Dzień dobry,
Rozważamy z mężem kupno domu - czy możecie powiedzieć jakich dokumentów wymagac od obecnego właściciela, na co zwrócic uwagę, jakie ewentualne problemy moga nas czekać???
Budowa domu rozpoczęła się w 2016 r., w tym momencie jest już w stanie deweloperskim, podłączony jest prąd, gaz i woda, wszystko działa, piec ustawiony jest aktualnie na 8 stopni. Wizulanie wystarczy zrobić wykończeniówkę i można mieszkać. Właścicielem jest osoba prywatna.
Dom nie został jeszcze odebrany, nie ma szamba/oczyszczalni, bo właścicele już podjęli decyzje o sprzedaży i nie montowali, brak możliwości podłączenia do kanalizacji gminnej.
Działka 40 arów, dziś dzwoniąc do gminy dowiedziałam się, że jest to działka rolna, choć agent nieruchomości, który pośredniczy w sprzedaży powiedział że działka jest budowlana. Poprosiliśmy o wgląd w pozwolenie na budowę, dziennik budowy, rapot geotechniczny. Pierwszych dwóch jeszcze nie mamy ale raport geotechniczny ma tytuł "Rozbudowa budynku mieszkalnego". Na mapie w goeportalu faktycznie na działce widnieje jakiś domeczek 28mk, więc pewnie na jego planie zrobiono tą rozbudowę, choć w rzeczywistości nowy dom usytuowanyjest obok ruin tego strego, a faktyczna powierzchnia z tarasem to ok 240mk (byliśmy już tam na miejscu).
Właściciel ma też pozwolenie na wybudowanie garażu 58mk, wiem juz że jeśli minęły 3 lata od wydania pozwoleni to jest nieważne, ale to kwestia drugorzędna.

Czy mogą mnie czekać jeszcze jakieś ograniczenia albo problemy wynikające z faktu, iż nie jest to działka budowlana??
Dodam jeszcze że że na działce jest staw, blisko łąki, ogółem poziom wód gruntowych wokół jest doś wysoki ale działka jest wyniesiona, więc teren nie jest zalewowy.

Jakich jeszcze dokumentów wymagać, o co pytać?.

Pomysleliśmy z mężem, że może dobrym rozwiązaniem byłoby umówienie się z właścicielem żeby w ramach zaliczki, którą byśmy przekazali zamontował przydomową oczyszczalnię ścieków i zrobił odbiór budynku - czy to słuszna koncepcja??

Dom będziemy częściowo finansowac z kredytu a z tego co czytałam może być problem z jego uzyskanie w przypadku domu nieodebranego.

Sam dom jest zbudowany z najwyższej jakości materiałów, ma aluminiowe okna juz z roletami, kominek z płaszczem wodnym, kocioł buderusa najwyższej klasy, ogółem właściciele nie oszczędzali. Rozkłąd pomieszczeń nam odpowiada idealnie, okolica jest piękna.
Tylko żeby sie nie okazałoże zostaniemy z pięknym domem na pięknej działce ale nie będzie tam można mieszkać

Czy ktos może cos podpowiedzieć??