dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Gdzie zrobić podział PEN w sieci TN-C

    Witam
    Mam zrobiony podział PEN sieci TN-C w szafce ogrodzeniowej Zakładu Energetycznego.
    Doczytałem gdzieś, że dużo lepiej byłoby ten podział (na PE i N) zrobić u siebie - w rozdzielni.
    Czy ktoś napisze mi argumenty za przeniesieniem tego podziału do rozdzielni? -mam uziom fundamentowy
    Czy dopiąć własny uziom fundamentowy po raz kolejny do linii PE z zakładu energetycznego?

  2. #2

    Domyślnie

    Skoro masz TN-C, to nie ma PE z zakładu energetycznego. PE miałbyś w przypadku gdyby zakład doprowadzał do Ciebie TN-S.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Skoro masz TN-C, to nie ma PE z zakładu energetycznego. PE miałbyś w przypadku gdyby zakład doprowadzał do Ciebie TN-S.
    Uziemienie jest w skrzynce licznika elektrycznego i stamtąd jak wiem jest już TN-CS.

    Jest podpobny wątek "Bednarka czy uziom z PGE"
    https://forum.muratordom.pl/showthre...ighlight=uziom
    ale nie wiem kto decyduje na jakim etapie -który uziom wykorzystać.
    Ostatnio edytowane przez Tolo74 ; 02-12-2020 o 08:45

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.392
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Co jest w warunkach przyłącza?
    Wolisz płacić za kabel 4x czy 5x?

  5. #5

    Domyślnie

    heh, gdzie ja to znajdę ...?
    Kabel już od dawna leży 5żył i elektrycy podpięli uziemienie z licznika. Wiem, że tam jest bednarka i uziemienie tej skrzynki w ogrodzeniu.
    Może wartałoby dopiąć moje uziemienie, albo je przepiąć?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74
    Mam zrobiony podział PEN sieci TN-C w szafce ogrodzeniowej Zakładu Energetycznego. ...
    Czy ktoś napisze mi argumenty za przeniesieniem tego podziału do rozdzielni? -mam uziom fundamentowy
    Skoro masz zamiar przenieś podział PEN do rozdzielnicy budynku, rozumiem, że przekrój kabla to jest nie mniej niż 5 x 10 mm2 Cu lub 5 x 16 Al.
    Wracając do zagrożeń z zasilaniem budynku :
    Wyobraź sobie takie sytuacje : (pamiętamy o własnym uziemieniu fundamentowym)
    Dla kabla 5-żyłowego od ZK do budynku -
    - przerwa PEN na linii kablowe do ZK od strony zasilania
    - przerwa N pomiędzy ZK a budynkiem
    - przerwa N i/lub PE pomiędzy ZK a budynkiem
    - przerwa PE jak wyżej
    Dla kabla 4-żyłowego, z żyłą PEN
    - przerwa PEN na odcinku ZK - budynek (rozdzielnica)

    I będzie wszystko jasne.

    Cytat Napisał Tolo74
    Kabel już od dawna leży 5żył i elektrycy podpięli uziemienie z licznika. Wiem, że tam jest bednarka i uziemienie tej skrzynki w ogrodzeniu.
    Na dzień dzisiejszy ZE bardzo nie lubi łączyć uziemienia roboczego linii kablowej z uziemieniem ochronnym Odbiorcy.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7

    Domyślnie

    Warunki powinieneś dostać na piśmie od ZE.

    Uziemienie z licznika? A to cuda Ile tej bednarki tam jest? Będzie ze 2 metry chociaż? I kto Ci powiedział, że możesz się do niej podłączać?

  8. #8

    Domyślnie

    Skąd to ja mam wiedzieć ile tej bednarki jest w skrzynce licznikowej? Myślisz że sam licznik zakładałem?
    ale domyślam się że to może być trochę na sztukę zrobione więc słusznie prostuję zaległości ...
    Teraz pytanie, czy po podpięciu mojego uziomu fundamentowego -uziom z licznika lepiej zostawić podłączony czy odpiąć kabel PE w mojej rozdzielni.
    Wiem, że pomiary to osobna sprawa.
    Ostatnio edytowane przez Tolo74 ; 02-12-2020 o 09:42

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Skoro masz zamiar przenieś podział PEN do rozdzielnicy budynku, rozumiem, że przekrój kabla to jest nie mniej niż 5 x 10 mm2 Cu lub 5 x 16 Al.
    Wracając do zagrożeń z zasilaniem budynku :
    Wyobraź sobie takie sytuacje : (pamiętamy o własnym uziemieniu fundamentowym)
    Dla kabla 5-żyłowego od ZK do budynku -
    - przerwa PEN na linii kablowe do ZK od strony zasilania
    - przerwa N pomiędzy ZK a budynkiem
    - przerwa N i/lub PE pomiędzy ZK a budynkiem
    - przerwa PE jak wyżej
    Dla kabla 4-żyłowego, z żyłą PEN
    - przerwa PEN na odcinku ZK - budynek (rozdzielnica) ...

    elapiotr -dziękuję za wskazania. Czyli wszelkie moje wcześniejsze podejrzenia są słuszne i zrobić tak:
    -badanie rezystancji uziemienia własnego -fundamentowego
    -wpięcie uziemienia fundamentowego na GSU z odpowiednim podziałem żyły niebieskiej "PEN"
    -odpięcie w mojej rozdzielni kabla PE który leci od licznika. Tu mam wątpliwości ale chyba można zaufać że PEN bedzie w kolorze niebieskim

    Kabel mam YKY 5x10 mm2

    Jak widać elektrycy są tacy, że pytają -"żarówka świeci?" -to OK.

    Niebardzo za to potrafię sobie wyobrazić przerwany przewód PEN w kablu 4żyłowym. Ochronę będę miał zachowaną od siebie, ale niebezpieczeństwo "sztucznego zera nadal jest" tylko że mniejsze?
    Ostatnio edytowane przez Tolo74 ; 02-12-2020 o 09:58

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    elapiotr -dziękuję za wskazania. Czyli wszelkie moje wcześniejsze podejrzenia są słuszne i zrobić tak:
    -badanie rezystancji uziemienia własnego -fundamentowego
    -wpięcie uziemienia fundamentowego na GSU z odpowiednim podziałem żyły niebieskiej "PEN"
    -odpięcie w mojej rozdzielni kabla PE który leci od licznika. Tu mam wątpliwości ale chyba można zaufać że PEN bedzie w kolorze niebieskim
    I co, jaka ma być ta rezystancja (uziemienia badanego)? Może być 400 om?
    Jaki jest przekrój żył kabla zasilającego?
    Z tym odpinaniem PE kabla zasilającego to bym się głęboko zastanowił, niestety, nie widząc sposobu podłączenia na listwie w złączu kablowym.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    I co, jaka ma być ta rezystancja (uziemienia badanego)? Może być 400 om?
    Jaki jest przekrój żył kabla zasilającego?
    Z tym odpinaniem PE kabla zasilającego to bym się głęboko zastanowił, niestety, nie widząc sposobu podłączenia na listwie w złączu kablowym.
    Podczas badania rezystancji-to ja wiem że muszę być osobiście i widzieć że jest kilka ohm, żadnym obiecankom nie wierzę, ale byłem i uczestniczyłem podczas wykonywania uziomu i o to nie powinienem się bać, albo pożyczę miernik .
    Kabel od licznika mam YKY 5x10mm, dobrze byłoby zaglądnąć -jak jest on podłączony -nie wiem czy to możliwe (plomby).
    Czy praktycznie stoi coś na przeszkodzie aby był on podłaczony PE równolegle z N ?
    Teoretycznie nie powinien chyba.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74
    Niebardzo za to potrafię sobie wyobrazić przerwany przewód PEN w kablu 4żyłowym. Ochronę będę miał zachowaną od siebie, ale niebezpieczeństwo "sztucznego zera nadal jest" tylko że mniejsze?
    To sprawdź, jakie napięcie występuje pomiędzy uziemioną metalową rurą wodną, lub rurą gazową, a przewodem L. Wtedy zrozumiesz.
    Cytat Napisał Tolo74
    Czy praktycznie stoi coś na przeszkodzie aby był on podłaczony PE równolegle z N ?
    Raczej nie wskazane w sensie wykonawczym, bo teoretycznie - żadne przeciwwskazanie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    To sprawdź, jakie napięcie występuje pomiędzy uziemioną metalową rurą wodną, lub rurą gazową, a przewodem L. Wtedy zrozumiesz.
    Raczej nie wskazane w sensie wykonawczym, bo teoretycznie - żadne przeciwwskazanie.
    1. Już chyba wiem, chodzi o to, że zerwanie przewodu PEN między licznikiem a rozdzielnią spowoduje, że moje uziemienie będzie robić za N w mojej instalacji i L nie trafi tam gdzie nie powinno.

    2. W sensie wykonawczym -to już jest podłączone. Więc mówisz, żeby lepiej zostawić leżący i podłączony kabel PE równolegle z N od skrzynki z licznikiem do rozdzielni?

  14. #14

    Domyślnie

    Tak, lepiej zostawić. I do szyny PE, do której jest podłączona żyła o barwie zielono-żółtej kabla zasilającego (bo przecież inna być nie może w tej konfiguracji) podłączyć uziemienie własne, fundamentowe poprzez GSW.
    Twoje uziemienie nie będzie robić za ewentualny przewód N. Jeżeli już, to za PE przy istniejącym kablu 5-żyłowym.

    Co innego, gdyby zasilanie było kablem 4-żyłowym, w układzie TN. Tak jest lepiej, ale cóż, jest jak jest.
    Na szczęście ZE odchodzi od tych bzdurnych rozwiązań, ale projektanci jeszcze nie dojrzeli do tego. Dalej walą 5-żył, zgodnie z kulawym Rozporządzeniem Syryjczyka.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #15

    Domyślnie

    Hej! Podobny temat wałkujemy w poście: "Mała modyfikacja podwójnej rozdzielni - schemat". Nie zaszkodzi zerknąć.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Tak, lepiej zostawić. I do szyny PE, do której jest podłączona żyła o barwie zielono-żółtej kabla zasilającego (bo przecież inna być nie może w tej konfiguracji) podłączyć uziemienie własne, fundamentowe poprzez GSW.
    Twoje uziemienie nie będzie robić za ewentualny przewód N. Jeżeli już, to za PE przy istniejącym kablu 5-żyłowym.
    Co innego, gdyby zasilanie było kablem 4-żyłowym, w układzie TN. Tak jest lepiej, ale cóż, jest jak jest.
    ...
    ? na pewno? Wydawało mi się, że w układzie TNC zerwanie żyły PEN w kablu 4 żyłowym praktycznie spowoduje, że mój uziom będzie robił za N. Ale sytuacja jest faktycznie nieprzewidywalna i uzależniona od ilości faz i załączonych urządzeń które wpłyną na wypadkowy potencjał. Prąd zmienny nie jest stały.
    Praktycznie taka sytuacja może dojść chyba tylko przy przeciążeniach i upaleniu na stykach. Jakby nie było ta żyła jest chyba najbardziej obciążona.

    Jeszcze jedna kwestia:
    -Czy w mojej rozdzielni -ponownie łączyć żyłę N z PE kabla który przychodzi ze skrzynki licznikowej?\
    Ktoś gdzieś napisał, że dwa razy podziału (ani łączenia) PEN robić nie powinno się.

    Sprawdziłem w projekcie. Podział PEN jest w skrzynce licznikowej, dalej ma być 5x10mm2 do rozdzielni w budynku na FR i na GSW. To że mam zgodnie z projektem -nie znaczy że dobrze.

    Dzieki elpapiotr
    Dzięki Sebixx
    Ostatnio edytowane przez Tolo74 ; 02-12-2020 o 21:17

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony