dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 124
  1. #1

    Domyślnie Gaz lub pellet

    Witajcie zaczynam przygodę z budowa swojego domku i mam pytanko
    Jakie ogrzewanie byście polecili na dom 120m z poddaszem użytkowym (zwykły prosty dom,beton komórkowy +15cm styropianu ) na dole podłogówkę na gorze kaloryfery,do wyboru gaz ( zbiornik zakopany do ziemi ) lub piec na pellet

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Prostą powietrzną pompę ciepła typu monoblok (np firmy Haier), ewentualnie split (Panasonic 7kW).
    Gaz ma sens tylko, jak jest z sieci i to zaraz przy płocie.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź,mówisz pompa ciepła tylko to koszty są duże na wstępie a nie ukrywam ze nie chciałem na początek tyle kasy ładować, i druga sprawa mam mała działkę na pompę ciepła.A dlaczego nie ma sensu z butli gazu jeżeli nie ma podłączenia do sieci ??

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał leesid Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź,mówisz pompa ciepła tylko to koszty są duże na wstępie a nie ukrywam ze nie chciałem na początek tyle kasy ładować, i druga sprawa mam mała działkę na pompę ciepła.A dlaczego nie ma sensu z butli gazu jeżeli nie ma podłączenia do sieci ??
    Powietrzna pompa z kotłownią będzie porównywalna albo tańsza niż butla z gazem.
    Dlaczego dół podłogówka a góra grzejniki?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    dom 120m z poddaszem użytkowym
    Ja bym wybrał pellet ze względu na niższe koszty użytkowania (przeglądy, awarie, serwisowanie, itd.).

  6. #6

    Domyślnie

    Tańsza nawet?? Chyba muszę zgłębić temat tej pompy( bo nie muszę mieć fotowoltaiki??),znaczy z grzejnikami to tak mi ktoś (doradził ) żeby zrobić dół podłogówkę a górę grzejniki jeśli mam siedzieć więcej na dole,i ze koszty byłyby mniejsze niż góra i dół w podłogówce.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Chyba muszę zgłębić temat tej pompy
    Jeśli pompa to tylko gruntowa- powietrzna puści cię z torbami. Koszt ogrzewania takiej powierzchni to około 2,5-3 tyś. zł. na sezon. Zważywszy na wzrost cen prądu od tego roku o 23% rachunek pójdzie w górę. Ogrzanie takiej powierzchni kotłem pelletowym (certyfikowany pellet) to koszt około 2000 zł. Największym minusem pomy ciepła jest to że po okresie gwarancyjnym każdy serwis ma cie w dupie i musisz kupić nową (taka polityka).

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał leesid Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź,mówisz pompa ciepła tylko to koszty są duże na wstępie a nie ukrywam ze nie chciałem na początek tyle kasy ładować, i druga sprawa mam mała działkę na pompę ciepła.A dlaczego nie ma sensu z butli gazu jeżeli nie ma podłączenia do sieci ??
    https://allegro.pl/oferta/haier-8-kw...ok-10090003457

    To powietrzna pompa ciepła, wielkość działki nie ma znaczenia.
    Za zakopany zbiornik też musisz zapłacić, później jej płacić za jego przeglądy.
    Kotłownie na pellet sobie w ogóle odpuść - trzeba to czyścić, wymieniać zapalarkę, szukać optymalnych ustawień palnika w zależności od partii opału.

    System mieszany (podłogówka i grzejniki) jest trudniejszy w wysterowaniu, wymaga też dodatkowego oprzyrządowania kotłowni (mieszacze)
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 07-01-2021 o 12:42
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Jeśli pompa to tylko gruntowa- powietrzna puści cię z torbami. Koszt ogrzewania takiej powierzchni to około 2,5-3 tyś. zł. na sezon. Zważywszy na wzrost cen prądu od tego roku o 23% rachunek pójdzie w górę. Ogrzanie takiej powierzchni kotłem pelletowym (certyfikowany pellet) to koszt około 2000 zł. Największym minusem pomy ciepła jest to że po okresie gwarancyjnym każdy serwis ma cie w dupie i musisz kupić nową (taka polityka).
    To ile kosztuje kWh uzyskaną z pompy ciepła, a ile z pelletu ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    To ile kosztuje kWh uzyskaną z pompy ciepła, a ile z pelletu ?
    Co się głupio pytasz - porównywalny wynik z przewagą ekonomiczną dla pelletu.
    Kotłownie na pellet sobie w ogóle odpuść - trzeba to czyścić, wymieniać zapalarkę, szukać optymalnych ustawień palnika w zależności od partii opału.
    Dobry kocioł pelletowy to wygoda, czystość oraz mniejsze koszty użytkowania.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 07-01-2021 o 13:02

  11. #11
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Spokojnie spokojnie wiadomo, że handlarz mpmu @Dunia.MD wcisną by tam śmierdzącego dolniaka bez bufora.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Jeśli pompa to tylko gruntowa- powietrzna puści cię z torbami.
    Bzdury. Grzeje 120 m2 parterówki powietrzną pompą i jak na razie w tym sezonie kosztowało mnie to 700 zł - w taryfie G11, w domu 24 stopnie.
    Myślę, że sezon zamknę w 2000 zł. Nawet jakby pellet był te 500zł/rok tańszy (a nie jest), to w dudzie mam jeżdżenie za pelletem, noszenie worków i sprzątanie syfu w kotłowni.
    Wiele osób ma pompy podpięte do neta, można przeglądać jakie mają zużycie.

    Cytat Napisał leesid Zobacz post
    Tańsza nawet?? Chyba muszę zgłębić temat tej pompy( bo nie muszę mieć fotowoltaiki??),znaczy z grzejnikami to tak mi ktoś (doradził ) żeby zrobić dół podłogówkę a górę grzejniki jeśli mam siedzieć więcej na dole,i ze koszty byłyby mniejsze niż góra i dół w podłogówce.
    Nie musisz mieć fotowoltaiki. Z tymi grzejnikami to bzdura. Może taniej wyjdą grzejniki niż podłogówka (chociaż gdybyś sam ją rozłożył, to materiał będzie w podobnej cenie) ale odbije się to na skomplikowaniu instalacji. W sumie wyjdzie podobnie.

    A swoją drogą (bez urazy) jak widzę z jaką wiedzą zabierają się ludzie za budowę (jak PC to musi być fotowoltaika, dół podłogówka - sypialnie/góra grzejniki, oddychające ściany itp) to napradę słabo się robi...
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Co się głupio pytasz - porównywalny wynik z przewagą ekonomiczną dla pelletu.
    Nie pytam się głupio, tylko konkretnie- jaki koszt kWh ?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Spokojnie spokojnie wiadomo, że handlarz mpmu @Dunia.MD wcisną by tam śmierdzącego dolniaka bez bufora.
    Aaa... ok, wszystko jasne.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Nie pytam się głupio, tylko konkretnie- jaki koszt kWh ?
    Wszystko zależy po ile kupisz pellet. Od 16,5gr (w rejonach takich jak u mnie czyli do wyboru do koloru) do 24gr uwzględniając sprawność kotła czyli 4kWh z kilograma. Pozdrawiam.

  16. #16

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź,wiesz każdy kiedyś był świeży człowiek uczy się całe życie.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Co się głupio pytasz - porównywalny wynik z przewagą ekonomiczną dla pelletu.
    Bez obrazy, ale dawno takich głupot nie czytałem.

    Cytat Napisał eliks Zobacz post
    Wszystko zależy po ile kupisz pellet. Od 16,5gr (w rejonach takich jak u mnie czyli do wyboru do koloru) do 24gr uwzględniając sprawność kotła czyli 4kWh z kilograma. Pozdrawiam.
    No to tanio ale w porównaniu do pompy ciepła i tak nie ma o czym rozmawiać. Pompa ciepła powietrzna, którą ja używam daje mi 1 kWh za 11gr i mam czyste ręce.
    Do autora wątku, dla takiego metrażu i przy zimach jakie teraz są to tylko pompa ciepła powietrzna. Jak kupisz jakikolwiek piec, przeklniesz go po pierwszym sezonie.
    Ostatnio edytowane przez Tom1000k ; 07-01-2021 o 19:39

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    wcisną by tam śmierdzącego dolniaka bez bufora
    Nakręciłeś się jak katarynka i w kółko to samo - nuda.
    i jak na razie w tym sezonie kosztowało mnie to 700 zł
    Jakiego sezonu bo chyba nie zimowego..
    Bez obrazy, ale dawno takich głupot nie czytałem.
    Tym wpisem urażasz siebie nie mnie.
    Pompa ciepła powietrzna, którą ja używam daje mi 1 kWh za 11gr i mam czyste ręce.
    Przy takich zimach i ocieplonych mieszkaniach to sam telewizor i lampki na choince rozgrzeją pomieszczenia.
    i mam czyste ręce
    Pogadamy za rok jak cena energii wzrośnie i przyjdzie "bestia ze wschodu".
    PS.
    @leesid - przybliżony koszt ogrzewania Twojego mieszkania.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schowek01.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	451777
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 07-01-2021 o 21:56

  19. #19
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Handlarza MPMu zatkało
    Koszt ogrzewania niższy niż w jego smierdzącym dolniaku.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Handlarza MPMu zatkało
    Ty weź się za jakąś porządną robotę internetowy gawędziarzu.
    niż w jego smierdzącym dolniaku.
    On ma porównanie wielu źródeł ogrzewania.

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony