dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 68
  1. #41

    Domyślnie

    @Tolo74, @gawel tutaj jest artykuł https://eko-pomiar.com.pl/normy-halasu-w-srodowisku/

    Nie wiem na ile jest to prawomocne, ale na pewno to może być punkt odniesienia dla sądu.
    Nikt nie będzie reagował na chwilowe zwiększenie głośności takie jak koszenie trawy. Nawet ludzie o cieżkich charakterach rozumieją to.
    Tym bardziej, że to nie jest codziennie.

    Jeśli chodzi o pompy to mamy jasno wskazaną nominalną głośność przeważnie ok 50 db oraz max głośność przeważnie ok 60 db (zależy oczywiście od pompy).
    Latem to nie problem, ale późną jesienią, zimą, wczesną wiosną pompa będzie chodzi z większą mocą i to nie można tego podciągnąć pod chwile zwiększenie głośności lecz pod stale generowany hasał.
    Przypominam, że u mnie wchodzi w rachubę wyłącznie umiejscownienie jednostki zewnętrzej na granicy mojej działki czyli ok 1 metro od diałki sąsiada (około 7 od jego domu).

    To jest moja największa obawa.

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Kosiarka jak i muzyka to nie jest rzecz ,która hałasuje codziennie przez dłuższy okres. Sąsiad zrozumie ,że za godzinę skończysz kosić , a muzykę nie będziesz puszczał co noc , tylko np raz w sobotę. Ale choć byś miał nie wiem jak dobre relacje z sąsiadem , to w końcu się wkurzy ,jak mu w różnych porach dnia i nocy będzie coś buczeć ,a jemu to nie będzie dawało spać .
    Tak jest w przepisach 50dB(A) w dzień i 40dB(A)w nocy na granicy działki , https://okieminzyniera.pl/przepisy-p...-ciepla-wazne/

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomeknr Zobacz post
    @Tolo74, @gawel tutaj jest artykuł https://eko-pomiar.com.pl/normy-halasu-w-srodowisku/

    Nie wiem na ile jest to prawomocne, ale na pewno to może być punkt odniesienia dla sądu.
    Nikt nie będzie reagował na chwilowe zwiększenie głośności takie jak koszenie trawy. Nawet ludzie o cieżkich charakterach rozumieją to.
    Tym bardziej, że to nie jest codziennie.

    Jeśli chodzi o pompy to mamy jasno wskazaną nominalną głośność przeważnie ok 50 db oraz max głośność przeważnie ok 60 db (zależy oczywiście od pompy).
    Latem to nie problem, ale późną jesienią, zimą, wczesną wiosną pompa będzie chodzi z większą mocą i to nie można tego podciągnąć pod chwile zwiększenie głośności lecz pod stale generowany hasał.
    Przypominam, że u mnie wchodzi w rachubę wyłącznie umiejscownienie jednostki zewnętrzej na granicy mojej działki czyli ok 1 metro od diałki sąsiada (około 7 od jego domu).

    To jest moja największa obawa.
    A sąsiad czym będzie grzał?

  4. #44

    Domyślnie

    Dokładnie, szczególnie w okresach kiedy pompa musi cieżej pracować. Przypominam, że agregad musi u mnie stać ok 1 m od granicy działki i ok 7m od domu sąsiada.

    To jest moja największa obawa.

  5. #45

    Domyślnie

    Standardowo gazem. Tylko ja rozważam PC.

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    A może nie na siłe przy tarasie tylko tak http://portpc.pl/2016/wp-content/upl...-w-Mławie.pdf

  7. #47

    Domyślnie

    Też o tym myślałem, mam wypłaszczenie dachu nad dwoma pokojami i tam spokojnie mógłbym to umieścić, natomiast wszyscy instalatorzy mi to odradzali gdyż:
    - dach musi być specjalnie przygotowany gdyż normalnie żadne konstrukcje nie zabezpieczą mnie przed przenoszeniem drgań do środka
    - agregator znajdowałby się dokłądnie nad sypialnią
    - trzeba się zastanowić co zrobić ze skoploną wodą
    - utrudniony dostęp do urządzenia (tylko dojście drabiną)
    - agregator znajduje się tuż obok okien sąsiadów

    Sytuacja wygląda inaczej kiedy w projekcie przewidzi się taką instalacje, a inaczej kiedy ktoś sobie coś takiego montuje na włąsną rękę.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomeknr Zobacz post
    Też o tym myślałem, mam wypłaszczenie dachu nad dwoma pokojami i tam spokojnie mógłbym to umieścić, natomiast wszyscy instalatorzy mi to odradzali gdyż:
    - dach musi być specjalnie przygotowany gdyż normalnie żadne konstrukcje nie zabezpieczą mnie przed przenoszeniem drgań do środka
    - agregator znajdowałby się dokłądnie nad sypialnią
    - trzeba się zastanowić co zrobić ze skoploną wodą
    - utrudniony dostęp do urządzenia (tylko dojście drabiną)
    - agregator znajduje się tuż obok okien sąsiadów

    Sytuacja wygląda inaczej kiedy w projekcie przewidzi się taką instalacje, a inaczej kiedy ktoś sobie coś takiego montuje na włąsną rękę.
    Rozumiem, ale mam i dobrą wiadomość można agregat ładnych kilkadziesiąt metrów postawić od domu i ewentualne hałasy nie będą może tak odczuwalne lub kupić Panasonić SQ i wtedy już normalnie umieścić.

  9. #49

    Domyślnie

    No właśnie.... bez względu jak daleko ją wyciągne to i tak będzie 1m od granicy działki. Tyle tylko, że dalej od domu sąsiada. Lecz z tym wiąże się większy koszt instalacji. Panasonić SQ mógłby być rozwiązaniem, ale będzie bardzo przeszacowana względem moich potrzeb. Niestety, ale na dzień dzisiejszy wydaje mi się, że dla świętego spokoju i dobrej atmosfery sąsiedzkiej wolę zostać przy gazie.

    Jako, że planuje fotowoltaike to jeśli chodzi o CU to pewnie pójde w gaz i CWU jako bojler grzany w taniej taryfie. Po założeniu fotowoltaiki ciepla woda powinna byc ze free.

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomeknr Zobacz post
    No właśnie.... bez względu jak daleko ją wyciągne to i tak będzie 1m od granicy działki. Tyle tylko, że dalej od domu sąsiada. Lecz z tym wiąże się większy koszt instalacji. Panasonić SQ mógłby być rozwiązaniem, ale będzie bardzo przeszacowana względem moich potrzeb. Niestety, ale na dzień dzisiejszy wydaje mi się, że dla świętego spokoju i dobrej atmosfery sąsiedzkiej wolę zostać przy gazie.

    Jako, że planuje fotowoltaike to jeśli chodzi o CU to pewnie pójde w gaz i CWU jako bojler grzany w taniej taryfie. Po założeniu fotowoltaiki ciepla woda powinna byc ze free.
    Nie poddawaj się masz nowy dom , jaka jest powierzchnia działki może mała pc z wymiennikiem poziomym to rura PE niebieska +glikol , co prawda zrujnej działkę ale raz i po sprawie gdyby było już wszytko zagospodarowane to byłaby sytuacja patowa. Gaz będzie zakazany i wzbogacony opłatami zniechęcajacymi w ciągu kilku lat szkoda rujnować dom potem

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

  12. #52

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomeknr Zobacz post
    No właśnie.... bez względu jak daleko ją wyciągne to i tak będzie 1m od granicy działki. Tyle tylko, że dalej od domu sąsiada. Lecz z tym wiąże się większy koszt instalacji. Panasonić SQ mógłby być rozwiązaniem, ale będzie bardzo przeszacowana względem moich potrzeb. Niestety, ale na dzień dzisiejszy wydaje mi się, że dla świętego spokoju i dobrej atmosfery sąsiedzkiej wolę zostać przy gazie.

    Jako, że planuje fotowoltaike to jeśli chodzi o CU to pewnie pójde w gaz i CWU jako bojler grzany w taniej taryfie. Po założeniu fotowoltaiki ciepla woda powinna byc ze free.
    Nierozumiem was sami sobie szukacie problemów.
    Chcesz powiedziec ze komus bedzie przeszkadzal szum Twojej pompy jak bedzie się przechadzal godzinami przy minus 5 po swoim ogródku??
    Przeciez w domu tego nie bedzie słyszał a latem chodzi 40min na dobę
    Wez moze najpierw idz do kogos kto ma taka pompe małą typu 5kw lub 7kw a najlepiej zamontowaną tak jak u mnie a nie na murze i posłuchaj tego na żywo.
    U mnie na osiedlu sa trzy takie zamontowane i nikt nikomu nawet uwagi nie zwrócił.
    I to normalnie jedna wisi na murze jak klomatyzator w budynku wielorodzinnym pod spodem inny sasiad ma taras i mieszkanie i z boku nastepny sasiad na tym samym poziomie co pompa i kolejny na dole .
    Druga tez na murze przy ziemi po skosie do niej 45stopni normalnie na przeciw wentylatora sasuad ma mieszkanie odleglosc ze 3m do granicy a z 10m do okien .
    A jak sie tak boisz to 5tys na kociol gazowy rocznie ogrzewanie Cie wyjdzie 1000zl cwu z 500zl i po co tu kombinowac z jakas pompa panelami itp przeciez w taniej 1kwh=31gr a z gazu 21gr(podobno)
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  14. #54

    Domyślnie

    @gawel w pompy gruntowe to nie chciałbym iść.

    @codix no właśnie się tego boje i z tego powodu raczej pójde w gaz jako CO, bojler na prąd jako CWU i prąd z taryfami drogimi i tanimi. Po jakimś czasie założe fotowoltaike (o ile sytuacja prawna sie nie zmieni) i uniezaleznie sie od prądu. Na ten moment taki mam plan, ale mam jeszcze troche czasu na zastanowienie sie.

  15. #55
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomeknr Zobacz post
    Dokładnie, szczególnie w okresach kiedy pompa musi cieżej pracować. Przypominam, że agregad musi u mnie stać ok 1 m od granicy działki i ok 7m od domu sąsiada.

    To jest moja największa obawa.
    Proponuję odnaleźć w najbliższej okolicy pracującą pompę ciepła i poprosić właściciela o wspólny ślepy odsłuch.
    U mnie pompa stoi około 150cm od granicy działki i około 10m od domu sąsiada - nie mam żadnych specjalnych uwag co do głośności. chyba, że mój egzemplarz jest jakiś wybitny ale raczej wątpię, bo dzięki uprzejmości jednego z forumowiczów miałem okazję posłuchać Panasonica 9kW poprzedniej serii.
    IMHO głośność PC PW jest równie istotnym parametrem co iloczyn cyfr składających się na RAL obudowy...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Proponuję odnaleźć w najbliższej okolicy pracującą pompę ciepła i poprosić właściciela o wspólny ślepy odsłuch.
    U mnie pompa stoi około 150cm od granicy działki i około 10m od domu sąsiada - nie mam żadnych specjalnych uwag co do głośności. chyba, że mój egzemplarz jest jakiś wybitny ale raczej wątpię, bo dzięki uprzejmości jednego z forumowiczów miałem okazję posłuchać Panasonica 9kW poprzedniej serii.
    IMHO głośność PC PW jest równie istotnym parametrem co iloczyn cyfr składających się na RAL obudowy...
    Rozważ lokalizację z daleka od jego okien mieszkalnych a bliżej garażu itp. Porozmawiaj z sąsiadem dyskretnie. Sądować sie z siąsiadem -to już lepiej chyba przeprowadzić chyba że sąsiadka wyrozumiała Jemu powiedz, że wszystkie normy ma spełniać ale wolisz lokalizację przemyśleć. Czasami lepiej sprawę oprzeć o bufet.

  17. #57
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Może namówić sąsiada też na PC i zamontować obydwie przy granicy obok siebie.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  18. #58
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Rozważ lokalizację z daleka od jego okien mieszkalnych a bliżej garażu itp.
    Rozważ, proszę, czytanie ze zrozumieniem przed odpisaniem...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    A jak sie tak boisz to 5tys na kociol gazowy rocznie ogrzewanie Cie wyjdzie 1000zl cwu z 500zl i po co tu kombinowac z jakas pompa panelami itp przeciez w taniej 1kwh=31gr a z gazu 21gr(podobno)
    W pełni się zgadzam.
    Jak korci autora wątku PC zostawić jakieś przepusty na rury chłodnicze, zabezpieczyć kabelki pod przyszłą PC.
    Grzać gazem, a za parę lat....droga otwarta.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  20. #60
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomeknr Zobacz post
    @Tolo74, @gawel tutaj jest artykuł https://eko-pomiar.com.pl/normy-halasu-w-srodowisku/

    Nie wiem na ile jest to prawomocne, ale na pewno to może być punkt odniesienia dla sądu.
    Nikt nie będzie reagował na chwilowe zwiększenie głośności takie jak koszenie trawy. Nawet ludzie o cieżkich charakterach rozumieją to.
    Tym bardziej, że to nie jest codziennie.

    Jeśli chodzi o pompy to mamy jasno wskazaną nominalną głośność przeważnie ok 50 db oraz max głośność przeważnie ok 60 db (zależy oczywiście od pompy).
    Latem to nie problem, ale późną jesienią, zimą, wczesną wiosną pompa będzie chodzi z większą mocą i to nie można tego podciągnąć pod chwile zwiększenie głośności lecz pod stale generowany hasał.
    Przypominam, że u mnie wchodzi w rachubę wyłącznie umiejscownienie jednostki zewnętrzej na granicy mojej działki czyli ok 1 metro od diałki sąsiada (około 7 od jego domu).

    To jest moja największa obawa.
    Uważasz że zimą sąsiad będzie siedział w nocy przy otwartych oknach?

    Jak się z nim pokłócisz , to nawet wyłączona PC będzie mu przeszkadzać. Ktoś już taki przypadek opisywał
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony