Witam,

Kupiłem nowy domek pod Wrocławiem, który jest jeszcze budowany i mam możliwość zamontowania tam pompy ciepła. Muszę tylko zdecydować się na jej moc, a potem konkretny model. W przyszłym tygodniu poproszę również o wycenę kilka firm z Wro, ale chciałbym również dowiedzieć się co Wy o tym myślicie. Wiem, że takie tematy już były, ale każdy dom jest troszkę inny. Pomóżcie proszę doświadczeni użytkownicy forum!

Podstawowe informacje:
- zabudowa szeregowa (środkowy szereg)
- metraż domu 112 m2
- parter + piętro + nieużytkowy strych
- garaż w bryle budynku
- wszędzie podłogówka (w garażu też, strych bez ogrzewania). Budowa podłogówki jest prosta. Żadnych automatycznych sterowań. Jeden obieg, przepływ w poszczególnych pętlach regulowany manualnie (nie będzie raczej ograniczany, wszędzie max). Nie mam niestety projektu i dokładniejszych danych.
- zapotrzebowanie na energie cieplną 36.6 kWh/m2/rok czyli 112 * 36.6 = 4099 kWh/rok za cały dom (dane wzięte z projektu)
- zapotrzebowanie na energie pierwotną 93 (dane wzięte z projektu)
- mieszkańcy: 2 osoby dorosłe które lubią 20 minutowe przysznice + roczne dziecko. W perspektywie 2 dziecko.
- pompa ciepla będzie jedynym sposobem ogrzewania
- temepratura komfortu domowników 22 stopnie
- nie licząc łazieniek wszędzie panele winylowe lub laminowane przystosowane do podłogówki
- rekuperacja -> rozważana, nie podjąłem decyzji jeszcze (czekam na wycene)

Pytania:
1. Jaka moc pompy? Jako, że to jedyny źródło ogrzewania przy -20 też musi być ciepło (ewentualnie temperatura komfortu może być nieco niższa) nawet kosztem długości życia pompy.
1. Czy zasobnik cwu 250l będzie ok?
2. Energia na CWU zakładam na 2 kWH. Będzie ok?
3. Wolałbym nie zakładać bufora. Dam rade bez?
4. Gdzie umieścić jednostkę zewnętrzą? Jako że to jest szeregówka 7m szerokości to sąsiedzi są blisko. Nie chciałbym uprzykrzać im życia. Jakie są opcje:
a. Przy drzwiach wejściowych między garażem i drzwiami głównymi (kilkanaście cm od elewacji) - o ile się zmieści, nie mierzyłem ile tam jest miejsca
b. Na tarasie na granicy działki (czy nam nie będzie przeszkadzać i sąsiadom?)
c. Gdzieś w głębi ogrodu (7 x 18 - rozmiar ogrodu)
d. Dach jest skośny, ale nad pokojami z obu stron (od wejścia głównego i od ogrodu) są poziome wypłaszczenia. Wejście na dach tylko po drabinie. Będzie problem z pracami konserwacyjnymi?
e. Garaż, strych? Nie wiem czy to możliwe i czy hałas nie będzie przeszkadzał


Proszę o trzymanie się tematu bez komentarzy pobocznych typu: a czemu tak a nie inaczej itd.