Cytat Napisał player_ruda Zobacz post
Hej, jak w temacie, czy ktoś pomoże w podjęciu decyzji, bo ja jestem kompletnie zielona w temacie.
W zasadzie wymyśliliśmy z mężem ze zrobimy sobie podłogówkę wodną tylko zamiast kotła na pellet założymy elektryczny, czytając forum chcieliśmy założyć ten zbiornik do akumulacji ciepła i włączyć taryfę g12 żeby piec nagrzewał w nocy z tańszego prądu. Ciepłą wodę chcemy z osobnego bojlera na prąd. Maja być również panele fotowoltaiczne. i tu mam dylemat czy opłaca się ta taryfa g12 czy jednak pozostać przy g11?
1. piec będzie tylko włączany w sezonie grzewczym tj. ok 4-5 miesięcy żeby było ciepło, ciepła woda z bojlera wiec piec nie musi chodzić non stop i tu na plus jest G12(ale tylko pare miesięcy)
2. w sezonie grzewczym i poza nim reszta sprzętów będzie chodzić jak dotychczas, nie będę czekać do godziny 22 lub 14 żeby włączyć pranie lub akurat w tych godzinach upiec ciasto (pracujemy zmianowo i te tańsze godziny w ogóle nie wpasowują się w nasz tok dnia) i tu pojawia się zasadnicze pytanie czy warto zmieniać taryfę jak i tak większość będzie na droższym prądzie przez cały rok.
3. Czy w ciągu roku bilans nie wyjdzie jednakowo lub minimalnie drożej na g11(co zaoszczędzimy na grzaniu w nocy i akumulowaniu ciepła to wydamy w ciągu dnia na resztę sprzętów bo jednak prąd wtedy jest droższy)?

Czy ktoś mógłby to jakoś wyliczyć? która taryfa jest opłacalna de facto, biorąc pod uwagę fakt ze i tak będzie fotowoltaika wiec rachunki będą mniejsze.

Jeszcze jedno TEORETYCZNIE takie same domy ok 80m2, dobrze ocieplone, nowe - teście na sezon grzewczy wydają 3000zł( za ekogroszek plus prąd potrzebny do pracy pieca, podajnika i pompki) jeżeli my zapłacilibyśmy te 3000 zł lub 3500 zł więcej za prąd w sezonie grzewczym to zdecydowanie wolelibyśmy kocioł na prąd

Mam nadzieje że nie namąciłam i wiecie o co mi chodzi
Co ma na celu akumulowanie ciepłej wody grzanej w nocy , jak w droższej taryfie prąd w dzień jest za darmo z PV ??? w taryfie g12w zawsze wyjdzie taniej niż w G11

policz 104 dni weekendowe 9 dni świat państwowych i 10h na dobę w pozostałych dniach to daje 5232 h w taniej i 3528h w drogiej w taniej masz 59% to jest minimum