dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie Rąbek i membrana z oplotem plus ukryta rynna - jak poprawnie wykonać okap i kalenicę?

    Szanowni Forumowicze,

    zwracam sie z ogromną prosba do doswiadczonych specjalistow, teoretykow i praktykow musze przeprosic ale temat jest cholernie wazny bo dotyczy potencjalnie zwalonego montazu dachu. Dach dwuspadowy, pelne deskowanie, na to membrana z oplotem Corotop Metal, a nastepnie blacha na podwojny tradycyjny rąbek gieta na budowie. Dodam, ze mam rynny poziome ciągnięte w jednym kawalku a spustowe ukryte w elewacji. Strych nieocieplony, nieuzytkowy

    Czy mozecie podzielic się schematem jak konkretnie powinien byc zakonczony okap przy rynnie? Interesuje mnie jak i gdzie powinna konczyc się membrana - czy powinna byc wywinieta do rynny, czy moze na pas podrynnowy ktory to powinien wchodzic POD membrane na pierszej desce liczac od dolu dachu?

    Czemu pytam? Od momentu zakonczenia elewacji, po pierwszej zimie zauwazylem, ze dookola domu pierwsza deska liczac od dolu polaci dachowej jest wilgotna a w miejcach gdzie mam podcienie (cofniecie scian do wewnatrz budynku a jako podbitka - tynk) podczas deszczow pojawia sie woda i zacieki z kleju od styropianu.

    Wczoraj przystawilem w koncu drabine i chyba znalazlem winowajce ale chcialem to zweryfikowac z duzo mądrzejszymi od siebie fachowcami.

    Mianowicie membrana wystaje ok 5cm poza ostatnią deske dachu i jest zamknieta od dolu poprzez pas podrynnowy a od gory przez blache poszycia dachowego. Wyglada na to, ze wilgoc/woda ktora splywa po membranie nie ma ujscia, pietrzy sie w owym zamknieciu, przez to powoduje zawilgocenie pierwszej deski z deskowania dachu a dodatkowo podciela pod pas podrynnowy i podcieka pod ocieplenie. Dodam, ze mimo obecnych opadow, pas podrynnowy jest suchy jak pieprz. Co wiecej, polka bedaca konstrykcja pod rynna na ktorej opiera sie pas podrynnowy (OSB) nie wystaje poza grubosc ocieplenia i podejrzewam, ze tamtedy leje mi się woda tuz pod tynk...

    Zrobilem prowizoryczny schemar jak to u mnie wyglada.



    Objasnienia do kolorow:
    1. piaskowo - deskowanie dachu oraz "skrzynka" z OSB
    2. niebieski - rynna
    3. rozowy - membrana
    4. szary - obrobki z blachy
    Ostatnio edytowane przez wally666 ; 21-02-2022 o 08:30
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Czy po zakończeniu elewacji były wykonywane w środku mokre roboty (tynki, gładzie, wylewki itp.)? Czy budynek jest aktualnie ogrzewany? Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Panie Andrzeju, dom grzeje i wentyluje (mechaniczna wentylacja z rekuperacją) juz drugi sezon, tynki skonczone 3 lata temu, elewacja 1,5 roku, wylewki 2 lata temu. Mieszkam od grudnia 2021. W srodku mam ok 21,5stC i wilgotnosc w okolicy 35%. Sufity podwieszane po calosci, jest oczywiscie dokladnie wykonana parolizolacja a na to 40-50cm celulozy.
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  4. #4

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Jak dla mnie to efekt schnięcia ścian. Para wodna przechodząc przez ścianę zewnętrzną napotyka barierę paroizolacyjną w postaci elewacji styropianowej. Unosi się szczeliną pomiędzy ścianą a styropianem (szczelina umożliwia intensywny przepływ pary wodnej gdy styropian nie był klejony obwiedniowo) i trafia na zimną deskę, na której kondensuje. Można zamontować osuszacz i zobaczyć ile wody ściągnie przez dobę. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Panie Andrzeju, ostatnie mokre prace (malowanie wnetrza, gladzie oraz plytki w lazienkach) robione byly w marcu 2021, w sesonie letnim byl mocno wentylowany, od momentu uruchomienia ogrzewania w listopadzie 2021 wilgotnosc w srodku utrzymuje sie na dosc niskim poziomie a posiadam rekuperacje z czesciowym odzyskiem wilgoci. W takim razie co tutaj ma schnac?

    Zgadzam sie - w nad wiencami mam mniej ocieplenia niz nad reszta pomieszczen ale nie umiem znalezc wytlumaczenia, czemu podczas opladow widze od strony dachu nak na wspomnianych "skrzynkach" z OSB w ktorych zamontowane sa ukryte renny pojawiają sie krople wody. Jesli nawet jest to tylko wilgoc technologiczna, to membrana wysokoparoprzepuszczalna powinna ją odprowadzic do rynny albo pasa podrynnowego. Moim zdaniem laika, ta membrana nie zostala poprawnie wyprowadzona do rynny tylko zamknieta szczelnie miedzy wywiniętym w kierunku rynny pasem podrynnowym a polacią dachową. Tego Pan nie skomentowal a akurat to mnie najbardziej interesuje
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    A skąd się ma pojawiać woda na membranie? Szkice tu nic nie wyjaśnią. Potrzebne zdjęcie okapu. Założyłem, że okap wykonany poprawnie ale być może nie wykonano poprawnie pasa nadrynnowego z blokadą przeciw wodną i wówczas występuje kapilarne podciąganie wody przy okapie. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Ok - odpowiadając na Pana pytaniae "skad ma sie pojawic woda na membranie?"

    Jako laik zakladam 3 potencjane zrodla:
    1. nieszczelne krycie wierzchnie - raczej odpada
    2. blad przy obrobce gąsiora i deszcz zacina wdmuchując wode pod obróbkę i stamtad woda splywa po membranie i spietrza sie nie majac ujscia do rynny/pasa podrynnowego.
    3. wykraplanie sie (punkt rosy) ktory wystepuje na nieogrzewanym strychu, woda pojawia sie na na pokryciu dachowy w warstwie oplotu/makaronu i splywa po membranie i znowu, nie majac ujscia do rynny/pasa podrynnowego spietrza się na membranie


    Zaraz zrobie kilka fotek samego domu i dachu oraz w miare mozliwosci okap (moge troche odsunac wiatrownice zeby to zobaczyc) plus zdjecia ze strychu
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Ok no to teraz sesja foto - mam nadzieje ze pomoze to w diagnozie.

    Bryla domu



    nieszczesny okap zaatakowany przez mokre plamy ktore zostawily na tynku dosc konkretne wykwity. Tutaj podczas deszczow robia sie wlasnie mokre zacieki (wczoraj padalo wiec widac jeszcze gdznieniegdzie mokre plamy)



    Szczegoly obrobki rynny - mam wrazenie, ze pas podrynnowy nie nachodzi na polac dachu i nie wchodzi pod membrane. Dodatkowo, praktycznie na calej dlugosci dachu (ok 19mb pas podrynnowy jest cos zacisniety z wywinietą blacha konczącą krycie wierzchnie a miedzy nimi membrana z oplotem








    Bryla z drugiej strony gdzie tez mam okap nad cofniętą bryła domu - tutaj jest jeszcze gorzej jesli chodzi o spustoszenie








    Strych - zeby zobaczyc co sie dziele w tych zamknietych przestrzeniach nad czarnym tynkiem wyciąłem otwory (warstwa ocieplenia dochodzi az do deskowania). Tutaj widac jak na skrzynce z OSB na ktorej znajduje sie konstrukcja rynny ukrytej jest miejscami mokra. Podczas ulewy zdarza się, ze miedzy pionowa i poziomą albo na styku deskowania dachu i pionowego OSB cieknią kropelki ktore miejscowo zawilgocają wnetrze "skrzyni"





    Tutaj wspomniane mokra pierwsza deska na zamym poczatku dachu od dolu - jedna strona domu (tutaj nie ma okapu - dach konczy się na wysokosci siany zewnetrznej)



    Po przeciwleglej czesci domu rowniez mokre pierwsze deski licząc do dolu dachu - jedna strona domu (tutaj nie ma okapu - dach konczy się na wysokosci siany zewnetrznej)



    Pozosztale przypadki przeciekania wody do skrzyni będącej konstrykcja nad wykuszem








    I jeszcze kilka dodatkowych



    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Panel pokryciowy jest zaczepiony o pas podrynnowy! Panel dachowy powinien się zapinać za pas nadrynnowy z przegięciem przeciw wodnym, którego tu brakuje. Pozostaje niechroniona przestrzeń pomiędzy panelem dachowym a rynną. Do tego prawdopodobnie elementy pasa podrynnowego nie są szczelnie połączone. Najprawdopodobniej przejście rury spustowej z kosza przez pas podrynnowy nie jest uszczelnione. Cały okap jest trochę dziwny tak jakby wiązar był za krótki? Powstał gzyms szerszy od rynny. Dlatego powstała dziwna osłona rynny z szerokim, górnym pasem. Tam też nie ma szczelności. Aż strach pomyśleć co się stanie jak rynna zostanie przelana. Cały okap do poprawy co może skutkować koniecznością demontażu pokrycia. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Tak jak podejrzewalem, trzeba to rozebrac i poprawic. Pas podrunnowy jest uszczelniony ale nie spelnia kopletnie swojego zadania bo nic nie ma szans do niego splynac. Przelanie rynienskonczy sie wylewaniem wody przez boki domu gdie pas podrunnowy jest otwarty ale na pewno bledem jest tez co, ze jest on zamkniety przez wspomniana obróbkę gorną /zewnetrzą runny kora zamyka odplyw z pasa podrynowego.

    Jestem teorerykiem ale to co chcialbym zrobic teraz to zrobic na nowo pas podrunnowy ktory wejdzie na deskowanie POD membranę. dorzucic obrobkę ktora na pas podrunnowy ale nadal pod membrane ktora skieruje skropliny do rynnny, otworzyc wentylacje memrany przez odgiecie blachy wierzchniej i otworzyc pas podrynnowy po calej dlugosci domu zeby w przypadku przelania runny woda miala ktoredy uciekac.

    Nadal jednak meczy mnie skad ta woda sie bierze, pozyczylem kamere termowizyjna i jednak nie potwierdzily sie moje podejrzenia, ocieplenie wiencow zewnetrznych scian jest dosc dobre, nie ma tam ogromnych mostkow, moze 1-2stC roznicy od reszty domu. Stawiam na przecieki pod opierzeniem kalenicy (wiatr ktory wwiewa wode podczas deszczow a ta splywa po membranie, innego pomyslu nie mam.
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał wally666 Zobacz post

    Nadal jednak meczy mnie skad ta woda sie bierze, pozyczylem kamere termowizyjna i jednak nie potwierdzily sie moje podejrzenia, ocieplenie wiencow zewnetrznych scian jest dosc dobre, nie ma tam ogromnych mostkow, moze 1-2stC roznicy od reszty domu. Stawiam na przecieki pod opierzeniem kalenicy (wiatr ktory wwiewa wode podczas deszczow a ta splywa po membranie, innego pomyslu nie mam.
    Skądkolwiek się woda bierze powinna spłynąć do rynny. Niedokładności zagięcia obróbki powodują, że część wody wpada (tak po membranie jak i wiatr zawiewa opady) między rynnę a obudowę z OSB. Obudowa jest słabo zabezpieczona hydroizolacją (o ile w ogóle, bo nic o tym nie napisałeś) i poprzez nieciągłości izolacji woda namaka płytę OSB.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Masz racje. Skrzynka z OSB nie jest niczym zabezpieczona ALE to nie jest blad bo nigdy takie elementy nie powinny miec stycznosci z wodą - MOIM skromnym zdaniem bledem jest brak pasa nadrynnowego, ktory skierowal by bezpiecznie skropliny do rynny lub pasa podrynnowego ORAZ zle przygiety (wznoszący sie) kapinos krycia wierzchniego ktory jeszcze bardziej ogranicza poprawna wentylacje membrany...
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony