dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 52
  1. #1

    Domyślnie Odbior domu, uprawnienia elektryka :(

    Witam, zaplacilem sporo za przeglad i odbior instalacji elektrycznej w nowo wybudowanym budynku.
    Urzad poprosil w ramach uzupelnienia o zaswiadczenie przynaleznosci elektryka do izby zawodowej ale niestety elektryk nie oplaca skladek w izbie, i powiedzial ze urzad nie ma o to prawa prosic.

    Czy urzad ma prawo prosic o takie zaswiadczenie i jestem zobowiazany je przedlozyc?

    Dzieki!

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Nie wiem o jaki przegląd chodzi i odbiór ale od lat w budownictwie jest tak że ludzie którzy pełnia "samodzielne funkcje techniczne" instalatorzy, konstruktorzy, architekci, kierownicy budów muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczanie zawodowe oraz wpis do właściwej izby, do każdego opracowania mają obowiązek dołączenia kopii uprawnień oraz numeru w izbie i ubezpieczania na dany rok. Wygląda że elektryk coś kręci.

  3. #3

    Domyślnie

    u mnie w starostwie wystarczyła kopia uprawnień E i D z pomiarami . żadnych przynależności do izby, ubezpieczeń


  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    u mnie w starostwie wystarczyła kopia uprawnień E i D z pomiarami . żadnych przynależności do izby, ubezpieczeń
    Prawo się zmieniło teraz potrzeba odbioru osoby z uprawnieniami budowlanymi.

  5. #5

    Domyślnie

    Odbiór robiłem teraz we wrześniu 2020roku. Od tego czasu czyli przez 2 miesiące się zmieniło?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Odbiór robiłem teraz we wrześniu 2020roku. Od tego czasu czyli przez 2 miesiące się zmieniło?
    Być może Twojego elektryka odpowiednia osoba w starostwie zna

    Do mnie elektryk idzie na odbiór od dwóch tygodni a kominiarz na odbiór wentylacji ponad tydzień od UMÓWIONYCH terminów.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 05-12-2020 o 07:04
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Odbiór robiłem teraz we wrześniu 2020roku. Od tego czasu czyli przez 2 miesiące się zmieniło?
    Prawo budowlane,
    art. 57 ust. 1 pkt 4
    Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub
    wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:...

    protokoły badań i sprawdzeń:
    a) przyłączy i instalacji, zapewniających użytkowanie obiektu
    budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, sporządzone przez osoby
    posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności lub
    osoby, o których mowa w art. 62 ust. 6,

    Weszło we wrześniu.

    Sprawdź sobie zanim głupio skomentujesz następnym razem.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    odbierałem dom w sierpniu w zachpom. musiałem w papierach mieć dołączone uprawnienia każdego instalatora elektryk, sanitarka, kanaliza

  9. #9

    Domyślnie

    Hej, moj elektryk ma uprawnienia i mam papier. CHodzi o to ze urzad chce dodatkowo potwierdzenie przynaleznosci do izby zawodowej. I moje pytanie - czy to jest uzasadnione?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Tak jest uzasadnione.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Prawo się zmieniło teraz potrzeba odbioru osoby z uprawnieniami budowlanymi.
    Dobrze piszesz że chodzi o uprawnienia budowlane, nie wszyscy instalatorzy je posiadają bo i nie muszą ale nie prawo się zmieniło tylko tak sobie ustanowił urząd. U mnie już od kilku, bodajże 5 lat do wystawienia odbioru instalacji elektrycznej czy c.o. instalator który wystawia musi posiadać uprawnienia budowlane. W sąsiednich powiatach takie czegoś nie ma.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Tak jest uzasadnione.
    Co jest uzasadnione? Co kogo obchodzi gdzie należy czy nie należy. Elektryk ma uprawnienia i pieczątkę i to urzędnikowi ma wystarczyć, pytanie o przynależność do izby jest nadgorliwością i wcale nie jest wg prawa wymagana.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Snopy Zobacz post
    Hej, moj elektryk ma uprawnienia i mam papier. CHodzi o to ze urzad chce dodatkowo potwierdzenie przynaleznosci do izby zawodowej. I moje pytanie - czy to jest uzasadnione?
    A czy na pewno chodzi o przynależność do Cechu, może chodzi o własnie te uprawnienia budowlane, bo to nie to samo co uprawnienia elektryczne.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Prawo budowlane,
    art. 57 ust. 1 pkt 4
    Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub
    wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:...

    protokoły badań i sprawdzeń:
    a) przyłączy i instalacji, zapewniających użytkowanie obiektu
    budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, sporządzone przez osoby
    posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności lub
    osoby, o których mowa w art. 62 ust. 6,

    Weszło we wrześniu.

    Sprawdź sobie zanim głupio skomentujesz następnym razem.

    Wiesz, że gdzieś dzwoni ale nie wiesz w jakim kościele:

    1b. W przypadku zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego obowiązku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, 4 i 6, nie stosuje się, z wyjątkiem obowiązku dołączenia protokołu badania szczelności instalacji gazowej.

    Zalecam czytanie przepisów do końca i bycia trochę bardziej uprzejmym dla innych.

    Cytat Napisał Snopy Zobacz post
    Urzad poprosil w ramach uzupelnienia o zaswiadczenie przynaleznosci elektryka do izby zawodowej
    Czy urzad ma prawo prosic o takie zaswiadczenie i jestem zobowiazany je przedlozyc?
    Żądanie jest bezpodstawne, chyba że budujesz coś innego niż budynek mieszkalny jednorodzinny. To w projekcie budowlanym ma być projekt wykonany przez osobę z uprawnieniami.
    Ostatnio edytowane przez KDWJ ; 05-12-2020 o 09:30

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    no cóż u mnie w urzędzie bez podpisów osób z UB budynku jednorodzinnego ci nie odbiorą Oczywiście można się z koniem kopać.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Co jest uzasadnione? Co kogo obchodzi gdzie należy czy nie należy. Elektryk ma uprawnienia i pieczątkę i to urzędnikowi ma wystarczyć, pytanie o przynależność do izby jest nadgorliwością i wcale nie jest wg prawa wymagana.
    . Podstawę do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych
    w budownictwie stanowi wpis, w drodze decyzji, do centralnego rejestru, o którym
    mowa w art. 88a ust. 1 pkt 3 lit. a, oraz – zgodnie z odrębnymi przepisami – wpis na
    listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, potwierdzony
    zaświadczeniem wydanym przez tę izbę, z określonym w nim terminem ważności.

  17. #17

    Domyślnie

    Ale co PINB to obchodzi? Mylisz pojęcia. Pokaz zapis w prawie gdzie jest obowiązek dostarczenia zaświadczenia że fachowiec jest zrzeszony w Cechu.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Jakiego cechu???

  19. #19

    Domyślnie

    Cech Rzemiosł Różnych

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Cech Rzemiosł Różnych
    No ale tu mowa o ludziach z uprawnieniami budowlanymi zrzeszonych w polskiej izbie inżynierów budowlanych .

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony