dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie jaka i w którym miejscu izolacje poziomą

    Cześć, w lutym zabieram się za wykonanie instalacji i izolacji poziomej. Dużo czytam i oglądam yt i mam pewne pytania odnośnie instalacji oraz izolacji. Posiadam wylanego chudziaka na równo ze ścianą fundamentową. Ściany zewnętrzne i działowe są posadowione na papie 5.2mm. Teraz chciałbym zrobić to w takiej kolejności
    1. Izolacja pozioma na chudziaku w postaci papy 4mm, połączona z izolacją ścian oraz łączoną ze sobą, nie zgrzewana do podłoża.
    2. Kanalizacja
    3. Instalacja pex/al/pex, położona na papie.
    4. instalacja elektryczne
    5. tynki.
    6. Styropian 5cm
    7. Folia budowlana o grubości 0.3mm położona na styropianie
    8. Styropian 10cm, na nim następnie folia do podłogówki i rury od podłogówki, a następnie wylewka.

    Co do punktu 5, za bardzo nie wiem kiedy te tynki robić, czy jak już będzie te 5 cm styorpianu na chudziaku czy przed.
    Oglądając rózne filmy, zauważyłem że każdy robi inaczej. tzn
    1. Czemu większość układa instalacje bezpośrednio na chudziaku? Jak potem wcisną pod rury czy kable pape lub folie w celach izolacji poziomej ?
    2. Czemu stosują folie po pierwszej warstwie styropianu? a nie od razu na chudziaku? Przecież wtedy nie są w stanie wywinąć takiej foli na bokach ścian zew.
    3. Czy stosując folie bezpośrednio na chudziaku nie narażamy jej na dziurwaienie ? przecież chudziak jest często z ostrymi chropowatościami. nie sposób przejść po foli i jej nie przedziurawić.

    Proszę o wszelkie możliwe rady. Zastanawiam się jeszcze czy dawać tą pape czy poprostu 2x grubą folie budowlaną
    Ostatnio edytowane przez enussss ; 03-01-2021 o 16:49

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał enussss Zobacz post
    Co do punktu 5, za bardzo nie wiem kiedy te tynki robić, czy jak już będzie te 5 cm styorpianu na chudziaku czy przed.
    Obejrzyj na yt jak się robi tynki. Wyobraź sobie jak tynkarze działają na styropianie albo na rurkach instalacji, itp.
    Tynkarze powinni chodzić albo na czystym betonie podkładowym (tzw. chudziaku) albo już na gotowej wylewce. Każdy inny wariant to ryzyko strat w materiale i w połamanych nogach.

    Co do hydroizolacji poziomej, u mnie będzie na betonie podkładowym (tzw. chudziaku) masa typu KMB, które fajnie wiążą się z papą (lub tzw. szlam cementowy elastyczny, choć tu by nawiązać do papy musi być jakiś pośrednik... ja i tak planuję wkleić taśmy izolacyjne by przykryć dylatację na linii podbeton-fundament, wiec mi bez różnicy). Zaleta: izolacja ciągła, bezspoinowa (nie licząc łączenia na papie, ale i tak pewniejsze niż zgrzewanie pap), trwała, łatwa do nałożenia w jedną osobę, choć większa pracochłonność niż rozłożenie rolki papy czy folii.
    Folia budowlana służy u mnie tylko jako osłona właściwej hydroizolacji przy układaniu na niej płyt styropianu. Zapewne instalacje wod-kan będę układał samemu (system Hep2O od Wavina, żeby ogarnąć to samemu bez dodatkowych narzędzi), więc zachowam dużą ostrożność by nie uszkodzić tej hydroizolacji.

    Nie wiem czemu ma służyć folia między warstwami styropianu (punkt 7)?
    Dlaczego instalacje od wody układane bezpośrednio na papie a nie w warstwie ocieplenia (p.3)?
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3

    Domyślnie

    No ale instalacje chyba muszą być gotowe przed tynkowaniem. Przecież potem nie będe tynku niszczyć żeby instalacje ułożyć. Jeśli chodzi o instalacje na chudziaku, no wszyscy tak robią i chyba wygodniej. Nie wyobrażam sobie jak miałbym w styropianie robić bruzdy pod osiemnaście rur PEX. Co do foli to miałem zamysł dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej jakby ta papa zawiodła, ale chyba rzeczywiście to średni pomysł

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał enussss Zobacz post
    No ale instalacje chyba muszą być gotowe przed tynkowaniem. Przecież potem nie będe tynku niszczyć żeby instalacje ułożyć.
    Tynkowanie na "chudziaku" wygląda tak https://youtu.be/Tr9iz7hC_Ts?t=1004
    Podejścia wody są głównie w łazienkach tam gdzie i tak idą na to płytki albo w kuchni pod zabudową. Więc z reguły kucie tynku niczemu nie przeszkadza. Chyba, że łazienka ma być bez płytek czy inny plan to trzeba przemyśleć, żeby było ładnie.
    Dlatego najwygodniej i najbezpieczniej jest tynkować już po wylewkach a nie na "chudziaku". Tynk to nie beton, więc da się zeskrobać.
    Jedyna instalacja, która powinna być przed tynkami to elektryka, bo ta w większości idzie po wielu ścianach (na "chudziaku" leży niewiele kabli, więc mało przeszkadza tynkarzom na tym etapie).

    Cytat Napisał enussss Zobacz post
    Jeśli chodzi o instalacje na chudziaku, no wszyscy tak robią i chyba wygodniej. Nie wyobrażam sobie jak miałbym w styropianie robić bruzdy pod osiemnaście rur PEX.
    Ale przecież tak robią. https://youtu.be/15EKLdUkzzM?t=1141
    Jedni bruzdują, inni tną styropian a szczeliny pianują albo zasypują perlitem, etc...
    18 rurek to przecież nie jest wielka liczba... chyba, że wszystkie razem muszą iść koło siebie, ale to coś z projektem może być nie tak, źle rozplanowane rozdzielacze cwu...
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  5. #5

    Domyślnie

    Chyba rzeczywiście pierw zrobię wylewki a potem dopiero tynk, już sam nie wiem. A co do bruzd w styropianie na przedstawionym filmie, to spoko, jeśli ktoś chce mieć trójniki w podłodze. Ja chcąc to ominąć wodę będę puszczał przez rozdzielacz w kotłowni z wieloma gwiazdami i właśnie od niego będzie wychodziło 18 rur PEX.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał enussss Zobacz post
    Chyba rzeczywiście pierw zrobię wylewki a potem dopiero tynk, już sam nie wiem. A co do bruzd w styropianie na przedstawionym filmie, to spoko, jeśli ktoś chce mieć trójniki w podłodze. Ja chcąc to ominąć wodę będę puszczał przez rozdzielacz w kotłowni z wieloma gwiazdami i właśnie od niego będzie wychodziło 18 rur PEX.
    I słusznie, bo ja też jestem przeciwniekiem złączek w podłodze, ale to nie przeszkadza bruzdować nawet pod większą liczbę rurek.
    Nie wiem jaki masz projekt. U mnie z rozdzielacza w kotłowni pójdą w jedną stronę rurki do kuchni bezpośrednio, w drugą stronę dwie rurki zasilające drugi rozdzilacz w ścianie między łazienką a WC. Z tego drugiego rozdzielacza rurki do umywalek w WC i łazience nawet nie muszą dotykać podłogi, bo to ta sama ściana. Pozostaje w podłodze rozłożyć rurki do wanny i prysznica + 2 sedesy.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony