dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 106

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wiesz jaką histerezę ma ten termostat od LG?.
    Nie wiem , bo nie mam takiego termostatu. Mam zupełnie innego producenta który ma do wyboru histerezę 0,5 jak i 1.
    Wykorzystuję histerezę 0,5 stopnia.

    Ustawiona temperatura do 22,8 stopnia. Włącza się ogrzewania przy 22,6 stopnia i wyłącza przy 23 stopniach.
    Taka histereza jest dla mnie akceptowalna . Histereza 1 stopień czyli 22,3-23,3 już nie ...

    Grzeje krzywą tak ustawioną aby ogrzewanie po zakończeniu ogrzewania nie przegrzewało domu.

    Tak jak pisałem wykresy mnie nie interesują , bo wiem jak mam ustawiony termostat i wiem że on dobrze pilnuje temperatury i tyle ..

    Grzałem w II taryfie prawie 3 lata i wiem że przez pewien okres czasu można była zachować histerezę max 0,5 stopnia , ale były miesiace gdzie przy grzaniu tylko w II taryfie (9 godzin , bo 1 godzinę mam wyznaczoną na CWU) nie było szansy aby zachować histerezę 0,5 stopnia.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.395
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Mam zupełnie innego producenta który ma do wyboru histerezę 0,5 jak i 1.
    Co to za producent i model?

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Ustawiona temperatura do 22,8 stopnia. Włącza się ogrzewania przy 22,6 stopnia i wyłącza przy 23 stopniach.
    I jak długo temperatura dalej spada po włączeniu grzania, i rośnie po wyłączeniu? Skoro sam sygnał jest wysyłany przy amplitudzie 0,5*, to wystarczy popatrzeć na wykres Krolesa (moje wyglądają podobnie) żeby zobaczyć, że temperatura dalej rośnie/spada przez spory czas przy podłogówce. Więc nie wierzę, że masz amplitudę mniejszą, niż te 0,6, którą widać na wykresie, który wrzucałem.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Taka histereza jest dla mnie akceptowalna . Histereza 1 stopień czyli 22,3-23,3 już nie ...
    Mnie tam histereza mało interesuje. Ważne, jaka amplituda. A ta to daleka pochodna histerezy. Dobrze dobrana pogodówka da dużo mniejszą amplitudę, niż sterownik pokojowy sterowany temperaturą powietrza z histerezą 0,5.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Grzeje krzywą tak ustawioną aby ogrzewanie po zakończeniu ogrzewania nie przegrzewało domu.
    Tyle, że jak sterownik pogodowy wyłączy ogrzewanie, to pogodówka nie ma nic do gadania.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Tak jak pisałem wykresy mnie nie interesują , bo wiem jak mam ustawiony termostat i wiem że on dobrze pilnuje temperatury i tyle ..
    Po co w takim razie masz w stopce link to do PV monitora?


    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Grzałem w II taryfie prawie 3 lata i wiem że przez pewien okres czasu można była zachować histerezę max 0,5 stopnia
    Masz na to pomiary, czy tylko wiarę? Wykresy kolegi wrzucałem. Przypomnę też moje:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    3. Czas pracy podłogówki wyjątkowo długi - 13:10 do 14:50 - chciałem sprawdzić, ile uda się podbić temperaturę w dziennym okienku. Poza tym grzała 22:30-22:55 i 5:25-5:50 czyli łącznie 2,5 godziny w ciągu doby.
    4. Za oknem temperatura taka (z grubsza - na wejściu do reku, odrobinę wyższa, niż faktycznie na zewnątrz - wielkość odrobiny zależy od wydajności wentylatorów):

    5. Temperatura w sypialni, z której jest timelapse:
    [/url]
    Podkreślam, że normalnie 1:40 ciągiem u mnie podłogówka nie chodzi - więc standardowo amplituda jest mniejsze, bo dawkę rozbija na równomierne trzy porcje (czy to jest 3x 0:20, czy x 1:00 - 1:40 ciągiem, poza wygrzewaniem wylewki, ogrzewanie u mnie chodziło tylko ten jeden raz, który widać na wykresach)

    Zwrócę uwagę, że temperatura nie spadała od ponad godziny przed rozpoczęciem grzania. W linku jest też timelapse z kamery termowizyjnej, że długo po rozpoczęciu grzania temperatura podłogi nie rosła - więc dalszy wzrost temperatury nie może być zasługą grzania podłogi, a zyskami słonecznymi i bytowymi.
    Ładnie też widać jak długo po wyłączeniu ogrzewania dalej temperatura rośnie.

    No, ale oczywiście Twoje dogmaty i wiara są niepodważalne. I dlatego wykresów temperatury powietrza nie robisz, bo zachwiałyby Twoją wiarą.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	taktowanie.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	72,8 KB
ID:	449870  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-11-2020 o 01:07

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co to za producent i model?



    I jak długo temperatura dalej spada po włączeniu grzania, i rośnie po wyłączeniu? Skoro sam sygnał jest wysyłany przy amplitudzie 0,5*, to wystarczy popatrzeć na wykres Krolesa (moje wyglądają podobnie) żeby zobaczyć, że temperatura dalej rośnie/spada przez spory czas przy podłogówce. Więc nie wierzę, że masz amplitudę mniejszą, niż te 0,6, którą widać na wykresie, który wrzucałem.



    Mnie tam histereza mało interesuje. Ważne, jaka amplituda. A ta to daleka pochodna histerezy. Dobrze dobrana pogodówka da dużo mniejszą amplitudę, niż sterownik pokojowy sterowany temperaturą powietrza z histerezą 0,5.



    Tyle, że jak sterownik pogodowy wyłączy ogrzewanie, to pogodówka nie ma nic do gadania.



    Po co w takim razie masz w stopce link to do PV monitora?




    Masz na to pomiary, czy tylko wiarę? Wykresy kolegi wrzucałem. Przypomnę też moje:


    Podkreślam, że normalnie 1:40 ciągiem u mnie podłogówka nie chodzi - więc standardowo amplituda jest mniejsze, bo dawkę rozbija na równomierne trzy porcje (czy to jest 3x 0:20, czy x 1:00 - 1:40 ciągiem, poza wygrzewaniem wylewki, ogrzewanie u mnie chodziło tylko ten jeden raz, który widać na wykresach)

    Zwrócę uwagę, że temperatura nie spadała od ponad godziny przed rozpoczęciem grzania. W linku jest też timelapse z kamery termowizyjnej, że długo po rozpoczęciu grzania temperatura podłogi nie rosła - więc dalszy wzrost temperatury nie może być zasługą grzania podłogi, a zyskami słonecznymi i bytowymi.
    Ładnie też widać jak długo po wyłączeniu ogrzewania dalej temperatura rośnie.

    No, ale oczywiście Twoje dogmaty i wiara są niepodważalne. I dlatego wykresów temperatury powietrza nie robisz, bo zachwiałyby Twoją wiarą.
    Salus 091FLRF (TX) , bezprzewodowy z regulowaną histerezą 0,5-1 stopień (ustawione 0,5).

    U mnie wczoraj ogrzewanie termostat włączył o 20:14 (temp na zewnatrz 2.4 stopnia) a wyłączył o 03:04 (temp na zewnątrz 6 stopni).
    Włączył ogrzewanie przy 22.6 stopnia w wyłączył przy 23 stopni.
    Teraz mam 23 stopnie w domu.

    Chyba coś mylisz. W pompie ciepła jest pogodówka z dobraną krzywą która steruje jaka temperatura ma iść w ogrzewanie podłogowe aby zapewnić odpowiednia temperaturę w domu. Termostat u mnie jest dodatkiem dzieki któremu mogę sobie wybrać godziny grzania i ustawić jaką chce mieć temepraturę w domu i jaką chce histerezę.
    Służy on do jeszcze precyzyjnieszej kontroli temepratury.

    Co do mojego domu to ogrzewanie włącza się zależnie od temperatur zewnętrznych. Jak jest na zewnątrz dośc ciepło to zanim włączy się ogrzewanie i spadnie temperatura do 22,6 stopnia potrafi pompa nie włączyć się nawet przez kilkanaście (kilkadziesiat godzin). Jak jest zimniej to czas ten jest krótszy i wynosi kilka godzin.

    Masz w moim podpisie wykresy i mozesz sobie sam zobaczyć. O 13.00 do 14.00 jest czas grzania CWU.

    Ja nie bawię się w wykresy bo i po co ?
    Tak jak już pisałem mam obok termostat który mi pokazuje temperaturę i widzę kiedy się włączy i kiedy wyłączy (PV Monitor) i widzę ile czasu są przerwy.
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 04-11-2020 o 07:04
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.272

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Salus 091FLRF (TX) , bezprzewodowy z regulowaną histerezą 0,5-1 stopień (ustawione 0,5).

    U mnie wczoraj ogrzewanie termostat włączył o 20:14 (temp na zewnatrz 2.4 stopnia) a wyłączył o 03:04 (temp na zewnątrz 6 stopni).
    Włączył ogrzewanie przy 22.6 stopnia w wyłączył przy 23 stopni.
    Teraz mam 23 stopnie w domu.

    Chyba coś mylisz. W pompie ciepła jest pogodówka z dobraną krzywą która steruje jaka temperatura ma iść w ogrzewanie podłogowe aby zapewnić odpowiednia temperaturę w domu. Termostat u mnie jest dodatkiem dzieki któremu mogę sobie wybrać godziny grzania i ustawić jaką chce mieć temepraturę w domu i jaką chce histerezę.
    Służy on do jeszcze precyzyjnieszej kontroli temepratury.

    Co do mojego domu to ogrzewanie włącza się zależnie od temperatur zewnętrznych. Jak jest na zewnątrz dośc ciepło to zanim włączy się ogrzewanie i spadnie temperatura do 22,6 stopnia potrafi pompa nie włączyć się nawet przez kilkanaście (kilkadziesiat godzin). Jak jest zimniej to czas ten jest krótszy i wynosi kilka godzin.

    Masz w moim podpisie wykresy i mozesz sobie sam zobaczyć. O 13.00 do 14.00 jest czas grzania CWU.

    Ja nie bawię się w wykresy bo i po co ?
    Tak jak już pisałem mam obok termostat który mi pokazuje temperaturę i widzę kiedy się włączy i kiedy wyłączy (PV Monitor) i widzę ile czasu są przerwy.
    Masz to zrobione modelowo i może poza silką co do której nie mam przekonania, jak i do technologi murowanej. Już wiem dzięki twemu opisowi, dlaczego mój klimatyzator pozornie by się wydawało żyje własnym życiem działa prawie identycznie .... ale priorytetem nie jest nastawiona temperatura ale zapewnienie jej utrzymania przy jednoczesnym zafiksowaniu na stabilności pracy sprężarki czyli maxymalne ograniczenie taktowania. Mówiąc w skrócie klimatyzator przegrzewa.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.395
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Chyba coś mylisz. W pompie ciepła jest pogodówka z dobraną krzywą która steruje jaka temperatura ma iść w ogrzewanie podłogowe aby zapewnić odpowiednia temperaturę w domu. Termostat u mnie jest dodatkiem dzieki któremu mogę sobie wybrać godziny grzania i ustawić jaką chce mieć temepraturę w domu i jaką chce histerezę.
    Służy on do jeszcze precyzyjnieszej kontroli temepratury.
    Przy kaloryferach może i zdąży precyzyjniej kontrolować. Przy podłogówce efekt da wręcz przeciwny. Histerezy będzie pilnował - ale amplitudę rozbuja przez zbyt wolną zmianę mocy grzejnika (w tym przypadku podłogi). Takie coś sprawdzi się przy klimakonwektorach. Ale jeszcze przy jednym założeniu - że krzywa grzewcza będzie podniesiona, żeby w razie potrzeby dostarczać nie tyle ciepła, ile wynoszą straty, a więcej, żeby był zapas na szybką reakcję i podniesienie temperatury o tę histerezę.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Co do mojego domu to ogrzewanie włącza się zależnie od temperatur zewnętrznych.
    Sam sobie zaprzeczasz. Tak by było, gdyby nie termostat pokojowy który wyłącza pompę nawet, jak na dworze jest -10 bo w domu odpaliłeś piekarnik i temperatura podskoczyła.


    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Masz w moim podpisie wykresy i mozesz sobie sam zobaczyć. O 13.00 do 14.00 jest czas grzania CWU.
    Weźmy wykres z tego samego dnia, co mój:



    I czemu brak ogrzewania od 21:00 do 2:20, czyli przerwa ponad 5 godzin gdy zyski są najmniejsze a temperatura za oknem spada ma być bardziej komfortowy, niż grzanie tylko w taniej strefie?

    Jak nie masz pomiaru temperatury powietrza to tego nie widać wprost - ale to musi wynikać z tego, że o 21 temperatura była aż tyle za wysoka, że przez prawie 5,5 godziny bez zysków słonecznych i z minimalnymi bytowymi spadała do... No właśnie, poniżej komfortu przez histerezę. Potem się "obudziła" i pracowała na wysokich obrotach aż do 6 rano i co dalej? A no do 16:47 brak odczytów. Potem od 17:17 odpoczywała do 22:00.
    Trochę dziwne, że akurat wtedy zaczęła grzać - jakby z harmonogramu. Tylko czemu dzień wcześniej w tym czasie odpoczywała?

    Moc grzania zależy od tego, jak bardzo temperatura wynikająca z krzywej grzewczej jest wyższa od powrotu. Nie zależy od wskazania termostatu pokojowego - on tylko wysyła do PC sygnał "stop" i "start" - nie ma wpływu na moc. A na wykresach widać, że jak pompa zaczyna grzać - to robi to z dużą mocą. Co oznacza, że podłoga bardzo wystygła i zanim się nagrzeje i zacznie grzać, to sporo czasu minie - i amplituda jest wyższa, niż bez sterownika pokojowego z odpowiednio dobraną krzywą.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kaszpir.jpg
Wyświetleń:	143
Rozmiar:	83,0 KB
ID:	449880  

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    .
    Nie wiem do czego ma prowadzić ta dyskusja.

    Ja napisałem Ci że mam ustawioną krzywą grzania na pompie i steruje nią czujnik temperatury umiejscowiony na zewnątrz.
    Dodatkowo mam podłączony na końcu dom termostat z ustawioną histerezę 0,5 stopnia.

    Pompa włacza się jak w domu spadnie temperatura z 23 stopni do 22,6 stopni i wyłącza się jak osiągnie 23 stopnie.
    Chyba jasne i czytelne.


    Napisałem Ci jak obecnie w tym sezonie grzewczym działa u mnie pompa. W poprzednich sezonach działała głównie w II taryfie , a później był też kaganiec czasowy tyle że z dołożonymi 2-4 godzinami grzania w I taryfie.
    Wpływ na to kiedy sie włączy i wyłączy nie mam. Włączy sie jak spadnie poniżej temp minimalnej 22,6 a właczy jak osiągnie 23 stopnie.

    I tyle ...

    Co do wykresu to pokazałeś wykres gdzie grzanie było chyba od 5.00-6.00 i były wydużone chyba o 2 godziny "okienka grzania".
    Obecnie pompa działa w trybie "silent" z obniżoną mocą i hałasem i włącza się kiedy chce ..

    Czasami spadek z 23 stopni do 22,6 stopni trwa u mnie kilka godzin , czasami kilkanascie godzin , a czasami w ciagu dnia pompa zupełnie się nie załączy do ogrzewania.

    U mnie nie ma możliwości aby pompa działała nonstop a tak bym najbardziej chciał. Musialbym mieć pompę która zapewne musiała by schodzić z mocą do 100W a nawet niżej a takiej nie mam.
    Moja pompa najmniej bierze ponad 600W.

    Gdybym chciał aby grzała tylko w II taryfie to tak naprawdę musiałbym ustawić na termostacie np. 24 stopnie i wtedy by grzała nonstop od 22.00-6.00 bo nie osiągnęła by temperatury docelowej ale działała nieprzerwanie te 8 godzin. Tyle że po zakończeniu na 100% temperatura rano była by dla mnie nieakceptowalna (dom przegrzany) i później w ciagu dnia by spadała do temperatury akceptowalnej i zapewne była by to histereza 1 stopień.

    Po pompa włącza sie kiedy chce i działa kiedy chce aby te wahania były jak najmniejsze ...

    Próbowałem grzać tylko w II taryfie , ale jak dla mnie te max 9 godzin na grzanie (8+1) , jedna dla CWU to troche za mało i nie ma szansy aby uzyskać tak niską histerezę 0,5 stopnia przez cały sezon grzewczy.
    Gdybym zdecydował się na histerezę 1 stopień to nie ma problemu ...

    Koszty ogrzewania mam niskie i nawet jak takie grzanie będzie mnie trochę więcej kosztowało to nie problem ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 04-11-2020 o 21:51
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.395
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Pompa włacza się jak w domu spadnie temperatura z 23 stopni do 22,6 stopni i wyłącza się jak osiągnie 23 stopnie.
    Chyba jasne i czytelne.
    Ale ciągle nie napisałeś, jaką amplitudę osiągasz. Na 100% znacznie większą, niż 0,5. A to, że Ci się włącza przy 22,6 to tylko dlatego, że ten czujnik nie potrafi pokazywać nieparzystych dziesiątych - w rzeczywistości przy 22,5 się włącza. Co nie jest równoznaczne z dostarczeniem ciepła przez podłogę, bo do tego jeszcze co najmniej pół godziny trzeba będzie czekać w czasie których temperatura będzie spadać. Jakbyś nie miał tego termostatu, to wahania byłyby mniejsze, bo pompa ruszyłaby wcześniej grzejąc na niskich obrotach nie dopuszczając do przestudzenia podłogi.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    W poprzednich sezonach działała głównie w II taryfie
    Jakoś na wykresie tego nie widać. Chyba, że faktycznie ma to potwierdzać moje wyjaśnienie przyczynę niekomfortowości grzania tylko w taniej strefie - że ustawienia nie pozwoliły ogrzewaniu wystartować w taniej strefie. Wtedy nic dziwnego, że to było nie komfortowe. Ale pisałeś też, że w dziennym okienku miała być grzana CWU - a na wykresie tego też nie ma.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Czasami spadek z 23 stopni do 22,6 stopni trwa u mnie kilka godzin , czasami kilkanascie godzin
    A ile godzin trwa potem dogonienie tych 23*? I jaka jest minimalna temperatura w tym czasie? I do jakiej potem rośnie (po wyłączeniu pompy)?


    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    U mnie nie ma możliwości aby pompa działała nonstop a tak bym najbardziej chciał.
    Ale jest możliwość, żeby reagowała na spadek temperatury na zewnątrz z wyprzedzeniem. Zanim jeszcze zacznie spadać temperatura wewnątrz. Wystarczy wyłączyć termostat pokojowy który do podłogówki pasuje jak szalik do kąpielówek.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale ciągle nie napisałeś, jaką amplitudę osiągasz. Na 100% znacznie większą, niż 0,5. A to, że Ci się włącza przy 22,6 to tylko dlatego, że ten czujnik nie potrafi pokazywać nieparzystych dziesiątych - w rzeczywistości przy 22,5 się włącza. Co nie jest równoznaczne z dostarczeniem ciepła przez podłogę, bo do tego jeszcze co najmniej pół godziny trzeba będzie czekać w czasie których temperatura będzie spadać. Jakbyś nie miał tego termostatu, to wahania byłyby mniejsze, bo pompa ruszyłaby wcześniej grzejąc na niskich obrotach nie dopuszczając do przestudzenia podłogi.



    Jakoś na wykresie tego nie widać. Chyba, że faktycznie ma to potwierdzać moje wyjaśnienie przyczynę niekomfortowości grzania tylko w taniej strefie - że ustawienia nie pozwoliły ogrzewaniu wystartować w taniej strefie. Wtedy nic dziwnego, że to było nie komfortowe. Ale pisałeś też, że w dziennym okienku miała być grzana CWU - a na wykresie tego też nie ma.



    A ile godzin trwa potem dogonienie tych 23*? I jaka jest minimalna temperatura w tym czasie? I do jakiej potem rośnie (po wyłączeniu pompy)?




    Ale jest możliwość, żeby reagowała na spadek temperatury na zewnątrz z wyprzedzeniem. Zanim jeszcze zacznie spadać temperatura wewnątrz. Wystarczy wyłączyć termostat pokojowy który do podłogówki pasuje jak szalik do kąpielówek.
    Zadajesz pytanie na jakie nie jestem ci w stanie odpowiedzieć. Nie wiem jaka jest amplituda i itd.
    Ustawiam temperaturę powietrza na termostat steruje pracą pompy , czyli jej włączeniem i wyłączeniem i nic więcej.
    Sam proces grzewczy i samą mocą moduluje pompa.

    Już pisałem kiedyś , widać nie czytasz.
    Próbowałem bez termostatu bo wolałbym aby pompa działała zupełnie cały czas , ale u mnie nie ma na to szansy bo pompa nie zejdzie tak nisko z mocą jakby musiała. Próbowałem bez termostatu ale efekt jaki że dom przegrzany a pompa mocno taktowała.
    Teraz mam tak ustawioną pompę że bez żadnego zatrzymania potrafi pracowac przez wiele godzin.

    Obecnie zaczynam mój 4 sezon grzewczy. 2 pierwsze sezony były w 100% w II taryfie , w 3 sezonie zacząłem dodawać także grzanie w I taryfie.

    Co do odpowiedzi na te pytania ile zajmuje czasu pogrzanie domu z 22,6 do 23 stopni to zapraszam do podglądu pracy pompy , tam widać kiedy sie załączyła i kiedy wyłączyła.

    U mnie nie ma żadnej szansy aby pompa działał bez termostatu. Już to próbowałem.

    Ale jako że obecnie działa pompa w trybie silent i na ograniczonej mocy jeszcze raz spróbuję z ciekawości ,ale wątpie na sukces bo zbyt mocno taktowała ...

    Pompa teraz idzie bez termostatu a raczej termostat jest ale pompy nie wyłączy bo ma ustawioną taką temperaturę że na pewno nie osiagnie ...

    Zobaczę z ciekawości , ale wątpie w sukces ..
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 04-11-2020 o 14:15
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Nie wiem do czego ma prowadzić ta dyskusja.

    Ja napisałem Ci że mam ustawioną krzywą grzania na pompie i steruje nią czujnik temperatury umiejscowiony na zewnątrz.
    Dodatkowo mam podłączony na końcu dom termostat z ustawioną histerezę 0,5 stopnia.
    ...
    Mam również pogodówkę i termostat. Kompletnie się na tym nie znam, bo nie mam ani czasu ani ochoty tego rozgryzać, ale instalator ustawiał "wpływ termostatu na sterowanie- poziom 15%" Jak będę mieszkał i będę miał uwagi, to zwiększy lub zmniejszy wpływ termostatu wewnętrznego na ogrzewanie. Dodatkowo pompa ma autoadaptację krzywej grzewczej.
    Jak to działa, nie wiem Wiem tylko,że jak rano wchodzę na chatę, to mam tyle stopni ciepła co ustawiam na termostacie. W dzień się temp podnosi 0 1-2stC bo słońce, bo kilka żarówek po 100-150W przy pracy świeci no i wyłączam rekuperację by jej nie zasyfić.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony