dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie Kiedy strych po remoncie staje się użytkowy a kiedy nie (prawne kwestie)?

    Jest strych co po nim hula wiatr, bez okien, bez ocieplenia. Strych nad parterem.

    Jeżeli by go ocieplić, regipsem wyrównać i wstawić grzejnik i okna to ...

    - czy potrzeba na to projekt budowlany czy tylko jakieś zgłoszenie czy nic?
    - czy stanie się powierzchnią użytkową czy nadal nieużytkową czy zależy (jak tak to od czego)?

    A może inaczej - kiedy po takim remoncie strych nie podchodziłby pod przepis o 8% powierzchni okien do podłogi?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Jest strych co po nim hula wiatr, bez okien, bez ocieplenia. Strych nad parterem.

    Jeżeli by go ocieplić, regipsem wyrównać i wstawić grzejnik i okna to ...

    - czy potrzeba na to projekt budowlany czy tylko jakieś zgłoszenie czy nic?
    - czy stanie się powierzchnią użytkową czy nadal nieużytkową czy zależy (jak tak to od czego)?

    A może inaczej - kiedy po takim remoncie strych nie podchodziłby pod przepis o 8% powierzchni okien do podłogi?
    To czy stanie się powierzchnią użytkową zależy od średniej wysokości i wysokości w świetle. Formalnie rzecz biorąc przy składaniu zeznania podatku lokalnego do gminy (w następnym roku podatkowym), deklarujesz odpowiednią powierzchnię (uwzględniając sposób liczenia w ustawie o podatku lokalnym). Zwróć uwagę, że ustawa o podatku lokalnym jasno określa, że podatek zależy od sposobu użytkowania, a nie od przeznaczenia projektowanego. Więc jeśli tam będziesz prowadził działalność gospodarczą odpowiedniego rodzaju to płacisz podatek stosowny jaki gmina wyznaczyła dla danego sposobu użytkowania. Liczy się obmiar z natury (rzeczywisty) wykończonych ścian, a nie wymiary projektowe.
    Ale chodzi Ci o podatek lokalny? Czy to Twój prywatny dom? Od dawna w użytkowaniu?
    Myślę, że w praktyce nikt z gminy/miasta nigdy nie sprawdzi tego że coś tam na strychu przerobiłeś - chyba że ktoś doniesie.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź, ale nie o to chodzi.
    Tak przeczuwałem, że jak ktoś odpisze to będzie od razu o podatku.
    Nie jest. Podatek mogę płacić wzdłuż i wszerz.

    Dlatego też napisałem ostatnie zdanie - A może inaczej - kiedy po takim remoncie strych nie podchodziłby pod przepis o 8% powierzchni okien do podłogi?

    Chcę zrobić to legalnie, z projektem, itd. ale nie potrzebuję tam tylu okien, chcę ich mieć mniej niż 8% pow. podłogi.

    Zdaję sobie sprawę, ze mogę zrobić jak uważam i nikt raczej nie sprawdzi, nie zorientuje się. Ale zastanawiam się czy można to jakoś tak całkowicie z literą prawa.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź, ale nie o to chodzi.
    Tak przeczuwałem, że jak ktoś odpisze to będzie od razu o podatku.
    Nie jest. Podatek mogę płacić wzdłuż i wszerz.

    Dlatego też napisałem ostatnie zdanie - A może inaczej - kiedy po takim remoncie strych nie podchodziłby pod przepis o 8% powierzchni okien do podłogi?

    Chcę zrobić to legalnie, z projektem, itd. ale nie potrzebuję tam tylu okien, chcę ich mieć mniej niż 8% pow. podłogi.

    Zdaję sobie sprawę, ze mogę zrobić jak uważam i nikt raczej nie sprawdzi, nie zorientuje się. Ale zastanawiam się czy można to jakoś tak całkowicie z literą prawa.
    Rozumiem, że chodzi Ci o Rozdział 2. Oświetlenie i nasłonecznienie. § 57–60 WT. Przeszukaj ten paragraf - jest trochę rozwiązań. Np. jeśli ze względów technologicznych światło nie jest wskazane np. że chcesz tam zrobić ciemnię fotograficzną.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    giman
    jeśli chcesz " z literą prawa ", to nawet na wstępie tego prawa nie naginaj " ... chcę ich mieć mniej niż 8% pow. podłogi "
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    poza wymaganą powierzchnią okien / doświetleń jest jeszcze X kwestii do rozwiązania, aby z powierzchni nieużytkowej stworzyć użytkową, począwszy od ekspertyay stropu, po właściwy dobór izolacji, instalacji, itd
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    giman
    jeśli chcesz " z literą prawa ", to nawet na wstępie tego prawa nie naginaj " ... chcę ich mieć mniej niż 8% pow. podłogi "
    Wytłumaczę, bo widzę nie zrozumiałeś.
    Nie planuję na razie naginać prawa, po to właśnie jest ten temat.
    Może trudno będzie ci to pojąć, ale wiem lepiej do czego chcę wykorzystać ten strych niż opis w WT, wiem nawet lepiej ile tam światła potrzebuję (użycie nie na pokoje czy inny stałe zamieszkanie).

    Ale widzę, ze na przepisach się znasz, więc może przyda się to co (mam nadzieję) jeszcze mi napiszesz.
    W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8
    Czym dokładnie jest pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi tak językiem prawnym nawet może być albo jakaś lista.
    W korytarzach nie ma okien bardzo często, w łazienkach także a są to niewątpliwie pomieszczenia dla ludzi.
    Czyż mój strych nie może być jakimś takim pomieszczeniem z tej nieznanej mi listy?

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    poza wymaganą powierzchnią okien / doświetleń jest jeszcze X kwestii do rozwiązania, aby z powierzchni nieużytkowej stworzyć użytkową, począwszy od ekspertyay stropu, po właściwy dobór izolacji, instalacji, itd
    Odnośnie wymienionych rzeczy to - wiem, wiem, wiem, wiem.
    W tym temacie pytam o to czego nie wiem.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Czym dokładnie jest pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi tak językiem prawnym nawet może być albo jakaś lista.
    .
    Językiem warunków technicznych potrzebujesz pomieszczenie, w którym przewidujesz pobyt ludzi mniej niż 2 godziny na dobę:

    § 5. 1. Nie uważa się za przeznaczone na pobyt ludzi pomieszczeń, w których: 1) łączny czas przebywania tych samych osób jest krótszy niż 2 godziny w ciągu doby, a wykonywane czynności mają charakter dorywczy bądź też praca polega na krótkotrwałym przebywaniu związanym z dozorem oraz konserwacją maszyn i urządzeń lub utrzymaniem czystości i porządku, 2) mają miejsce procesy technologiczne niepozwalające na zapewnienie warunków przebywania osób stanowiących ich obsługę, bez zastosowania indywidualnych urządzeń ochrony osobistej i zachowania specjalnego reżimu organizacji pracy, 3) jest prowadzona hodowla roślin lub zwierząt, niezależnie od czasu przebywania w nich osób zajmujących się obsługą.
    Do takich pomieszczeń możesz zaliczyć składziki, magazyny, pomieszczenie gospodarcze, korytarz, pralnię, suszarnię. Aaa i jeszcze kwiatek jaki z tego wynika to łazienka. Łazienka jest pomieszczeniem nie przeznaczonym na pobyt ludzi
    Ostatnio edytowane przez KDWJ ; 08-01-2021 o 18:47

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Skoczen Zobacz post
    Językiem warunków technicznych potrzebujesz pomieszczenie, w którym przewidujesz pobyt ludzi mniej niż 2 godziny na dobę:
    Ooo dzięki

    Cytat Napisał Skoczen Zobacz post
    możesz zaliczyć składziki, magazyny
    Tak będzie.

    Cytat Napisał Skoczen Zobacz post
    Łazienka jest pomieszczeniem nie przeznaczonym na pobyt ludzi
    Oby się dzieci nie dowiedziały, bo już na kąpiel nie zagonię
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony