dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 23
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 445
  1. #81

    Domyślnie

    Witam wszystkich. Jestem właśnie na etapie wyboru pompy . (Tu wyniki z cw : https://cieplo.app/wynik/empk ) Wstepnie padło na t-cap 9kw 3fazy split. Cena razem z bojlerem 200l i buforem 50l to 31tyś brutto. Myślę że ok ale mam pytania.
    1. czy bojler 200l na pięć osób wystarczy . (Do tej pory bojler o takiej pojemności na grzałce 2kw wystarczał )
    2. w układzie grzejnikowym jest około 130 litrów wody czy bufor 50 litrów wystarczy.
    3. Czy są rzeczy wykraczające ponad standart a za które warto dopłacić ? ( takie jak np. dodatkowe wygłuszenie pompy , dodatkowy podlicznik, ciepłomierz itp. )
    4 a może są lepsze pompy za troche większe pieniądze które póżniej się zwrócą w eksploatacji?

  2. #82
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał raddar Zobacz post
    Witam wszystkich. Jestem właśnie na etapie wyboru pompy . (Tu wyniki z cw : https://cieplo.app/wynik/empk ) Wstepnie padło na t-cap 9kw 3fazy split. Cena razem z bojlerem 200l i buforem 50l to 31tyś brutto. Myślę że ok ale mam pytania.
    1. czy bojler 200l na pięć osób wystarczy . (Do tej pory bojler o takiej pojemności na grzałce 2kw wystarczał )
    2. w układzie grzejnikowym jest około 130 litrów wody czy bufor 50 litrów wystarczy.
    3. Czy są rzeczy wykraczające ponad standart a za które warto dopłacić ? ( takie jak np. dodatkowe wygłuszenie pompy , dodatkowy podlicznik, ciepłomierz itp. )
    4 a może są lepsze pompy za troche większe pieniądze które póżniej się zwrócą w eksploatacji?
    1.Mam 300l zasobnik cwu grzany do 46st.C to było na styk dla 3 osób używając wanny.
    2.nie wiem, nie mam bufora
    3.Nie ma najmniejszego sensu dopłacać za to co wymieniłeś. Podlicznik i przepływomierz to tylko jako ciekawostka dla ludzi, którzy lubią bawić się w statystykę. Później możesz to ogarnąć sam za parę zł.
    4.Kazda markowa pompa oferuje podobną specyfakcje techniczną także im taniej tym korzystniej.
    Oczywiście nie mam tu na myśli chinszczyzny

  3. #83

    Domyślnie

    1czyli zasobnik 300 (wężownica 3,4m2) jakiejś konkretnej firmy czy to bez znaczenia?
    2 pilnujecie przeglądów na f-gazy czy nikt tego się nie czepia i nie warto? tak mi mówił instalator ale nie do końca mu wierzę
    Ostatnio edytowane przez raddar ; 23-04-2021 o 21:02

  4. #84
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał raddar Zobacz post
    1czyli zasobnik 300 (wężownica 3,4m2) jakiejś konkretnej firmy czy to bez znaczenia?
    2 pilnujecie przeglądów na f-gazy czy nikt tego się nie czepia i nie warto? tak mi mówił instalator ale nie do końca mu wierzę
    1.Zwykly Galmet SGWC 300L daje radę od 8 lat.
    2.Pierwszy przegląd pompy miałem po 5 latach, na moje życzenie.Serwisant stwierdził, że parametry ma jak nowa.
    Masz kumatego instalatora skoro twierdzi, że nie warto

    Warto zdać sobie sprawę, że pompa ciepła to nie diabeł.
    Diabeł jest zawsze za granicą
    https://m.youtube.com/watch?v=TXi8A1sKSOM
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 23-04-2021 o 21:51

  5. #85

    Domyślnie

    czyli co ? martwy przepis?
    a. dla większości pomp ciepła będą to przeglądy szczelności wykonywane w odstępach nie dłuższych niż co 12 miesięcy; taki harmonogram ma zastosowanie dla pomp ciepła o napełnieniu minimum 5 t eqCO2 (ton ekwiwalentu CO2), lecz mniejszej niż 50 t eqCO2 F-gazu, czyli:

    i. od 2,40 kg do 23,95 kg czynnika R410A,

    ii. od 7,41 kg do 74,07 kg czynnika R32;

    b. dla pomp ciepła zawierających od 24 kgR410A wzwyż (i czysto teoretycznie – od 74,1 kg R32 wzwyż – choć takich pomp autor jeszcze nie widział) obowiązkowe przeglądy szczelności muszą być realizowane nie rzadziej niż co 6 miesięcy;

    c. uwaga: nie wolno przekroczyć podanych terminów nawet o 1 dzień kalendarzowy, gdyż rodzi to sankcję karną;

    d. dla relatywnie małych (domowych) pomp ciepła działających w oparciu o czynnik R32 i zawierających nie więcej niż 7,40kg tej substancji okresowe kontrole szczelności nie są wymagane legislacją F-gazową;
    Ostatnio edytowane przez raddar ; 23-04-2021 o 22:20

  6. #86

    Domyślnie

    Cytat Napisał raddar Zobacz post
    ...
    d. dla relatywnie małych (domowych) pomp ciepła działających w oparciu o czynnik R32 i zawierających nie więcej niż 7,40kg tej substancji okresowe kontrole szczelności nie są wymagane legislacją F-gazową;
    Czyli szukasz dziury w całym
    Daikin ma 1,5 kG R32, przynajmniej ten 6 kW.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Daikin jednostka zewnętrzna 2.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	81,9 KB
ID:	455051

    Niektórzy producenci wymagają przeglądów raz w roku celem utrzymania warunków gwarancji,
    czy jest to prawne, czy bezprawne - nie wiem.

    Bojler lepiej większy, ja mam 200L Joule nierdzewny z wężownicą 2,5m2 na 3 osoby co raczej mało wody zużywają (tylko prysznic) i 200L jest na styk, gdy chcę grzać go 1 raz na dobę do 50*C. Przed grzaniem na drugi dzień woda potrafi mieć 36-40*C. Przynajmniej w połowie wysokości bojlera gdzie jest czujnik.
    Bojler stoi w tej zimniejszej części piwnicy nieogrzewanej, więc mam go dodatkowo owinięty 5 cm wełny, zamkniętej ekranem za-grzejnikowym.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bojler dodana wełna.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	92,9 KB
ID:	455053

    Jest w piwnicy, to nie musi "wyglądać", ma być funkcjonalny
    Dodatkowo bojler stoi na płycie chodnikowej 5 cm. Pod i na płycie jest 5 mm styropian XPS. Chroni termicznie i przed wilgocią od gruntu.
    Fabrycznie Joule ma klasę energetyczną C, przy moim do-izolowaniu powinien już mieć klasę B.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 09-06-2022 o 17:29
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  7. #87

    Domyślnie

    Jak wyglada praca pompy oraz wpływ instalacji na nią jeżeli są grzejniki i damy bufor , pompa z buforem będzie miała duży przepływ i odpowiedni deltę 5-10 st. , ale za buforem mam pompę 25-6 alpha 2 na autoadapt oraz zawory z głowicami gdzie na dzień dzisiejszy pompa ma 6w oraz przepływ 0,4 m3/h , przy otwarciu wszystkich grzejników (test głowice na 6) jest przepływ ok. 1m3/h wiec tutaj delta będzie inna niż ta w buforze .
    Czy to jest problem i tutaj trzeba zdemontować głowice i pompę dać na max gdzie będą szumy i niszczenie rur miedzianych od nadmiernego przepływu czy zostawić jak jest ze zrównoważonymi zaworami/głowicami i niskim przepływem czyli powolnym wyciąganiem wody z bufora ?

  8. #88

    Domyślnie

    Nie wiem, kto miałby odpowiedzieć na tak postawione pytanie ?!?

    Ja dążyłem do tego by całość instalacji była jak najbardziej ekonomiczna. Czyli zasilana z pomy obiegowej od PC, dlatego że to są pompy bardziej nowoczesne, z płynnie regulowanymi obrotami, niższym poborem energii i większymi przepływami maksymalnymi.
    Dlatego dodatkową pompkę obiegową mam wpiętą przed powrotem do bufora, ale jej nie używam. Rozrysowałem projekt obiegu i kazałem hydraulikom zrobić dwa bypasy, na zasilaniu i powrocie.
    Mogę całkowicie pominąć bufor. Jednak ustawiłem przepływ przez górę bufora. A powrót omija dodatkową pompkę i bufor. Idzie z CO przez filtr magnetyczny wprost do PC.
    Przepływy przy defroście wahają się między 28-29,5 L/min. Ale mam starą instalację grawitacyjną. Pierwsza rura przed rozdzieleniem pionów ma około 60mm średnicy. Bardziej dławią rury 1" miedziane wyprowadzone od PC, przez bufor i przez redukcję połączone ze starą instalacją. Przy otwarciu krótkiego obiegu przez bufor, przepływ rośnie tylko o 2-3L, do 31,5L/min.
    Teraz z czasem jak przyglądam, się jak hydraulicy poprowadzili rury miedziane - to wkurza mnie, że dali tyle kolanek 90*. Każde kolanko 90* to jak 3 metry rury (dusi przepływ). Dlatego też, zasilanie puściłem przez bufor, a powrót przez bypas. Dzięki temu omijam aż 6 kolanek 90* i starą pompę obiegową..

    Bufor 100L doszedł dlatego, że dołożyłem 2 klimakonwektory, które mają chłodzić w lecie. Z powodu KK potrzebowałem zwiększyć zład wody, bo są na wydzielonym pionie, gdzie przy chłodzeniu na osobnym zaworze będę odcinał resztę instalacji. Ten pion z dwoma KK to ledwie 7L wody.

    Gdybym poprzestał na samym ogrzewaniu, to bufor mógłbym odpuścić, bo stara instalacja mieści około 150L wody.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 24-04-2021 o 14:27
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  9. #89

    Domyślnie

    [QUOTE=Marco36;8047867]Czyli szukasz dziury w całym
    Daikin ma 1,5 kG R32, przynajmniej ten 6 kW.

    Niestety T-capy 3fazowe są na czynniku R410A i mają go 2,85 kg czyli łapią się na obowiązkowe przeglądy. Zapytałem instalatora czy skoro uważa że tym nie trzeba się przejmować to nie będzie miał problemu z tym żeby na umowie wpisać odpowiedzialność instalatora za te przeglądy .Odmówił nawet za dopłatą.

  10. #90
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Żaden instalator nie jest samobójcą i nie będzie się podkładał. Kary są wysokie.

    Co do Daikina - 8 kW też ma 1.5 kg R32. Kto wie, czy tak na prawdę nie jest mocniejszy od T-cap 9 kW na R410A. Przy -20 st.C bez włączenia grzałek daje z siebie trochę więcej niż 6 kW...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #91

    Domyślnie

    Sam stwierdził że nie warto się tym przejmować to w czym problem. Czyli jednak nie można do tego podchodzić tak frywolnie. Nie wiem jak Daikin 8Kw ale T-cap 9 Kw ma wysokie parametry podchodzące pod zwykłą 12Kw. Czyżby Daikin był tak mocny?

  12. #92

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Żaden instalator nie jest samobójcą i nie będzie się podkładał. Kary są wysokie.

    Co do Daikina - 8 kW też ma 1.5 kg R32. Kto wie, czy tak na prawdę nie jest mocniejszy od T-cap 9 kW na R410A. Przy -20 st.C bez włączenia grzałek daje z siebie trochę więcej niż 6 kW...
    No chyba tak skoro daikin daje 6kw a tcap 9kw
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  13. #93
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    No chyba tak skoro daikin daje 6kw a tcap 9kw
    Przy -20 st. Daikin daje z siebie, a nie z grzałek. Jeśli T-cap przy - 20 st. daje z siebie 9 kW, a nie z grzałek to jest dobry. Nie sprzedaję pomp, więc nie wnikałem w parametry innych modeli od tych którą znam.

    Niemniej jednak ta PC 9 kW jest na R410A, więc technicznie jest trudne wyciągnąć 9 kW ze sprężarki przy -20 st.C. mimo, że posiada (chyba) taką samą jak 12 kW.

    Uwzględniając że jest w niej sporo R410A będą znaczne koszty z tym związane.
    To na właścicielu PC spoczywa dopełnienie obowiązków sprawozdawczych do CRO.

    Prawdopodobnie instalatorzy pomp ciepła mają sporo większą marże na sprzedaży PC na R410A w stosunku do tych na R32.
    PC na R41A powyżej 2,4 kg z renomowanych firm chyba są "leżakami magazynowymi", więc czas je upłynnić nawet po kosztach, byle bez strat.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #94

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Przy -20 st. Daikin daje z siebie, a nie z grzałek. Jeśli T-cap przy - 20 st. daje z siebie 9 kW, a nie z grzałek to jest dobry. Nie sprzedaję pomp, więc nie wnikałem w parametry innych modeli od tych którą znam.

    Niemniej jednak ta PC 9 kW jest na R410A, więc technicznie jest trudne wyciągnąć 9 kW ze sprężarki przy -20 st.C. mimo, że posiada (chyba) taką samą jak 12 kW.

    Uwzględniając że jest w niej sporo R410A będą znaczne koszty z tym związane.
    To na właścicielu PC spoczywa dopełnienie obowiązków sprawozdawczych do CRO.

    Prawdopodobnie instalatorzy pomp ciepła mają sporo większą marże na sprzedaży PC na R410A w stosunku do tych na R32.
    PC na R41A powyżej 2,4 kg z renomowanych firm chyba są "leżakami magazynowymi", więc czas je upłynnić nawet po kosztach, byle bez strat.
    Tcap 9kw to wlasnie sam z siebie przy -20 daje 9kw i to nawet przy temp.zasilania 55st przy nizszej to i przy -25 bedzie dalej dawał 9kw.
    Wiesz z tymi gazami to jest akurat taki okres przejsciowy Daikin tez mial 410 niewiem czy z wszystkimi jednostkami przeszedl juz na r32 ale chyba nie.
    Panas tez juz wszystkie splity i mono jednofazowe typu 3,5,7,9kw wali na r32 oraz juz sa tcapy 1f 9kw,12kw na r32 ale narazie tylko w monobloku,z czasem wiec pewnie wszystko bedzie szlo na r32 pytanie kiedy?
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  15. #95
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Panas tez juz wszystkie splity i mono jednofazowe typu 3,5,7,9kw wali na r32 oraz juz sa tcapy 1f 9kw,12kw na r32 ale narazie tylko w monobloku,z czasem wiec pewnie wszystko bedzie szlo na r32 pytanie kiedy?
    Na razie jest sporo podzespołów już wyprodukowanych pod kąte współpracy z R410A, więc trzeba to upłynnić.

    Daikin chyba w 2018 roku zaczął sprzedawać pompy na R32 o mocy 4,6, 8 kW , które miały prawie wszystko z modeli z czynnikiem R410A.
    Można je było poznać po tym, że R32 miały 1,0 kg, gdy w bliźniaczych jednostkach na R410A jest 1,6 kg (np. w mojej).
    Kolega Marco36 ma model z 2020 roku, który ma nie tylko czynnika 1,5 kG R32, ale do tego ma nieco większy parownik oraz obudowę, waży tylko 2,5 kg więcej.

    Co ciekawe - zmiany w elektronice są takie, że starsze hydroboksy nie działają z tymi nowymi.
    Owszem można wymienić elektronikę w hydroboksie, ale cena jest zaporowa.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #96

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Na razie jest sporo podzespołów już wyprodukowanych pod kąte współpracy z R410A, więc trzeba to upłynnić.
    Twierdzisz że chcą to jak najszybciej upłynnić? a ceny T-CAP 9kw Panasonic podniósł od kwietnia, jakby chcieli się szybko pozbyć to chyba ruch w drugą strone co

  17. #97
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Twierdzisz że chcą to jak najszybciej upłynnić? a ceny T-CAP 9kw Panasonic podniósł od kwietnia, jakby chcieli się szybko pozbyć to chyba ruch w drugą strone co
    Nie wiem jaka jest polityka firm które maja PC jeszcze z R410a. Pewnie są chętni na takie pompy w niektórych krajach.
    Jednak wszyscy zaczynają przechodzić na R32 który jest "przyjazny" nie tylko dla środowiska, lecz nie stwarza dodatkowych obowiązków dla właścicieli.

    Natomiast każdy klient ma możliwość wyboru - kupi co uzna za stosowne.


    To tak jak z samochodem - jest wielu co wolą tdi bez dwumasy i filtra dpf.

    Z R410A? Może liczą, że ktoś kupi "w promocji".

    Nie mój problem..
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  18. #98

    Domyślnie

    z tego co doczytałem to sama zmiana czynnika nie ma wpływu na większą wydajność pompy. R32 po prostu daje się o parę procent mniej . Szkoda że do sierpnia muszę się rozliczyć z dotacji inaczej bym poczekał na R32 ale tylko dlatego że na tym czynniku nie musiałbym przeprowadzać okresowych kontroli.

  19. #99

    Domyślnie

    Cytat Napisał raddar Zobacz post
    do sierpnia muszę się rozliczyć z dotacji inaczej bym poczekał na R32 ale tylko
    dlatego, że na tym czynniku nie musiałbym przeprowadzać okresowych kontroli.
    Jeżeli masz cienkie wylewki ( 7 - 8 cm ) to bez problemu możesz brać;
    - panasonic 9kW/1f ,
    - samsung 9 kW /1f,
    - LG 9kW/1f ,
    bo i tak będziesz zmuszony grzać całodobowo,
    a w skrajnych temperaturach korzystać dodatkowo z grzałki.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  20. #100

    Domyślnie

    Cytat Napisał raddar Zobacz post
    z tego co doczytałem to sama zmiana czynnika nie ma wpływu na większą wydajność pompy. R32 po prostu daje się o parę procent mniej . Szkoda że do sierpnia muszę się rozliczyć z dotacji inaczej bym poczekał na R32 ale tylko dlatego że na tym czynniku nie musiałbym przeprowadzać okresowych kontroli.
    Wydajnosc też sie zwiększa,pompy grzeja do wyższych temperatur,maja wieksza moc,lepszy cop,w przypadku jakiejs mikro nieszczelnosci wystarczy dobic i po sprawie bo jest czynnikiem jednorodnym,w przypadku r410 powinienes wszystko odpompowac i zutylizowac i nabic nowym gazem bo wczesniej ucieka jeden skladnik gazu i nie wiesz jaka jest zawartosc jednego a jaka drugiego skladnika
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

Strona 5 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony