dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Temat: Vitodens 100 problem z temperaturą w domu!

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 100 problem z temperaturą w domu!

    Witam
    Jestem laikiem w sprawach ogrzewania, kupiłem dom z gotową instalacją - piec Viesmann Vitodens 100 z zasobnikiem na wodę (też Viesmann). Dom z suporeksu, ocieplony 15 cm styropian na dachu gruba wełna ogólnie jest to pierwszy sezon grzewczy po wybudowaniu. Na parterze i na pietrze bliźniaka jest podłogówka, w łazience na dole i u góry w garażu i na poddaszu - grzejniki. Grzejników używam tylko w łazienkach, garaż i poddasze zakręcone na zaworach w kotłowni. Z tego co wiem w instalacji mam sprzęgło oraz dwie pompy Vilo - jedna na podłogówkę druga na grzejniki. Do tego używam sterownika Salus 091FL. Nie mam czujnika temperatury zewnętrznej. Mam kilka pytań do specjalisty Viesmann co do ustawień:
    -jaka optymalna temperatura powinnna być ustawiona na kotle?
    Dodam że pseudoserwisant we wrześniu ustawił mi 80 stopni, co skutkowało iż przy ustawieniu 20-21 stopni na Salusie w 30 dni zużyłem 203 metry gazu (przy temp na dworzu w okolicach 0-6 stopni) - rachunek 374 zł (wydaje mi się odrobine za dużo). Ile powinno być ustawione stopni na kotle - mrozów wielkich póki co nie ma...
    W salonie mam ok. 21-22 stopnie, u góry w pokojach ok 20-21.
    Jak ustawić tzw. Histerazę?opcja jest 0,5 lub 1?
    Jaki czas grzania ustawić w miarę optymalnie - ekonomicznie?obecnie mam temp komfortu od 18-22 reszta dnia bez grzania.
    Czy jest sens montować czujnik temperatury zewnętrznej?
    Z góry dziękuje za pomoc.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    temperatura zasilania instalacji powinna być odwrotnie proporcjonalna do tempratury zewnętrznej. Czyli im chłodniej na zewnątrz tym cieplejsza woda na zasilaniu. W przypadku automatyki pogodowej za zmianę temperatury zaislania dba automatyka kotła. W przypadku automatyki stałotemperaturowej ustawia się na zasilaniu temperraturę taką jak apowinna być podawana w warunkach obliczeniowych (dla większości kraju to -20*C). A dodatkowy termostat w pomieszczniu steruje długością cyklu pracy kotła, Im chłodniej tym dłużesz cykle pracy aż do momentu temperatury obliczeniowej kiedy to kocioł powinien pracować nonstop.

    Nie istnieje ekonomiczna temperatura pomieszczenia ani optymalne kresy grzewcze, w przypadku pomieszczeń mówimy o komforcie cieplnym a dla róznych ludzi oznacza to inną temperaturę. Czasy pracy powinny być też dopasowane do naszej aktywności w domu. Chłodniej gdy nas niema lub gdy śpimy.
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 07-12-2020 o 07:49
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    W dalszym ciągu nie wiem jaka temperatura powinna być na kotle?dla mnie komfort cieplny to 20 stopni. Co z histerazą?jak powinna być ustawiona?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    najprościej to ustawić temperaturą obliczeniową instalacji, tą z projektu.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony