dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Question Kryzowanie grzejników - czy ma to sens?

    Wiem, że temat był już dużo razy wałkowany, jednak w moim przypadku nie jest to standard. Dodatkowo jestem laikiem w temacie.

    Otóż mam:

    dom nieocieplony,
    kocioł na paliwo stałe z miarkownikiem (70 st C),
    instalacja grawitacyjna bez pompy,
    grzejniki żeliwne do których założyłem zawory termostatyczne wraz z głowicami.
    Pytanie jest takie: czy warto kryzować grzejniki jeżeli regulacją dopływu wody zajmuje się głowica termostatyczna?

    Rozumiem kwestię oporów, że będzie leciało tam gdzie bardziej może. Jakby nie było głowic a tylko nakrętki to kryzowanie miało by sens bardziej.

    Mam 3 grzejniki do potencjalnej regulacji. Jeden ok 2300 Watt w bezpośredniej odległości od kotła ok 2 metry oraz dwa pozostałe w odległości ok 10 metrów (2300 W i 1400 W).

    Apka na smartfona Danfossa sugeruje nastawy 6 dla 2300 W oraz 4 dla 1400 W. Nie jest chyba uwzględniane odległość od źródła ciepła.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Serpher Zobacz post
    Rozumiem kwestię oporów, że będzie leciało tam gdzie bardziej może. Jakby nie było głowic a tylko nakrętki to kryzowanie miało by sens bardziej.
    Bez kryzowania będziesz miał zimne grzejniki w pozostałych pomieszczeniach, jak to o najmniejszych oporach będzie (jeszcze) nieogrzane.
    Przy 3 grzejnikach może i to jakoś ujdzie, jak nie ustawisz odpowiednio przepływów przy otwartych głowicach tak, żeby przez każdy przepływała odpowiednia ilość wody.

  3. #3

    Domyślnie

    kryzowanie robi sie wtedy gdy poszczególne grzejniki grzeją słabo. Nie zawsze kryzowanie jest potrzebne, jeżeli grzejniki wszystkie grzeją dobrze nie ma potrzeby kryzować.
    Samo kryzowanie nie jest takie proste że z apki wystarczy ustawić daną wartość na zaworze i będzie ok, to robi się metodą prób i błędów, jedynie dobry instalator może ustawić prawidłowe nastawy wstępne wg obliczeń.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mariuszkoks

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Galwiecie
    Kod pocztowy
    19-500
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cześć. Mam problem z grzejnikami. Potrzebna pomoc z kryzowaniem tzn: dom 1 pietrowy. Grzejniki najdalej od pieca na piętrze gorące i zwory na dole odkręcone. Grzejniki najbliżej na dole odkrecone, na parterze i są lodowate. Jak poustawiać przeplyw by grzal dół a mniej góra

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AnonimowyAlkoholik

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-747
    Posty
    136

    Domyślnie

    W którym miejscu je kryzujesz? Przez kryzowanie pod zaworem termostatycznym czy przymykanie zaworów odcinających?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony