dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Czy to prawidłowy projekt płyty fundamentowej?

    Dzień dobry,

    Developer, od którego kupujemy szeregówkę przedstawił nam taki projekt płyty fundamentowej. Dodatkowo ma być wykonana opaska przeciwmrozowa. Skonsultowaliśmy ten projekt i mamy informację, ze projekt jest nieprawidłowy ze względu na brak izolacji ścian. Czy faktycznie jest to ewidentny błąd? Czy wg jakiś standardów można to uznać za wystarczające? A czy jeśli nie, to jest to do naprawienia? Będę wdzięczna za wszelkie opinie! Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2020-09 płyta fundamentowa-1.jpg
Wyświetleń:	245
Rozmiar:	83,4 KB
ID:	451144
    Ostatnio edytowane przez OlgaSz ; 14-12-2020 o 08:58

  2. #2

    Domyślnie

    Brak hydroizolacji pionowej ścian.
    A jako pozioma niech nie dają folii tylko papę dobrej jakości.
    Do tego opaska, ale może być zbędna, jeśli masz grunt niewysadzinowy do głębokości przemarzania.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeżeli płyta została już wykonana w taki sposób (nie wiem czy została użyta folia czy papa), rozumiem, że jest to zdecydowany błąd? W głowie mi się to nie mieści, podobno dwóch architektów konsultowało konstrukcję tej płyty... Czy można coś teraz z tym zrobić?

  4. #4

    Domyślnie

    Wg wielu osób folia to nie błąd, ale żywotność takiej folii, szczególnie tej, na której kładli pręty zbrojeniowe, jest żadna. Podejrzewam, że wygląda jak sito. Ale to norma przy deweloperce.
    Nie chce mi się też wierzyć, że nie zastosowano hydroizolacji ścian fundamentu.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał OlgaSz Zobacz post
    Dzień dobry,

    Developer, od którego kupujemy szeregówkę przedstawił nam taki projekt płyty fundamentowej. Dodatkowo ma być wykonana opaska przeciwmrozowa. Skonsultowaliśmy ten projekt i mamy informację, ze projekt jest nieprawidłowy ze względu na brak izolacji ścian. Czy faktycznie jest to ewidentny błąd? Czy wg jakiś standardów można to uznać za wystarczające? A czy jeśli nie, to jest to do naprawienia? Będę wdzięczna za wszelkie opinie! Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2020-09 płyta fundamentowa-1.jpg
Wyświetleń:	245
Rozmiar:	83,4 KB
ID:	451144
    Izolacją od wody bym się nie przejmował. Wg mnie jest wystarczająco.
    Zapytać warto developera o mostek termiczny na styku płyty z pierwszą warstwą bloczków ściany. W odpowiednich warunkach będzie się wykraplała wilgoć na ścianie przy podłodze a to już recepta na powstanie grzyba.

  6. #6

    Domyślnie

    Niestety ten mostek termiczny wg projektu tam jest. Developer twierdzi, ze konstrukcja płyty była konsultowana z dwoma architektami i zatwierdzono taki sposób realizacji. Mamy dostać kontakt do architekta i kierownika budowy. Będziemy z nimi o tym rozmawiać. Tylko co dalej? Czy można coś z tym zrobić? Czy jest to do uratowania? Pierwsza kondygnacja już powstała...

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Zrobić szeroką opaskę, aby podnieść temperaturę pod płytą. Miliony osób żyje z takim mostkiem przy tradycyjnych fundamentach i grzyba nie ma. Trzeba sprawdzić czy pod ścianami parteru jest hydroizolacja. Powinno być to coś grubszego niż zwykła folia.

    Tylko szkoda, że przy płycie żaden z tych głąbów-architektów, którzy konsultowali ten projekt nie pomyślał o eliminacji mostka do gruntu. Niestety to norma przecież oni nie będą płacić za ogrzewanie tego domu.

    Czy jesteście świadomi, że wg tego projektu podłoga jest tylko 5cm ponad poziom działki?

    Sama izolacja pozioma jest wystarczająca, pod wylewką jest eps i druga folia. Trzeba tylko zrobić hydroizolację pionową ścian i boków płyty do wysokości, do której nasypana jest ziemia. Dodatkowo sprawdzić co jest pomiędzy pierwszą warstwą ścian nośnych, a samą płytą.

    Poza tym jak tylko dostaniecie kontakt do kierownika budowy, to od razu go cisnąć o wszystkie szczegóły i nie dać sobie wmówić głupot.
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 14-12-2020 o 10:44

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Czy jesteście świadomi, że wg tego projektu podłoga jest tylko 5cm ponad poziom zero na działce?
    No właśnie. To kolejna głupia moda. Nie mieć ani jednego schodka, bo tak jest wygodnie.
    Chyba że to osiedle dla ludzi na wózkach inwalidzkich, ale nawet wtedy lepiej to rozwiązać inaczej.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Zrobić szeroką opaskę, aby podnieść temperaturę pod płytą. Miliony osób żyje z takim mostkiem przy tradycyjnych fundamentach i grzyba nie ma. Trzeba sprawdzić czy pod ścianami parteru jest hydroizolacja. Powinno być to coś grubszego niż zwykła folia.

    Tylko szkoda, że przy płycie żaden z tych głąbów-architektów, którzy konsultowali ten projekt nie pomyślał o eliminacji mostka do gruntu. Niestety to norma przecież oni nie będą płacić za ogrzewanie tego domu.

    Czy jesteście świadomi, że wg tego projektu podłoga jest tylko 5cm ponad poziom działki?

    Sama izolacja pozioma jest wystarczająca, pod wylewką jest eps i druga folia. Trzeba tylko zrobić hydroizolację pionową ścian i boków płyty do wysokości, do której nasypana jest ziemia. Dodatkowo sprawdzić co jest pomiędzy pierwszą warstwą ścian nośnych, a samą płytą.

    Poza tym jak tylko dostaniecie kontakt do kierownika budowy, to od razu go cisnąć o wszystkie szczegóły i nie dać sobie wmówić głupot.
    Bardzo dziękuję za odpowiedź! Czyli rozumiem, że jeżeli pod ścianami parteru jest np. papa, a nie folia, to ta hydroizolacja jako tako przejdzie? I przy szerokiej opasce koszty ogrzewania mogą być większe (przez brak styropianu pomiędzy podstawą ściany, a gruntem), ale jest szansa, że grzyb nam straszny nie wyjdzie?

    Nie mam świadomości, że podłoga jest 5 cm ponad poziom działki... Znowu rozumiem, że to źle... Ale da się z tym żyć???

    Jak sprawdzić, co jest pomiędzy pierwszą warstwą ścian nośnych, a płytą? Trzeba się tam podkopać i to już powinno być widoczne? (Jakaś folia czy papa powinny wystawać?

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Pod ścianą nośną musi być gruba hydroizolacja, np papa lub specjalna taśma ( potocznie zwana folią) grubości min 0,5mm w dwóch warstwach. Można to sprawdzić w prosty sposób: po prostu spojrzeć czy widać czarny pasek pomiędzy pierwszą warstwą ściany, a płytą. Podkład z papy musi wystawać z dobre 10cm z każdej ze stron poza ścianę, aby potem ją połączyć z izolacją podłogi. Jeśli nic nie widać to można młotkiem ukruszyć dół pustaka i zobaczyć co tam jest (tylko tak, aby nie uszkodzić izolacji!!!). Jeśli jest izolacja to będzie ok, jednak brak zakładu poza obrys ściany jest problemem. Jak od zewnątrz ściany jest już styropian to i tak trzeba by pod niego zajrzeć czy na planowaną wysokość obsypki jest jakakolwiek izolacja pionowa. Od środka ścian (wewnątrz pomieszczeń) powinien być widoczny pasek izolacji jak na zdjęciu (tu są akurat dwa podkłady górny i dolny). U Ciebie powinien być chociaż ten dolny.

    https://domszytynamiare.pl/pl/a/pozioma-izolacja-law



    Opaska da Ci to, że pod płytą będzie większa temperatura, więc mniejsze straty ciepła przez mostek i tyle. Zapłacisz za ogrzewanie trochę więcej, ale będzie ok.

    Fakt, że masz podłogę tylko 5cm nad poziom działki to nic złego, jak najbardziej da się żyć jeśli działka nie jest w dołku, nie ma napływu wody z ulicy czy czegoś podobnego. Ja jednak osobiście uważam, że minimum to 30-40 cm , bo wystarczy nawałnica, niekorzystne spadki na działce i masz swoją małą Wenecję. Może da się mniej obsypać dokoła dom, zachowując jednocześnie spadki na działce?
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 14-12-2020 o 12:51

  11. #11

    Domyślnie

    Z tego co piszesz to dom nie jest ocieplony jeszcze czyli należy wykonać izolację pionową, izolację należy wyciągnąć z płyty na pierwszą warstwę bloczków. (Np.cp1 z siatką, polecam, sprawdzone na płycie).

    Czy grunt jest wysadzinowy, nie ma wpływu na posadowienie, należy posadowić tak jak trzeba albo symulować daną głębokość, tutaj opaska to ma robić, wtedy mostek termiczny jest taki jak wszędzie w domach niepasywnych.

    Jeżeli jest jyż elewacja należy ją zdjąć pasem, zrobić izolację i odtworzyć termiczną.

    Jakby ktoś kwestionował zasadność izolacji to powiedz mu że przy zerowym cokole domu taka izolacja jest wymagana, a nie fanaberią.

  12. #12

    Domyślnie

    Dziękuję raz jeszcze za odpowiedzi. Są dla mnie bardzo cenne. Przesyłam zdjęcia, na których widać tę papę, mam nadzieję...Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	131155623_492296218400977_4733599331256194993_n.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	94,8 KB
ID:	451161Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	131128935_3612259075523148_7880778216279210733_n.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	451162Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4815.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	93,4 KB
ID:	451163

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Tak, w kwestii hydroizolacji pod ścianami nośnymi jest ok. Widać dwie warstwy papy, jest zakład z obu stron - także ok.

    Trzeba wrócić jednak do tematu wątku, czyli hydroizolacji pionowej na boku płyty fundamentowej. Powinien mieć jakąś hydroizolacje. To znaczy od tej folii na chudziaku do właśnie tej papy pod ścianą nośną (na zdjęciach wyżej) cały bok płyty powinien być jakoś zaizolowany. Można to zrobić później ( przed ociepleniem i opaską) jednak trzeba dopilnować.
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 14-12-2020 o 18:00

  14. #14

    Domyślnie

    Tzn. mnie na początku najbardziej martwił brak izolacji w załączonych punktach (chyba powinien być styropian w punkcie A)... Ale przyjęłam Twoje wiadomości Domino34 i przy spełnionych innych warunkach (opaska plus hydroizolacja ściany pionowej) da się z tym żyć, mimo niestety strat ciepla, przynajmniej rozumiem, Twoim zdaniem jest szansa, ze grzyb nas nie przyatakuje.
    Wg projektu jest folia kubełkowa, ale z tego co piszecie, hydroizolacja ma być pomiędzy ścianą, a styropianem, tak? Np. Cp1 z siatką.

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Gdzie jest ten punkt A, bo ja nie widzę?

    Rozróżnijmy. Ten bok płyty fundamentowej potrzebuje hydroizolacji (izolacja od wilgoci z gruntu np wspomniany cp1), potem termoizolacji (styropian zaciągnięty klejem) i dopiero może być folia kubełkowa.

  16. #16

    Domyślnie

    Na dół płyty styrodur,

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Gdzie jest ten punkt A, bo ja nie widzę?

    Rozróżnijmy. Ten bok płyty fundamentowej potrzebuje hydroizolacji (izolacja od wilgoci z gruntu np wspomniany cp1), potem termoizolacji (styropian zaciągnięty klejem) i dopiero może być folia kubełkowa.
    Przepraszam, zapomniałam dodać zdjęcia. Ok, wiec rozumiem, hydroizolacja w punkcie B i opaska i wtedy da się przeżyć brak izolacji w punkcie A Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	75858B3F-6646-4CE4-8CFC-DF0E2DBD37C0.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	8,8 KB
ID:	451167

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    No właśnie. To kolejna głupia moda. Nie mieć ani jednego schodka, bo tak jest wygodnie.
    Chyba że to osiedle dla ludzi na wózkach inwalidzkich, ale nawet wtedy lepiej to rozwiązać inaczej.
    A po kiego grzyba ci schody?
    Sentyment z bloków?

    Mam podłogę tuz nad gruntem i bardzo to sobie chwalę.
    Zero zabawy i kosztów z nadsypywaniem ziemi. Kombinowaniem z tarasem.

    Nawałnice bywały i woda spływała od domu, bo tak uformowane są poziomy działki.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 14-12-2020 o 23:36

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał OlgaSz Zobacz post
    Przepraszam, zapomniałam dodać zdjęcia. Ok, wiec rozumiem, hydroizolacja w punkcie B i opaska i wtedy da się przeżyć brak izolacji w punkcie A Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	75858B3F-6646-4CE4-8CFC-DF0E2DBD37C0.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	8,8 KB
ID:	451167
    Tak

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    A po kiego grzyba ci schody?
    Sentyment z bloków?

    Mam podłogę tuz nad gruntem i bardzo to sobie chwalę.
    Zero zabawy i kosztów z nadsypywaniem ziemi. Kombinowaniem z tarasem.

    Nawałnice bywały i woda spływała od domu, bo tak uformowane są poziomy działki.
    To mieszkasz na górze jak świnka Peppa, skoro przy poziomie podłogi równym terenu masz spadki od domu w każdą stronę. Jeszcze nie widziałem takiego cuda ale ok.

    Ja mam płytę na gruncie i faktycznie jest o stopień za wysoko ale woda mi nie groźna. Mam miejsce żeby zrobić spadki od domu i nie groźny mi brak izolacji pomiędzy XPS a płytą.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony