dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 52
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    No ale tu mowa o ludziach z uprawnieniami budowlanymi zrzeszonych w polskiej izbie inżynierów budowlanych .
    W którym miejscu o tym piszą?? No oprócz Ciebie oczywiście, nie przeinaczaj faktów. Mając uprawnienia budowlane nie oznacza że jest się inżynierem i nie ma obowiązku aby nim być aby posiadać uprawnienia budowlane.
    Przeczytaj uważnie post #1.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    W którym miejscu o tym piszą?? No oprócz Ciebie oczywiście, nie przeinaczaj faktów. Mając uprawnienia budowlane nie oznacza że jest się inżynierem i nie ma obowiązku aby nim być aby posiadać uprawnienia budowlane.
    Przeczytaj uważnie post #1.
    Mając uprawnienia budowlane zazwyczaj jest się inżynierem bo obecnie bez takiego tytułu ich nie zdobędziesz chyba , że w ograniczonym zakresie. Jest jeszcze oczywiście spora rzesza osób starszych którzy nabyli UB bez ograniczeń kiedyś tam i wtedy można było to zrobić nie posiadając wykształcenia wyższego.
    Natomiast nieważne jakie się UB posiada to bezwzględnie żeby wykonywać samodzielne funkcje techniczne na budowie trzeba należeć do Izby i opłacać składki. I o to właśnie ta Pani z urzędu prosi.

    Wracając do tematu: założyciel pisze o "budynku" no to niech się określi co to za budynek bo się zaraz okaże , że wielorodzinny.

  3. #23

    Domyślnie

    Nawet obecnie aby posiadać UB nie trzeba mieć wyższego wykształcenia.
    Prośba o dostarczenie informacji czy należy do izby nie jest zgodne z prawem i jest to nadinterpretacja kolejnego niedouczonego urzędnika.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Nawet obecnie aby posiadać UB nie trzeba mieć wyższego wykształcenia.
    Prośba o dostarczenie informacji czy należy do izby nie jest zgodne z prawem i jest to nadinterpretacja kolejnego niedouczonego urzędnika.
    Oczywiście, że jest zgodne z prawem.
    Bez potwierdzonego członkostwa w Izbie Inżynierów nie można pełnić samodzielnych funkcji w budownictwie.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał forgetit Zobacz post
    Oczywiście, że jest zgodne z prawem.
    Bez potwierdzonego członkostwa w Izbie Inżynierów nie można pełnić samodzielnych funkcji w budownictwie.
    Pokaż zapis prawny wg którego urzędnik ma prawo żądać takiego potwierdzenia.

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Pokaż zapis prawny wg którego urzędnik ma prawo żądać takiego potwierdzenia.
    Czyli czepiasz się tego, że urzędnik nie jest policjantem i nie może żądać okazania tego? Czy też negujesz fakt, że osoba z UB musi przynależeć do Izby?

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Czyli czepiasz się tego, że urzędnik nie jest policjantem i nie może żądać okazania tego? Czy też negujesz fakt, że osoba z UB musi przynależeć do Izby?
    Pokaz mi akt prawny który mówi o tym że fachowiec musi przedstawić papierek że należy do izby takiej czy owakiej.
    Nie mieszaj wątków, mowa jest o obowiązkowym dostarczeniu zaświadczenia do urzędu o przynależności do izby a nie o UB.
    Więc z łaski swojej proszę odpowiedz czy ma obowiązek czy nie a jeżeli ma to przedstaw na to odpowiednie paragrafy.
    Ostatnio edytowane przez henrykow ; 08-12-2020 o 08:38

  8. #28

    Domyślnie

    U mnie w urzędzie nadal wystarczy rachunek z ENEA do odbioru prądu PINB poznański

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Pokaz mi akt prawny który mówi o tym że fachowiec musi przedstawić papierek że należy do izby takiej czy owakiej.
    Nie mieszaj wątków, mowa jest o obowiązkowym dostarczeniu zaświadczenia do urzędu o przynależności do izby a nie o UB.
    Więc z łaski swojej proszę odpowiedz czy ma obowiązek czy nie a jeżeli ma to przedstaw na to odpowiednie paragrafy.
    Co to za pretensje? Idź do PINBu i tam wylewaj żale , że mają takie, a nie inne wymagania. Potem się wykłócaj i masz wizytę na budowie domu murowaną Oczywiście zza ekranu monitora łatwo dawać rady komuś.
    Skoro wymagają żeby na odbiorze instalacji widniał podpis osoby z UB to i logicznym jest, że będą chcieli dokument potwierdzający przynależność do Izby i opłacenie obowiązkowych składek.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    W którym miejscu o tym piszą?? No oprócz Ciebie oczywiście, nie przeinaczaj faktów. Mając uprawnienia budowlane nie oznacza że jest się inżynierem i nie ma obowiązku aby nim być aby posiadać uprawnienia budowlane.
    Przeczytaj uważnie post #1.
    Art 57 prawa budowlanego
    Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:
    ...
    protokoły badań i sprawdzeń:
    a) przyłączy i instalacji, zapewniających użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, sporządzone przez osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności lub osoby, o których mowa w art. 62 kontrole obiektów budowlanych w czasie ich użytkowania ust. 6,

    Osoba posiadająca uprawnienia budowlane
    Art 17 pkt 7
    Podstawę do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie stanowi wpis, w drodze decyzji, do centralnego rejestru, o którym mowa w art. 88a zadania Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego ust. 1 pkt 3 lit. a, oraz – zgodnie z odrębnymi przepisami – wpis na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, potwierdzony zaświadczeniem wydanym przez tę izbę, z określonym w nim terminem ważności.

    Osoba podbijająca protokół MUSI MIEĆ uprawnienia budowlane i być wpisana na listę

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Co to za pretensje? Idź do PINBu i tam wylewaj żale , że mają takie, a nie inne wymagania. Potem się wykłócaj i masz wizytę na budowie domu murowaną Oczywiście zza ekranu monitora łatwo dawać rady komuś.
    Skoro wymagają żeby na odbiorze instalacji widniał podpis osoby z UB to i logicznym jest, że będą chcieli dokument potwierdzający przynależność do Izby i opłacenie obowiązkowych składek.
    Pretensje? Ja mam pretensje?
    To z twojej strony są roszczenia wobec mnie.
    Ja twierdzę że ma takiego obowiązku. odwracasz kota ogonem nie odpisując na moje pytanie. Podaj jaki akt prawny mówi o tym że elektryk musi okazać się przynależeniem do izby, jak pokażesz to podyskutujemy dalej.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmmarcinnn Zobacz post
    Art 57 prawa budowlanego
    Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:
    ...
    protokoły badań i sprawdzeń:
    a) przyłączy i instalacji, zapewniających użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, sporządzone przez osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności lub osoby, o których mowa w art. 62 kontrole obiektów budowlanych w czasie ich użytkowania ust. 6,

    Osoba posiadająca uprawnienia budowlane
    Art 17 pkt 7
    Podstawę do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie stanowi wpis, w drodze decyzji, do centralnego rejestru, o którym mowa w art. 88a zadania Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego ust. 1 pkt 3 lit. a, oraz – zgodnie z odrębnymi przepisami – wpis na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, potwierdzony zaświadczeniem wydanym przez tę izbę, z określonym w nim terminem ważności.

    Osoba podbijająca protokół MUSI MIEĆ uprawnienia budowlane i być wpisana na listę
    Ale że co? Podałeś definicję osoby która ma UB.
    Czy ja niewyraźnie piszę? Gdzie jest napisane w prawie budowlanym że elektryk do odbioru domu musi dostarczyć zaświadczenie że należy do izby???
    Elektryk który posiada UB podpisuje sie pod protokołem i sygnuje swoją pieczątką i to wszystko w temacie, to wystarczy do odbioru, ale jeżeli PINB stwierdzi że dany delikwent nie należy do izby nie dokona odbioru domu.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Ale że co? Podałeś definicję osoby która ma UB.
    Czy ja niewyraźnie piszę? Gdzie jest napisane w prawie budowlanym że elektryk do odbioru domu musi dostarczyć zaświadczenie że należy do izby???
    Elektryk który posiada UB podpisuje sie pod protokołem i sygnuje swoją pieczątką i to wszystko w temacie, to wystarczy do odbioru, ale jeżeli PINB stwierdzi że dany delikwent nie należy do izby nie dokona odbioru domu.
    Przeczytaj sobie jeszcze raz powoli i ze zrozumieniem:

    Art 17 pkt 7
    Podstawę do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie stanowi wpis, w drodze decyzji, do centralnego rejestru, o którym mowa w art. 88a zadania Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego ust. 1 pkt 3 lit. a, oraz – zgodnie z odrębnymi przepisami – wpis na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, potwierdzony zaświadczeniem wydanym przez tę izbę, z określonym w nim terminem ważności.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał forgetit Zobacz post
    Przeczytaj sobie jeszcze raz powoli i ze zrozumieniem:

    Art 17 pkt 7
    Podstawę do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie stanowi wpis, w drodze decyzji, do centralnego rejestru, o którym mowa w art. 88a zadania Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego ust. 1 pkt 3 lit. a, oraz – zgodnie z odrębnymi przepisami – wpis na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, potwierdzony zaświadczeniem wydanym przez tę izbę, z określonym w nim terminem ważności.
    Ale o czym Ty piszesz? O tym kto może sprawować ta funkcje i jakie kryteria musi spełniać.
    Czytać umiem ale nie doczytałem aby do odbioru budynku było potrzebne zaświadczenia do przynależności do izby. I dziwnym trafem w tym przypadku (patrz post tematyczny) jakoś od innych instalatorów PINB nie żąda. Z drugiej strony nie wiem dlaczego z takimi żądaniami urząd sie zwrócił do inwestora, szkoda że autor tematu nie zabiera tu głosu bo by może odpowiedział na jakiej podstawie urząd żąda zaświadczenia.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    henrykow jak Ty nie potrafisz zrozumieć tak prostego tekstu jaki przytoczył kolega powyżej to nie jest dobrze.

  16. #36

    Domyślnie

    Art. 57. Pr. bud.


    Załączniki do zawiadomienia o zakończeniu budowy

    1.
    Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:
    1)
    oryginał dziennika budowy;

    1a)
    projekt techniczny, z uwzględnieniem zmian, o których mowa w art. 36b zmiany w projekcie technicznym rozwiązań podlegających uzgodnieniom ust. 2;

    2)
    oświadczenie kierownika budowy:
    a) o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym lub warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami,
    b) o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także – w razie korzystania – drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu;

    3)
    oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania;

    4)
    protokoły badań i sprawdzeń:
    a) przyłączy i instalacji, zapewniających użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, sporządzone przez osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności lub osoby, o których mowa w art. 62 kontrole obiektów budowlanych w czasie ich użytkowania ust. 6,
    b) o których mowa w art. 14 zezwolenie na eksploatację urządzeń technicznych ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. z 2019 r. poz. 667), o ile dotyczy;

    4a)
    decyzję zezwalającą na eksploatację urządzenia technicznego, o której mowa w art. 14 zezwolenie na eksploatację urządzeń technicznych ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym, o ile dotyczy;

    5)
    dokumentację geodezyjną, zawierającą wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, w tym mapę, o której mowa w art. 2 objaśnienie pojęć pkt 7b ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne, oraz informację o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu lub odstępstwach od tego projektu, sporządzone przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii.

    6)
    potwierdzenie, zgodnie z odrębnymi przepisami, odbioru wykonanych przyłączy;

    7)
    (uchylony)

    7a)
    zaświadczenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, potwierdzające spełnienie warunków, o których mowa w art. 37i zobowiązanie inwestora do przekazania gminie inwestycji uzupełniających ust. 8 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2020 r. poz. 293, 471, 782 i 1086), o ile jest wymagane;


    w przypadku drogi w transeuropejskiej sieci drogowej:
    a) wynik audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego, o którym mowa w art. 24l wynik audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych,
    b) uzasadnienie zarządcy drogi, o którym mowa w art. 24l wynik audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego ust. 4 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych.


    I najważniejsze:1b.

    W przypadku zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego obowiązku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, 4 i 6, nie stosuje się, z wyjątkiem obowiązku dołączenia protokołu badania szczelności instalacji gazowej.

  17. #37

    Domyślnie

    Wychodzi z tego, że dziennika nie trzeba przedstawiać? Mam protokół odbioru instalacji elektrycznej i odgromowej sporządzony przez inż z uprawnieniami. Co z wentylacja i idiotyzmem w postaci szczelności wod-kan?

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Wychodzi z tego, że dziennika nie trzeba przedstawiać? Mam protokół odbioru instalacji elektrycznej i odgromowej sporządzony przez inż z uprawnieniami. Co z wentylacja i idiotyzmem w postaci szczelności wod-kan?
    Kierownik budowy ma ci powiedzieć co dostarczyć na podstawie wymagań PINBu. U mnie mimo że dom jednorodzinny wymagali podpisu odbioru wszystkich instalacji przez osoby z UB. Oczywiście można dyskutować o zasadności ale mi KB stanowczo odradzał.

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    henrykow jak Ty nie potrafisz zrozumieć tak prostego tekstu jaki przytoczył kolega powyżej to nie jest dobrze.
    Potrafię ale za to Ty nie możesz zrozumieć.
    Uprzedził mnie kolega @pandzik lista potrzebnych dokumentów do odbioru domu bo miałem to też wkleić aby pokazać namacalnie i dobitnie.
    Więc teraz odpowiedz czy potrzebne jest zaświadczenie do odbioru domu że dany fachowiec należy do izby.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Kierownik budowy ma ci powiedzieć co dostarczyć na podstawie wymagań PINBu. U mnie mimo że dom jednorodzinny wymagali podpisu odbioru wszystkich instalacji przez osoby z UB. Oczywiście można dyskutować o zasadności ale mi KB stanowczo odradzał.
    Masz racje to KB powinien powiadomić jakie "papierki" inwestor ma przygotować bo PINB w różnych rejonach kraju ma inne 'wymagania". Te "wymagania" mogą być mniejsze niż mówi o tym PB ale nie mogą wykraczać poza PB, a żądanie zaświadczenia o przynależności do izby takim wykroczeniem poza prawo jest.
    Piszesz że niedawno dokonywałeś odbiór domu, czy u Ciebie PINB żądała abyś dostarczył zaświadczenia że elektryk należy do izby?

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony