dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie pompa ciepła czy piec elektryczny

    Witajcie,

    Jestem na etapie adaptacji projektu.
    W projekcie została założona pompa ciepła PW o mocy 10KW.
    Z obliczeń OZC w zależności od wybranych okien i grubości ocieplenia płyty fundamentowej zapotrzebowanie na ciepło wychodzi mi w przedziale od 25 do 35 W/m2.

    Powierzchnia ogrzewana 146 m2. Przekłada się to na maksymalną moc grzewczą w przedziale 3,65-5,11 kW. Obecnie zakładam, że moc grzewacza będzie potrzebna około 4kW bez uwzględnienia CWU.

    Na początku miał być gaz, ale jest kawałek do przyłącza przez co jest nieopłacalny. Dlatego zmieniłem na PC, ale im wiecej o nich czytam tym bardziej się ich obawiam.

    W projekcie zakładam 20cm płytę grzewczą z rurkami wodnymi na dole co jest ogromnym akumulatorem ciepła. Chciałbym ten akumulator wykorzystać i używać prądu głównie w taniej taryfie. Do tego musiałbym dość mocno przewymiarować PC i z tego co rozumiem wybrać coś w przedziale 7-9kW.

    Jako alternatywę rozważam kocioł elektryczny kospel EKCO.MN3-12/16/20/24. Instalacja elektryczna powinna uciągnąć moc do 20kW, przez co nawet w 2-godzinnym tanim okienku mógłbym wpompować mnóstwo ciepła i grzać 100% w taniej taryfie. Przekładało by się to na COP około 2 w porównaniu z PC chodzącą w sposób ciągły w G11.

    Wobec tego poniższe pytania:
    1) czy można ustawić PC tak, by pracowała jedynie tanich godzinach nawet kosztem uruchomienia grzałek w przypadku niedoboru mocy? czy nie jest to szkodliwe dla pompy? jaka moc byłaby odpowiednia pod takie wymagania?
    2) czy każda pompa ciepła podlega obowiązkowym przeglądom, czy tylko ten podpadające pod ustawę f-gazy?
    3) czy jeśli złożę projekt do Pozwolenia na Budowę w którym jako źródło ciepła będzie pompa ciepła to przy budowie domu mogę wstawić kocioł elektryczny bez zmian w pozwoleniu?
    4) czy kocioł elektryczny można zamówić z montażem i 8% VATem jak pompy ciepła czy jego podłączenie jest na tyle proste, że każdy robi to sam?

    Pozdrawiam,

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    1. Można, nic się nie dzieje złego. Jaką moc to ci muszą fachowcy od OZC podać.
    2. Taka jaką ty ewentualnie będziesz miał nie podpada.
    3.
    4. Można z 8% VAT spokojnie, a samemu też możesz, tylko czy się opłaci. No i jeszcze urpawnienia na prąd.

    Z tym COPem to źle kalkulujesz. Przy piecu masz COP 1 w nocnej i 30 gr za kWh, a przy pompie masz COP 4 i nawet przy g11 to jest 15gr. Poza tym użytkując przez cały dzień w prądzie dwutaryfowym średnia cena kWh jest około 50 gr, więc przy pompie ciepła kosztuje cię 1 kWh 12,5 gr. A jak wycyrklujesz wszysko na nocną to masz za 7,5 gr za kWh. Warte rozważenia wg mnie.

  3. #3

    Domyślnie

    Co do punktu 3

    Powodzenia

    Znajdź łosia KB, co się pod tym podpisze w sensie, że wpisze pompę a będzie kociol elektryczny.
    Samego wpisu o zamianie nie zrobi, bo EP nie puszcza.
    Jedynie co możesz zrobić, to zamiast pompy, daj pv.
    Wtedy powinno przejść według forumowych guru od OZC.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 13-01-2021 o 18:13
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Poza tym użytkując przez cały dzień w prądzie dwutaryfowym średnia cena kWh jest około 50 gr
    Jak to Ci wyszło? Żeby w G12 przy cenach 0,7644/0,3124 wyszło 50gr/kWh musiałby być udział 42% grzania w drogiej strefie. Grzejący prądem z COP=1 wyciągają w okolicach 20%. Grzejący PC też się raczej nie zbliżają do 42%.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak to Ci wyszło? Żeby w G12 przy cenach 0,7644/0,3124 wyszło 50gr/kWh musiałby być udział 42% grzania w drogiej strefie. Grzejący prądem z COP=1 wyciągają w okolicach 20%. Grzejący PC też się raczej nie zbliżają do 42%.
    Mam na myśli taką sytuację, w której nie zwracasz uwagi na godziny i grzejesz całą dobę, bez nabijania bufora/podłogi w taniej strefie. U mnie pompa ciepła pracuje tak w inwerterze, pobiera prąd 24/7. Wtedy w G12W średnia cena kWh z całego tygodnia (u mnie prze cenach 0,7455/0,3198 ) wychodzi 0,4972 . W skali roku powinno wyjść jeszcze mniej bo dochodzą święta, w nocy jest zimniej plus zyski bytowe w dzień.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Mam na myśli taką sytuację, w której nie zwracasz uwagi na godziny i grzejesz całą dobę, bez nabijania bufora/podłogi w taniej strefie.
    Nawet przy tak irracjonalnym zachowaniu to w nocy będzie znacznie większe zużycie na CO, bo zero zysków słonecznych, znikome bytowe i niższa temperatura.

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Wtedy w G12W średnia cena kWh z całego tygodnia (u mnie prze cenach 0,7455/0,3198 ) wychodzi 0,4972 .
    Dzienna ja w Tauronie, ale nocna dziwnie droga. Co to za taryfa? W Tauronie, który od roku zniechęca do "w" dla takiej średniej trzeba by zużywać jakieś 45% drogiej.
    CWU, pralkę, zmywarkę celowo ustawiasz na drogą strefę, żeby taki wynik wykręcić?

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nawet przy tak irracjonalnym zachowaniu
    Czemu, ja tak grzeję. Mam pompę i bufor 650l, został z czasów jak paliłem w piecu. Do pompy go nie używam, bo musiałbym go grzać do wysokiej temperatury, co obniża COP pompy i to jeszcze w nocy, co jeszcze bardziej go obniży. Do tego dochodzą straty gorącego bufora w nieogrzewanej piwnicy.
    W moim przypadku pompa chodzi całą dobę, woda w obiegu 30-31 stopni, co pozwala osiągnąć wysoci COP. W tym sezonie wynosi 4,58. Liczone razem z pompą obiegową i sterowaniem. W domu 22 stopnie.
    Dla podtrzymania temperatury w obiego 30 stopni pompa chodzi ciągle na minimalnej mocy 300 do 500W. Teraz w styczniu może w końcu wejdzie na obroty.
    Dom termos + rekuperacja, wiec wykorzystuję bardzo dobrze zyski bytowe. Np. jak chodzi telewizor w pokoju (55cali) to pomimo, że głowica termostatyczna się zamyka to temperatura dochodzi do 24,5 stopnia.
    Tak więc uważam, że w moim przypadku to nie jest zachowanie irracjonalne

    to w nocy będzie znacznie większe zużycie na CO, bo zero zysków słonecznych, znikome bytowe i niższa temperatura.
    To prawda.

    Dzienna ja w Tauronie, ale nocna dziwnie droga. Co to za taryfa?
    https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/...przedawcy/g12w tyle kosztuje w taryfie sprzedawcy. Żadnej ściemy z opłatą handlową nie łykam.

    W Tauronie, który od roku zniechęca do "w" dla takiej średniej trzeba by zużywać jakieś 45% drogiej.
    CWU, pralkę, zmywarkę celowo ustawiasz na drogą strefę, żeby taki wynik wykręcić?
    Ja nie mówię, że ktoś taki wynik wykręca. 0,4972 to jest obliczeniowa średnia tygodniowa ceny kWh, przy założeniu że pobór prądu jest równomierny przez całą dobę.
    Oblczenie to pokazuje też, że praktycznie w każdym przypadku taryfa G12W jest bardziej opłacalna niż G11, nawet jak CWU, pralkę, zmywarkę celowo ustawisz na drogą strefę. Nawiasem mówiąc nie rozumiem, czemu ludzie siedzą na G11.
    Uprzedzę, argumenty typu: "bo wy żyjecie wg. taryfy", "nie będzie mi prąd życia ustawiał", "nie można czegoś włączyć w drogim prądzie" itp.
    Wszystko można. Wystarczy policzyć.
    Żeby średnia cena kWh przy G12W przekroczyła cenę G11 (0.6064) trzeba by było zużywać więcej niż 66% prądu w drogiej.
    Niewykonalne. Same weekendy i święta to uniemożliwiają.
    Dla 66% drogiej i 34% taniej średnia cena kWh wynosi 0,6008 (wciąż taniej niż G11
    Dla 50/50 średnia cena kWh wynosi 0,5327
    Ja wyciągałem zawsze 30/70 co daje średnią cenę kWh 0,4475.
    Teraz z pompą, która pracuje 24/7 mam 36/64 co daje średnią cenę kWh 0,4731, wiec nie mo się o co bić
    Komu sie G11 opłaca?? Jak ktoś lubi więcej płacić....
    Ostatnio edytowane przez Tom1000k ; 14-01-2021 o 15:45

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Czemu, ja tak grzeję.
    I co w tym racjonalnego?
    1. Grzejesz, gdy zapotrzebowanie jest największe, czyli gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa = najniższy COP.
    2. Produkujesz przytłaczającą większość ciepła do ogrzewania domu na najniższych możliwych obrotach - a często i taktując.
    3. Nie grzejesz, gdy jest najcieplej i najniższa cena prądu (w dziennym okienku).

    Pompa z podbitą temperaturą w dziennym okienku wyprodukuje z połowę jak nie więcej ciepła potrzebnego na ogrzewanie nie tylko tanim prądem, ale też na wyższych obrotach i gdy za oknem jest najcieplej - czyli trzy argumenty poprawiające COP. A jak do tego dołożysz grzanie w dziennym okienku CWU, to masz ze 3/4 całego zużycia prądu przez PC w samym dziennym okienku taniej strefy a do tego z najwyższym możliwym COP.
    Zawężenie jej czasu pracy poza dziennym okienkiem też wpłynie na poprawę COP przez pracę na wyższych obrotach a jak jej obniżysz temperaturę nad ranem, gdy temperatura zazwyczaj jest najniższa to też uchronisz się przed produkcją z najniższym możliwym COP.



    Na przykładzie PC 8kW - dane z tego wątku. Ale zasada jest ta sama, że najlepszy COP nie jest na minimalnych obrotach.

    Że temperatury będą skakać? Przy podłogówce nie będą, choćbyś chciał. Przy buforze i kaloryferach mogą, przez dużą histerezę termostatów których mała bezwładność grzejników nie zniweluje.

    Za oknem temperatura taka:



    Przykład grzania 13:10 - 14:50, 22:30-22:55 i 5:25-5:50 czyli łącznie 2,5 godziny w ciągu doby:



    Mit, że przy podłogówce grzanie tylko w taniej strefie jest niekomfortowy IMO wynika z tego, że w dziennym okienku ktoś nie podbił (albo za mało) ogrzewanie i przez zyski słoneczne i bytowe ogrzewanie się nie odpaliło albo wyprodukowało za mało ciepła.

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/...przedawcy/g12w tyle kosztuje w taryfie sprzedawcy.



    Mi wychodzi nie 0,7455/0,3198 , jak pisałeś, tylko 0,7706/0,2967. A i to są stawki 2021 - bo prąd w zeszłym roku w drogiej był o ponad grosz tańszy a w taniej o 0,7gr.

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Oblczenie to pokazuje też, że praktycznie w każdym przypadku taryfa G12W jest bardziej opłacalna niż G11
    Od G11 owszem. Ale w zeszłym roku w Tauronie prąd w taniej kosztował tyle samo w G12 i G12w - za to drogi był w G12 był o 2,5gr tańszy. Przez to G12w przestało się w Tauronie opłacać.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Tauron2021.jpg
Wyświetleń:	693
Rozmiar:	68,1 KB
ID:	452001  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-01-2021 o 19:31

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I co w tym racjonalnego?

    (...)
    Mit, że przy podłogówce grzanie tylko w taniej strefie jest niekomfortowy IMO wynika z tego, że w dziennym okienku ktoś nie podbił (albo za mało) ogrzewanie i przez zyski słoneczne i bytowe ogrzewanie się nie odpaliło albo wyprodukowało za mało ciepła.
    Może i masz rację, z tym że ja grzeję grzejnikami, nie podłogówką. Ale sprawdzę to, bo mogę, a jeszcze trochę zimy zostało do testów.




    Mi wychodzi nie 0,7455/0,3198 , jak pisałeś, tylko 0,7706/0,2967. A i to są stawki 2021 - bo prąd w zeszłym roku w drogiej był o ponad grosz tańszy a w taniej o 0,7gr.
    Inny okręg, inne ceny. U mnie jest tak (i są to ceny właśnie na 2021r):

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2021-01-14 205731.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	67,1 KB
ID:	452011


    Od G11 owszem. Ale w zeszłym roku w Tauronie prąd w taniej kosztował tyle samo w G12 i G12w - za to drogi był w G12 był o 2,5gr tańszy. Przez to G12w przestało się w Tauronie opłacać
    Ale to wyliczenie, które przedstawiłem jest dla cen na 2021r. W tym roku G12W opłaca się praktycznie każdemu, kto przejdzie z
    G11
    Z kolei w G12 cena jest odpowiednio 0,7143/0,3144, ale te 0,0312 taniej w drogiej i 0,054 taniej w taniej raczej nie zrekompensuje weekendów i świąt.
    Ostatnio edytowane przez Tom1000k ; 14-01-2021 o 20:12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony