Witam, mam takie pytanie. Chcę puścić pod kostką nowy kabel domofonowy, od domu do słupka przy bramie na odległości około 25m. Zakupiłem do tego celu specjalny kabel ziemny żelowy 6x0,5mm, ale mam teraz wątpliwości jak to zrobić. Kabel będzie poprowadzony przy obrzeżu kostki jakieś 10cm pod nią aby nie rozwalać za wiele, oczywiście będzie to na alejce dla pieszych, czyli na dojściu do bramki, więc nic tam nie będzie po tym jeździło. Chodzi mi o to, że wszyscy mi mówili, że ten kabel mogę położyć bez niczego na ziemi i przysypując cienką warstwą piasku po prostu przykryć kostką. Ja jednak zastanawiam się, czy aby nie zabezpieczyć go dodatkowo np. jakąś rurką PCV np, taką białą fi 16 do elektryki, ale .....właśnie, czy ta rurka wytrzyma zimno pod kostką, gdyż będzie dość płytko i nie zacznie się za jakiś czas kruszyć? Proszę o poradę, albo może ktoś podsunie mi jakieś inne rozwiązanie. Stary kabel położony jest w innym miejscu i zostanie pod ziemią bo jest dość głęboko i nie ma sensu zrywać kostki. Zmieniam kabel na nowy , ponieważ ten stary, pomimo że położony był w rurce, nie był przystosowany do ziemi. Ponadto ten stary kładziony był już ponad 25 lat temu i zaczynają się trochę problemy z domofonem, szczególnie po ulewach i podtopieniach jak w tym roku. Proszę o poradę czy dawać coś do osłony a jak tak, to co może być najlepsze, śerdnica całego kabla ma około fi 5- 6mm,.