Witam
Szanowni forumowicze chciałem podzielić się z Państwem moimi wrażeniami na temat użytkowania tego kominka. Mam też kilka pytań związanych z jego uzytkowaniem.
Od początku. Kominek przyjechał do nas w częściach każdy poziom był podzielony na dwie części. Montażu dokonał fachowiec z firmy gdzie kupiliśmy kominek. Zajęło mu to 10 godzin podzielonych na dwa dni - przerwa technologiczna na schnięcie zaprawy.

Nuuta jest to kominek akumulacyjny. Kominek użytkujemy od 3 lat. Przez ten czas nie było żadnych problemów z jego uzytkowaniem.

Rozpalanie.
Wg instrukcji, jak dobrze pamietam powinno się rozpalać w ten spoóśb że dajemy kilka drobnych polan jakąś podpałkę i podpalamy. Jak już sie to rozpali - dajemy mu więcej drewna. U nas ten sposób kompletnie nie działał tzn - pełno sadzy w palenisku, brudna szyba itp. Zaczęliśmy więc palić od góry. Wkładamy docelową ilośc drewna i od góry zaplamy - super czysto. Sadzy brak, szyba czysta. Palimy głównie 2 letnia brzozą.

Dokładanie
Dom to stara szkieletówka ogrzewany elektrycznie. Kominek stoi w salonie 5x5 metrów i w ziemie odpalany jest codziennie lub dwa razy dziennie.
Jak się zapali rano to późno wieczorem jest jeszcze dobrze ciepły. Czasem zapalamy dwa razy dziennie. Generalnie przez cały 5 miesięczny okres zimowy spaliliśmy około 7m3 brzozy.

I teraz po tym przydługim wstępie kilka refleksji.

Spotkałem się z tym, że część kominków ma jakieś sterowniki usprawniają ce sterowania. My mamy tylko2 wajhy. Szyber do zamknięcia ciągu kominowego po zakończeniu spalania. oraz druga do regulacji dopływu powietrza do paleniska. 3 pozycje rozpalanie, palenia i żar.
Ostatnio też trafiłęm na opis jakiegoś kominka że jest jakiejs tam klasy i że trzyma żar do 10 godzin.
Nasz kominek spala cały załadunek drewna w dwie godziny po czym zostaje kupka popiołu, któy trzeba opróżniać co dwa tygodnie, paląc codziennie.

Generalnie jestśmy bardzo zadowoleni jest jednak kilka pytań i wątpliwości odnośnie

1) czy da się jakoś wydłużyc spalanie
2) ilości zużywanego opału
3) sterowaniu praca kominka

z poważaniem

zmysel