dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiek8803

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Górno
    Kod pocztowy
    26-008
    Posty
    13

    Domyślnie Styropian na placki

    Witam. 3 lata temu ocieplono mi dom. Wszystkie płyty były klejone na placki (nie znałem się a tak doradziła ekipa) styropian nie był klejony na pasy obwodowe. Dom to parter plus poddasze. Czy przez takie klejenie dochodzi do jakichś strat ciepła? Czy ewentualne straty są duże? Każda płyta była klejona na 8-10 placków. Niektórzy twierdza ze teraz pod styropianem dochodzi do cyrkulacji powietrza i to powoduje straty

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.627
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No cóż, korzystniej byłoby z obwodowym, ale co zrobisz teraz ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiek8803

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Górno
    Kod pocztowy
    26-008
    Posty
    13

    Domyślnie

    Teraz to ciężko coś wymyśleć. Chciałem tylko się dowiedzieć czy to powoduje duże straty ciepła. Styropian do dziś się dobrze trzyma i nie ma pęknięć.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.627
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No i świetnie, skoro nie odpada a Ty nie płacisz majątku za ogrzewanie, to nie myśl o tym.
    Jak będziesz budował drugi raz, będziesz już wiedział...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzesiek8803 Zobacz post
    Teraz to ciężko coś wymyśleć.
    Możesz sprawdzić, czy na listwie startowej nie ma szpar, tak samo przy górnych krawędziach styropianu. W sumie, jeśli to powietrze pomiędzy ścianą a styropianem jest "uwięzione" to nie ma czym się martwić. Źle jest wtedy, gdy powietrze z zewnątrz wwiewa pod styropian (np.od dołu, czy też połączeń styropianu z dachem).
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiek8803

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Górno
    Kod pocztowy
    26-008
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Możesz sprawdzić, czy na listwie startowej nie ma szpar, tak samo przy górnych krawędziach styropianu. W sumie, jeśli to powietrze pomiędzy ścianą a styropianem jest "uwięzione" to nie ma czym się martwić. Źle jest wtedy, gdy powietrze z zewnątrz wwiewa pod styropian (np.od dołu, czy też połączeń styropianu z dachem).


    Od dołu jest szczelnie. Myślę żeby nawiercać otwory pod podbitka i wstrzyknąć piankę. Między dachem a styropianem na pewno nie jest szczelnie. Na wiosnę chciałem położyć strukture więc teraz można jeszcze to zrobić tylko nie wiem czy to coś pomoze

  7. #7

    Domyślnie

    Ja bym uszczelnił tylko na krawędziach. Przestrzeń wypełniona powietrzem, o ile nie ma cyrkulacji, jest izolatorem.

  8. #8

    Domyślnie

    Zaczekaj do zimy i zrób termowizję. Cała reszta to wróżenie z fusów.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmmarcinnn Zobacz post
    Zaczekaj do zimy i zrób termowizję. Cała reszta to wróżenie z fusów.
    Otóż to. Ewentualnie uszczelnij właśnie po obwodzie całości.
    Smarowanie klejem każdej płyty po obwodzie ma ograniczyć ruch powietrza, ale nie chodzi tylko o straty ciepła ale głównie o ograniczenie drogi dla ognia w razie pożaru.
    Myślę że straty ciepła w twoim wypadku wyjdą znikome.
    Dom już jest otynkowany? Bo jeśli masz robić dziury, dawać pianke, tynkować potem itp - to koszt może wyjść większy niż te straty ciepła przez X lat...

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiek8803

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Górno
    Kod pocztowy
    26-008
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajprzeznet Zobacz post
    Otóż to. Ewentualnie uszczelnij właśnie po obwodzie całości.
    Smarowanie klejem każdej płyty po obwodzie ma ograniczyć ruch powietrza, ale nie chodzi tylko o straty ciepła ale głównie o ograniczenie drogi dla ognia w razie pożaru.
    Myślę że straty ciepła w twoim wypadku wyjdą znikome.
    Dom już jest otynkowany? Bo jeśli masz robić dziury, dawać pianke, tynkować potem itp - to koszt może wyjść większy niż te straty ciepła przez X lat...
    Z zewnątrz jest tylko zaciągnięty klejem i zagruntowanyc. Myślę żeby przy samej podbicie nawiercać dziury i wstrzyknąć piankę (ciepłe powietrze nie będzie miało wtedy ujścia). Zabezpiecze miejsca nawiercenia klejem i paskami siatki. Czy to pomoże?

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiek8803

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Górno
    Kod pocztowy
    26-008
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzesiek8803 Zobacz post
    Z zewnątrz jest tylko zaciągnięty klejem i zagruntowanyc. Myślę żeby przy samej podbicie nawiercać dziury i wstrzyknąć piankę (ciepłe powietrze nie będzie miało wtedy ujścia). Zabezpiecze miejsca nawiercenia klejem i paskami siatki. Czy to pomoże?
    Dodam że w środku jest już otynkowany.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Ogarnij kogoś z kamerą termo i zobacz czy w miejscu gdzie styropian łączy się z dachem i pod oknami nie ucieka ciepło. Jeżeli ucieka uszczelnij np ( pianą niskoprężną ) jeżeli nie znaczy że ekipa zrobiła to za Ciebie. Kiedyś producenci systemów ociepleń zalecali tylko placki po jakimś czasie się to zmieniło i należy kleić obwodowo. Główny powód to bezpieczeństwo pożarowe. Jeżeli nie jest klejone po obwodzie, między dachem a ściana nie zostało dobrze uszczelnione a budynek jest wysoki to pustka pomiędzy styro a murem zaczyna pełnić funkcję komina. Jak działa komin w przypadku pożaru i materiału palnego jak styropian nie trzeba tłumaczyć.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony