dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Dom z poddaszem, silikat 18cm, klasa wytrzymałosci

    Pytanie do tych, co mają domy z silikatów o szerokości 18cm (taka grubosc muru). W jakiej klasie wytrzymałości na ściskanie są wasze bloczki?
    U mnie konstruktor zaproponował aż 25 MPa. I zastanawiam się, czy warto dawać do przeliczenia innemu konstruktorowi. W sensie jaka szansa, że przeliczy i wyjdzie niższa klasa?
    Kierownik budowy sugeruje, że ma to sens (przeliczenie).

    Przeliczenie kosztuje, ale bloczki o wyższej klasie wytrzymałości są drozsze i trudno dostępne.

    Mój dom to:
    Silikaty 18cm
    Strop Vector (rozpiętości około 4,4m - 5,4m)
    Dach krokwiowo-jetkowy kryty dachówka ceramiczna

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Emtebe

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-864
    Posty
    227

    Domyślnie

    Mam w projekcie silikat 18 minimum 15MPa. Dom parterowy z poddaszem nieużytkowym 22,5x8,6, strop lany, więźba tradycyjna drewniana, przez środek puszczona belka na słupach, maksymalna odległość od belki do ściany konstrukcyjnej to 4,90.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie mam pojęcia - pojechałam do hurtowni budowlanej i kupiłam 18 cm. Nikt nie mówił o ściskaniu

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Emtebe

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-864
    Posty
    227

    Domyślnie

    15Mpa to nadal jest kilka razy więcej niż porotherm czy BK, bo w ich przypadku to chyba poniżej 5Mpa, a ściany nośne z nich stawiają, nawet w budynkach piętrowych.

  5. #5

    Domyślnie

    To samo mówi mój kierbud. Ale by się zgodził na klasę 15 MPa potrzebuje podpisu uprawnionego konstruktora. I znów kasa poleci

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    spytaj się konstruktora dlaczego takie. Mój wrysował pręty jak pod bunkier z lądowiskiem helikopterów, a po konsultacji wyszło, ze zrobił "na oko".

  7. #7

    Domyślnie

    Ja o swoim biurze architektonicznym chce szybko zapomnieć... Ale pytałem konstruktora, czemu tak. Odpowiedział, że na jednej ścianie musi byc taka klasa, a na pozostałych wystarczy "tylko" 20 MPa. W ostatecznej wersji projektu jest jednak mowa wyłącznie o 25 MPa.
    No nic, trzeba zasponsorowac innego konstruktora.

    Wszystkim dziękuję za odpowiedzi.

  8. #8

    Domyślnie

    Ja mam piętrowy dom, pełne piętro z sylikatu 18, dokładnie N18 z H+H i tam chyba jest 15MPa. Dom z dwoma stropami żelbetowymi 15cm, więźba tradycyjna oraz dachówka ceramiczna. Nie sądzę, żeby to miało się rozpaść...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony