dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe o specyficznych warunkach podłączenia

    Jest to mój pierwszy post, więc Dzień Dobry Wszystkim.
    Teraz merytorycznie. Mieszkam w domku na piętrze (parter zajmują rodzice), ogrzewanie konwencjonalne grzejnikowe (wspólne góra i dół), (poza jednym wyjątkiem, ale o tym później), kotły pelletowy i gazowy.
    Mam zamiar u siebie na górze usunąć wszystkie grzejniki (oprócz drabinki w łazience używanej do suszenia, gdzie będzie podłogówka + ten grzejnik) i zastąpić je ogrzewaniem podłogowym. Nie będę stosował jednego rozdzielacza, tylko wepnę się z każdą pętlą w miejsce podłączenia danych grzejników.
    Teraz o wyjątku, o którym pisałem wcześniej. Mam ogrzewanie podłogowe w kuchni, podłączone przez zawór trójdrogowy z głowicą termostatyczną z powrotu grzejnika na korytarzu.
    Teraz moje przemyślenia, jeżeli gdzieś błądzę, to proszę o wskazanie.
    Chciałbym kuchnię (pierwsza pętla) i korytarz (druga pętla) zasilić z miejsca wpięcia grzejnika korytarza, gdzie zastosuję rozdzielacz na dwa obwody (obecnie grzejnik korytarz i podłogówka kuchnia).
    Salon, z uwagi na sporą powierzchnię i mogące wystąpić opory, dwie pętle, z miejsca podłączenia grzejnika w salonie (tutaj też rozdzielacz na dwa obwody).
    Łazienka pętla podłogówki + grzejnik drabinkowy z miejsca grzejnika łazienkowego (i tutaj też rozdzielacz na dwa obwody).
    Czy taka instalacja będzie OK? Co zastosować w miejscach wpięcia pętli podłogówki? Jakieś RTL-e, czy czy jakieś zawory trójdrożne. Proszę o wsparcie, abym nie nakupił bezużytecznego złomu.
    Link do plików: https://drive.google.com/drive/folde...d6?usp=sharing
    Dziękuję.
    Ostatnio edytowane przez an.anonim ; 22-01-2021 o 20:47 Powód: dodanie linka do plików

  2. #2
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    A nie łatwiej w końcu być na swoim ?

  3. #3

    Domyślnie

    Po pierwsze, to jestem na swoim, a wspólne źródło ogrzewanie w niczym nie przeszkadza. Po drugie i ważniejsze, taki OT nic nie wnosi.

  4. #4

    Domyślnie

    Ładny projekt.
    Martwi mnie jedno -niezrównoważone opory.
    Może po prostu okazac się że podloga nie grzeje bo woda mimo że gorąca nie chce płynąć. I co wówczas? Dasz wszędzie pompkę?
    Rozstaw rur w łazience daj 10-12cm.
    Łazienkę i wc można dać na jednej pętli z tym, że zasilanie najpierw do łazienki a koniec do WC -choć to wymaga przemyślenia.
    Pętla 80-90m -to długa -kuchnię i korytarz rozważ podzielenie na dodatkowe pętle, albo w korytarzu -jak ma być chłodniej to większe odstepy a krótsza pętla -fachowo wymaga obliczeń wedlug zapotrzebowania.

  5. #5

    Domyślnie

    Ryzykowny plan. Nawet bardzo.
    Nie znamy schematu instalacji to raz, dwa prawdopodobnie nie obędzie się bez znacznego kryzowania grzejników na dole, trzy pratyczny brak możliwości regulacji przepływów. No i ten "plan" to nie plan tylko zaledwie szkic - nie ma żadnych danych - obciążeń cieplnych, delta t. t. projektowych, przepływów itd.
    Nie wchodziłbym w to. Mizerne szanse na powodzenie.
    żeby to miało sens, należy zrobić tak:
    - sprzęgło w kotłowni,
    - oddzielna pompa na pietro
    - rury na piętro
    - rozdzielacz z rotametrami na pietrze
    - pętle od rozdzielacza.
    Ostatnio edytowane przez mistalova ; 23-01-2021 o 13:07
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki @Tolo74. Czasem wystarczy spojrzenie kogoś z boku i widać najprostsze błędy. Przeprojektowałem instalację i rzeczywiście, teraz wszystko jest bardziej zrównoważone. Co do pętelki na WC, to wolę ją zasilić z korytarza B z uwagi na to, że wejdę sobie przez drzwi, a w łazience musiałbym przebijać się przez ścianę.
    Nowy projekt wrzucony: https://drive.google.com/drive/folde...d6?usp=sharing
    Zapraszam do dyskusji, no i podpowiedzcie, jak się podłączać (konieczne urządzenia i sposób wpięcia).
    Dzięki.
    Ostatnio edytowane przez an.anonim ; 23-01-2021 o 13:13

  7. #7

    Domyślnie

    Przepraszam za post pod postem, ale napisałem go w tym samym czasie co @mistalova i nie chcę zaburzać ciągłości.
    @mistalova widzę, że sytuacja się komplikuje. Doprecyzuję.
    Ten szkic instalacji nie oddaje całego piętra (całość lekko ponad 100 m2), bo mam jeszcze sypialnię i kolejny pokój, w których nie zamierzam tej podłogówki instalować. Rozumiem, że prawdopodobnie w tych pokojach musiałbym zostawić instalację bez zmian, natomiast piony, które obecnie zasilają grzejniki, musiałbym zaślepić?
    Postanowiłem pójść na skróty, z uwagi na to, że w kuchni taki odczep podłogówki działa mi już z 15 lat i nic się nie działo, ale jest to tylko jedna pętla i rozumiem, że może się to skomplikować.
    Jeżeli możesz, to podpowiedz, jak się z tym sprzęgłem wpiąć, ewentualnie czy polecasz jakiś konkretny model.
    Dzięki bardzo za zainteresowanie.

  8. #8

    Domyślnie

    Jedna pętla 20m długości a ina 80m.
    jest to możliwe do działania ale bardzo nieprofesjonalne.
    Pętle dłuższe pasowałoby grubszą rurą a krókie cienką puścić.
    Jaki mistalova pisał -trudno żebyś był z tego zadowolony.
    Nie zrozum mnie źle -dobrze że kombinujesz, ale bez rewolucji sie nie obejdzie.
    Jak chcesz robić na raty -to zrób podłogówkę z jednym lub dwoma rozdzielaczami a uruchomisz je dopiero jak będzie to odpowiednio spięte z kotłownią.
    Trzymają Cie dwa parametry:
    -różne temperatury dla grzejników i podłogówki
    -różne opory grzejników i podłogówki (tu gdybyś miał jeden rozdzielacz z grupą pompową jest to do załatwienia).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony