dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Skropliny w wentylacji - I co dalej ósma klaso?:-)

    Witam serdecznie.
    Mam małą zagwozdkę z wentylacją, i ciekaw będę Waszych sugestii.
    Kanały wentylacyjne zaczynają się od linii stropu (zdjęcie w załączeniu).
    Muszę teraz zrobić ich zakończenie, w sensie wloty, w sensie kratki
    Pierwotnie przyszło mi do głowy oprawienie kolanek tak, żeby ich wlot (a więc lico kratek) było w pionie, a więc prostopadle do stropu.
    Podobno jednak lepiej jest w takiej sytuacji wstawić pod takimi kształtami wentylacyjnymi nie kolanek, a trójników.
    W takiej sytuacji ewentualne skropliny będą mogły zgromadzić się w zaślepionym zakończeniu trójnika. Będą mogły odparować w wolnym czasie.
    Będę ciekaw Waszej opinii jak to powinienem zrobić.
    Pozdrawiam
    Tomek
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201104_160500.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	450235  

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Czemu się spodziewasz skroplin w wentylacji?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #3

    Domyślnie

    Znajomy mówił mi, że miał z tym problem. Nie jestem pewien czy chodziło o skropliny, czy o wodę z zacinającego deszczu.
    W każdym razie miał też wlot kanałów w stropie, ale zrobił kratki w poziomie, a więc przymocował je do lica stropu.
    Mówił, że niestety pojawiały mu się krople wody pod kratką.
    Stąd koncepcja trójnika.
    Pozdrawiam
    Tomek

  4. #4

    Domyślnie

    W wentylacji nie ma prawa być skroplin czy zacinającego deszczu. Tak więc dywagacje jak zrobić zakończenie wentylacji w budynku są bez sensu.

  5. #5

    Domyślnie

    Czysta racja i nie oszczędzać na strojeniu całości z anemometrem w łapie

  6. #6

    Domyślnie

    Przede wszystkim witam ziomków z Wrocka.
    Bardzo pewni siebie jesteście, a tymczasem ja te krople na wylewce pod kratkami widziałem na własne oczy.
    OK, zostawmy to.
    A jak widzicie jakieś systemowe połączenie kolanka czy trójnika (to już nieważne) z wylotem tych kanałów?
    Są prostokątne o wymiarach 160 x 120.
    Przychodzi Wam coś do głowy?
    Pozdrawiam
    Tomek

  7. #7

    Domyślnie

    To, że widziałeś krople z wentylacji nie oznacza , że wentylacja była dobrze zrobiona. Najczęściej inwestorzy sami rzeźbią coś i grzebią w rozwiązaniach projektowych, przestawiają, kombinują a później mają problemy. Pełno jest tu takich wątków. Owszem i projekty nie są idealne i zrobienie wentylacji zgodnie z projektem nie gwarantuje braku wad. Jednak wtedy jest projektant odpowiadający za projekt i można kierować do niego wszystkie pytania i pewnie też można go pociągnąć do odpowiedzialności za wady związane z projektem. Zrób tak jak mówi projekt a jak będą problemy to masz projektanta i jego odpowiedzialność za błędy projektowe.

  8. #8

    Domyślnie

    Właściwa regulacja wentylacji przy pomocy anemometru powoduje kompensację wad - wycisza i poprawia wentylację ujednolicając ja w pomieszczeniach czy intensyfikując tam gdzie to jest pożądane. Bo izby mają różne gabaryty/objętości. A koszt takiego do amatorskiego użytku to max kilka stówek od 80 zł za kitajca. A co do dodatkowych kolanek to twoja sprawa, twoje pieniądze. Dla mnie, na logikę, zbędne jak gumka na bananie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony