dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 445

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #11

    Domyślnie

    Wątek przypomina monolog - ale staram się zebrać tu wiedzę z forum - dla "grzejnikowców" myślących o montażu PC-PW.

    Poniższe pisałem w innym wątku, ale do tego pasuje - jako streszczenie myśli przewodniej.

    Grzanie wodą +55*C - +65*C - to już PC HT (wysokotemperaturowe) i koszt będzie porównywalny do kosztu grzania gazem.
    Pisząc o kosztach gazu mam w głowie ceny z przed 10-ciu lub 15-stu lat gdy koszt grzania gazem wychodził 30 do 40% drożej niż węgiel. Aktualnych cen gazu nie znam.

    Z powodu temperatur wody w C.O. dużo ludzi w nowych domach (od początku PC) po dwóch sezonach zmieniało grzejniki na trzypłytowe - by obniżyć koszty ogrzewania. Taki zabieg daje +40% zwiększenie mocy grzewczej grzejnika. A to umożliwia obniżenie temp. wody o około 10*C, co z kolei przekłada się na wyższy SCOP i niższy pobór prądu przez P.C. na bieżące grzanie.

    Przy grzejnikach przewymiarowanych o 40% i ocieplonym domu - starczy PC LT (niskotemperaturowa) jeśli temperatura CO będzie na poziomie +30*C do +45*C - to koszt grzania będzie już porównywalny a nawet niższy niż koszt, grzania węglem.

    Na starszym domu 5 do 8 cm styropianu - to słaba izolacja. Przydałoby się dołożyć kolejne 8 cm grafitowego styropianu i minimum 25 cm wełny w dachu.
    Chyba że dom jest nowszy i ma ścianę z Ytonga czy glinki spiekanej o odpowiednio większej grubości to może istniejące 8 cm starczy (może).

    Jak pisałem - trzeba policzyć OZC - by wiedzieć czy starczy tyle izolacji, czy dołożyć.
    I dopiero do docieplonego domu dobrać moc PC.

    Montaż PC powinien być zawsze kompleksowy - połączony z ociepleniem domu. Jeśli chce się taniej ogrzewać.

    Z kolei bez ingerencji w izolację - koszt grzania PC będzie bezpośrednio zależny od temp. do jakiej będziesz grzał wodę w CO.

    - Jak dom i grzejniki potrzebują +55*C i więcej (+65*C) to koszt będzie porównywalny do kosztu gazu. Być może nawet wyższy, gdy zima będzie mroźniejsza.

    - Gdy starczy do ogrzania domu temp. na grzejnikach +45*C (przy -20*C, a w cieplejsze dni przy +5*C woda +35*C) - to już koszt grzania PC będzie bliższy kosztowi grzania węglem. A gdy zima będzie łagodniejsza, to nawet PC może okazać się tańsza od węgla.
    By zejść z temp. grzania z +55*C do +45*C starczy przewymiarować grzejniki o 40% (bez dokładania izolacji).
    A gdy dodasz izolacji bez zmiany grzejników, to grzejniki też zrobią się przewymiarowane i możesz obniżyć temp. grzania w CO. Ale tu już nie powiem ile cm izolacji na ile % przewymiarowania grzejników się przełoży. Jeśli potrzebujesz wody w CO +65*C - to lepiej wpierw pomyśleć o izolacji domu.

    Oprócz tego co napisałem, na koszt ogrzewania jeszcze ma wpływ to jaką PC-PW ma sprawność i ile traci mocy kompresor wraz ze spadkiem temp. na dworze.
    Grzanie PC o niższej sprawności będzie droższe.
    A PC-PW o wyższej sprawności pozwolą grzać taniej - w ciągu sezonu wyciągną lepszy (wyższy) SCOP.

    Dla porównania kilka wykresów z innego wątku:

    Haier monoblok 16 kW niby mocniejszy od Daikina split 8 kW, a poniżej -17*C spada mocą poniżej 8 kW. Patrząc dalej przy -20*C jest słabszy od Daikina 4 kW. Z kolei Kaisai split 8 kW plasuje się wydajnością pomiędzy Daikinem 8 a 6 kW, ze spadkiem przy -20*C do poziomu Daikina 4 kW.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-Alth3 Haier16 (1).jpg
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	92,0 KB
ID:	453684

    LG monoblok 9 kW jest mocniejsza o 1 kW od Daikina split 8 kW, a poniżej -15*C momentami okazuje się nieco słabsza od Daikina 8 kW.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-Alth3 - LG.jpg
Wyświetleń:	77
Rozmiar:	90,5 KB
ID:	453685

    Panasonica jeszcze nie porównywałem, gdyż dostępne tabelki są do starszego modelu. Nowsze modele poprawili, są o kilka % wydajniejsze, ale nie wiem o ile.

    Jako ciekawostkę spadek COP wraz ze spadkiem temp. na dworze, na bazie Daikina 6 kW:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-Alth3_COP.jpg
Wyświetleń:	94
Rozmiar:	88,8 KB
ID:	453686

    Na wykresie z COP już poprawiłem krzywe Altherm, na tych wcześniejszych błędnie przeciągnąłem krzywe do -30*C. Oficjalnie Daikin podaje pracę Altherm do -25*C. Takich mrozów u mnie nie było więc nie potrafię powiedzieć, czy przy -28*C Althermy jeszcze pociągną? Czy może poniżej -25*C się kompresor wyłączy (OFF) i całość grzania przejmie grzałka.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 09-06-2022 o 16:01
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony