możemy coś więcej powiedzieć na temat 'jakości' takiej stopniowej filtracji?

    Pytam ponieważ w sieci krążą różne informacje (bardzo często blednę).
    Z części z nich można wywnioskować, że taki schemat filtrowania przechwytuje również cząsteczki Pm10 i PM2.5 w co najmniej 50%.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    FIltry na wyciągu nie mają znaczenia dla czystoście powietrza.

    F7 usunie 50% ale wszystko zależy od jego powierzchni i prędkości przepływu.
    Mam F9, który normalnie ma sprawność 95% (powierchnia kilka m2) przy wymianie 100m3. Gdy zwiększam do 600 to sprawność spada poniżej 90%.

    F7 bez prefiltra szybko ulega zapchaniu i cząsteki brudu, które w nim siedzą są wypychane.

    U siebie mam na czerpni G4, potem M5 w centrali i F9 za. Daje to filtracje na poziomie 90-97%. Dodatkowo nie czuje zapachów spalenizny w domu, więc spełnia swoje zadanie.
    HEPA przez które puścisz całe powietrze zapcha się w oczach. FIltr Particle od thesslagren bypasuje częściowo powietrze.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #5

    Domyślnie

    Super, dużo i pomogłeś Dziękuję

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony