dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Przyłącze energetyczne

    Witam chciałbym się dowiedzieć jak to jest
    Złożyłem wniosek o prąd budowlany na działke do Tauronu dostałem taką odpowiedź
    Wymagania techniczne - przyłącze
    1. Miejsce przyłączenia: linia napowietrzna nN , słup nr 8/36/14 (LGG028792) , obwód nr 36 , zasilany ze stacji transformatorowej SN/nN LGG88814
    2. Miejsce dostarczenia energii elektrycznej: zaciski prądowe na słupie nr 8/36/14 (LGG028792) , linii napowietrznej nN - obwód nr 36, w kierunku instalacji odbiorcy.
    3. Przyłączenie obiektu do sieci wymaga:
    a) w zakresie przyłącza: brak
    b) w zakresie sieci : brak
    c) w zakresie przyłączanych urządzeń, instalacji Wnioskodawcy: Od słupa nr 8/36/14 (LGG028792) wybudować linię o charakterze tymczasowym , o przekroju dobranym do szczytowego obciążenia, zakończone szafką złączowo- pomiarową z miejscem do zainstalowania licznika.
    Jak pytałem znajomych to energetyka im doprowadzała prąd do granicy działki razem ze skrzynką a oni dalej i tak chyba powinno być.

    Działke mam w środku miejscowości sąsiedzi wybudowani ze 30lat temu słupa na działce nie posiadam .Rozumie ze to ja mam znalesc firme orientuje sie ktoś ile to może kosztować
    I tak sie zastanawiam jak oni to zrobią przekopią sąsiadowi pół podwórka czy przeprowadzą przez droge bo w okolicy pare słupów jest

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    A dlaczego nie wystąpiłeś o przyłącze docelowe?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AnonimowyAlkoholik

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-747
    Posty
    136

    Domyślnie

    Przyłącze budowlane więc i instalacja tymczasowa- sam wykonasz to i szybciej będzie prąd, bo nie musisz czekać aż Tauron wykona projekt, wyłoni wykonawcę itp. Jako że tymczasowe, to najtaniej wyjdzie Ci zrobić napowietrznie, bez kopania- jak znadziesz firmę to Ci wycenią. Złożysz wniosek o docelowe- Tauron doprowadzi napięcie do granicy działki, Ty zapłacisz za to przyłącze, napięcie będziesz mieć za jakieś dwa lata. Co wolisz?
    Ostatnio edytowane przez AnonimowyAlkoholik ; 24-01-2021 o 13:25

  4. #4

    Domyślnie

    Dodaj zapytanie np. na oferteo.pl lub innym serwisie. Ja tak zrobiłem zgosiło się kilku wykonawców.

  5. #5

    Domyślnie

    O czym Wy tu [piszecie???!!! W internecie polecacie szukać wykonawców przyłącza w necie albo piszecie coś o doprowadzeniu napięcia, napięcie to Wy tu budujecie. To jakaś fikcja.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał daniel81 Zobacz post
    Witam chciałbym się dowiedzieć jak to jest
    Złożyłem wniosek o prąd budowlany na działke do Tauronu dostałem taką odpowiedź
    Wymagania techniczne - przyłącze
    1. Miejsce przyłączenia: linia napowietrzna nN , słup nr 8/36/14 (LGG028792) , obwód nr 36 , zasilany ze stacji transformatorowej SN/nN LGG88814
    2. Miejsce dostarczenia energii elektrycznej: zaciski prądowe na słupie nr 8/36/14 (LGG028792) , linii napowietrznej nN - obwód nr 36, w kierunku instalacji odbiorcy.
    3. Przyłączenie obiektu do sieci wymaga:
    a) w zakresie przyłącza: brak
    b) w zakresie sieci : brak
    c) w zakresie przyłączanych urządzeń, instalacji Wnioskodawcy: Od słupa nr 8/36/14 (LGG028792) wybudować linię o charakterze tymczasowym , o przekroju dobranym do szczytowego obciążenia, zakończone szafką złączowo- pomiarową z miejscem do zainstalowania licznika.
    Jak pytałem znajomych to energetyka im doprowadzała prąd do granicy działki razem ze skrzynką a oni dalej i tak chyba powinno być.

    Działke mam w środku miejscowości sąsiedzi wybudowani ze 30lat temu słupa na działce nie posiadam .Rozumie ze to ja mam znalesc firme orientuje sie ktoś ile to może kosztować
    I tak sie zastanawiam jak oni to zrobią przekopią sąsiadowi pół podwórka czy przeprowadzą przez drogę bo w okolicy pare słupów jest

    Teraz musisz porostu czekać aż Tauron wykonana przyłącze do Twojej działki. Żadnej firmy nie musisz szukać, wszystko zrobi to Tauron a koszty jakie poniesiesz są uzależnione od mocy przyłączeniowej o jaka wnioskowałeś. Znajdź sobie cenę za 1 kW mocy przyłączeniowej Taurona i będziesz wiedział ile zapłacisz za wykonanie przyłącza do 200 m (do 200 m jest opłata stała, powyżej 200 m koszty są rozbijane 50/50).
    Abyś mógł korzystać z prądu, po wykonaniu przyłącza i jego odbiorze musisz podpisać umowę z Tauronem, wtedy zostanie założony licznik i ze złącza poprowadzisz przewód zakończony tzw erbetką abyś mógł korzystać z prądu na budowie.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AnonimowyAlkoholik

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-747
    Posty
    136

    Domyślnie

    Czy punkt c, mówiący o zakresie instalacji Wykonawcy, jest w gestii wykonania przez Tauron?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał AnonimowyAlkoholik Zobacz post
    Czy punkt c, mówiący o zakresie instalacji Wykonawcy, jest w gestii wykonania przez Tauron?
    Wykonanie przyłącze jest to doprowadzenie zasilania zakończone ZKP i jest to w gestii ZE.
    Od ZKP poprowadzenie zasilania do domu, gospodarczego lub podobnej budowli jest w gestii inwestora.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AnonimowyAlkoholik

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-747
    Posty
    136

    Domyślnie

    Dziwne, bo:
    - ZE napisał że w gestii przyłącza nie musi robić nic (punkt a),
    - osobiście przy robieniu tymczasowego przyłącza do budowy dostałem warunki- miejsce dostarczania energii będące jednocześnie miejscem rozgraniczenia- zaciski w stacji elektroenergetycznej w polu nr. itp. Przyłącze złącze i wlz musiałem wybudować sam, uzgadniając układ pomiarowy, schemat, płacąc za wyłączenie, dopuszczenie jak i samo przyłącze. ZE jedynie odebrał przyłącze i zainstalował licznik. Także śmiem twierdzić że nie masz racji

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Wykonanie przyłącze jest to doprowadzenie zasilania zakończone ZKP i jest to w gestii ZE.
    Od ZKP poprowadzenie zasilania do domu, gospodarczego lub podobnej budowli jest w gestii inwestora.
    Kluczowe jest tutaj
    2. Miejsce dostarczenia energii elektrycznej: zaciski prądowe na słupie nr 8/36/14 (LGG028792) , linii napowietrznej nN - obwód nr 36, w kierunku instalacji odbiorcy.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    O czym Wy tu [piszecie???!!! W internecie polecacie szukać wykonawców przyłącza w necie albo piszecie coś o doprowadzeniu napięcia, napięcie to Wy tu budujecie. To jakaś fikcja.
    Przyłącze docelowe wykonuje Tauron, a przyłącze do placu budowy to problem inwestora, za które musi zapłacić ze swojej kieszeni, a potem zdemontować na swój koszt. Wszystko jest opisane w warunkach od Taurona. Jak ktoś ma czas i może sobie pozwolić na czekanie, wtedy nie ma sensu ekonomicznego pakować się w zasilanie placu budowy. Natomiast są przypadki, gdzie czas jest ważniejszy niż kasa (np. mój przypadek) i trzeba wnioskować o prąd budowlany (przyłącze tymczasowe).

    Aktualnie temat przerabiam z Tauronem. Możliwe, że czegoś tutaj nie rozumiem lub nie doczytałem. Chętnie poznam inne rozwiązania, bo czeka mnie wydatek 5k za przyłącze tymczasowe na czas budowy.

    PS: Najgorszy jest czas oczekiwania na przyłącze docelowe. Umowa podpisana 10.2020, a termin przyłaczenia styczeń 2022. Do tego projektant wykonujący projekt dla Taurona nadal czeka na wymagane zgody, aby zakończyć projekt i przekazać go do realizacji.
    Ostatnio edytowane przez kyob ; 24-01-2021 o 16:11

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał kyob Zobacz post
    Przyłącze docelowe wykonuje Tauron, a przyłącze do placu budowy to problem inwestora, za które musi zapłacić ze swojej kieszeni, a potem zdemontować na swój koszt. Wszystko jest opisane w warunkach od Taurona. Jak ktoś ma czas i może sobie pozwolić na czekanie, wtedy nie ma sensu ekonomicznego pakować się w zasilanie placu budowy. Natomiast są przypadki, gdzie czas jest ważniejszy niż kasa (np. mój przypadek) i trzeba wnioskować o prąd budowlany (przyłącze tymczasowe).

    Aktualnie temat przerabiam z Tauronem. Możliwe, że czegoś tutaj nie rozumiem lub nie doczytałem. Chętnie poznam inne rozwiązania, bo czeka mnie wydatek 5k za przyłącze tymczasowe na czas budowy.

    PS: Najgorszy jest czas oczekiwania na przyłącze docelowe. Umowa podpisana 10.2020, a termin przyłaczenia styczeń 2022. Do tego projektant wykonujący projekt dla Taurona nadal czeka na wymagane zgody, aby zakończyć projekt i przekazać go do realizacji.
    Trochę masz racji w tym co pisze ale co do przyłącza tymczasowego to chyba źle zrozumiałeś interpretację zapisu. Tauron robi Ci przyłącze zakończone skrzynką z licznikiem, ty wnioskowałeś o przyłącze na plac budowy więc nazwa "przyłącze tymczasowe" jest może myląca bo z chwila korzystania z prądu docelowego czyli w taryfie G nic Ci w przyłączu nie zmienią tylko zmieni się cena za energię i opłaty stałe, żadnych dodatkowych kosztów nie musisz i nie będziesz ponosił.
    W Tauronie jest takie coś że możesz tylko mieć same przyłącze bez licznika a z chwilą wybudowania domu {ale nie musisz mieć odbioru domu} i zrobienia w nim instalacji elektrycznej występujesz o podłączenie licznika i taryfę G a nie C która pozywają "prądem budowlanym" i jest droga w porównaniu z G. Gdy będziesz chciał mieć prąd na placu budowy wtedy dostaniesz taryfę C.
    Więc musisz się sam określić czy wytrzymasz bez prądu do wybudowania domu i zrobienia instalacji elektrycznej.
    Co do terminu to faktycznie podali jakiś kosmiczny termin, zwykle trwa to kilka miesięcy.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Przyłącze tymczasowe w tym przypadku to same problemy, słup na swojej działce chyba że wskazany słup bardzo bardzo blisko. Jak słup wskazany np. na działce prywatnej kolejny problem. Koszty x 2 albo i 3. Opłaca się tylko wtedy gdy nie ma wyjścia.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Trochę masz racji w tym co pisze ale co do przyłącza tymczasowego to chyba źle zrozumiałeś interpretację zapisu.
    Ja wnioskowałem o przyłącze docelowe latem 2020 roku i umowę podpisałem w październiku 2020 roku, ale podany termin uruchomienia przyłącza docelowego jest kosmiczny. Z uwagi, że mam ekipę do SSO umówioną na marzec, więc szybko wystąpiłem o https://www.tauron-dystrybucja.pl/pr...om/plac-budowy i tam jest wyraźnie napisane, że wykonanie i koszty tego przyłącza są po mojej stronie, a po zakończeniu użytkowania mam go zdemontować na swój koszt.

    Przyłącze docelowe będzie prowadzone w ziemi, a tymczasowe mam po słupie.

  15. #15

    Domyślnie

    Na prąd docelowy zgłaszałem w marcu 2020 podali że realizacja przyłącza nastąpi
    25 września 2021
    I wszystko praktycznie jest po stronie TAURONU
    Budowe rozpoczynam w maju wiec lepiej chyba bedzie przemeczyc sie na agregacie lub od sasiada pociągne przez te pare miesiecy niż pakować sie w koszty

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał kyob Zobacz post
    Ja wnioskowałem o przyłącze docelowe latem 2020 roku i umowę podpisałem w październiku 2020 roku, ale podany termin uruchomienia przyłącza docelowego jest kosmiczny. Z uwagi, że mam ekipę do SSO umówioną na marzec, więc szybko wystąpiłem o https://www.tauron-dystrybucja.pl/pr...om/plac-budowy i tam jest wyraźnie napisane, że wykonanie i koszty tego przyłącza są po mojej stronie, a po zakończeniu użytkowania mam go zdemontować na swój koszt.

    Przyłącze docelowe będzie prowadzone w ziemi, a tymczasowe mam po słupie.
    Żeby nie owijać w bawełnę to powiem, że strzeliłeś sobie sam w kolano. Jeżeli jest to jeszcze możliwe to zrezygnuj z tego przyłącza. Za cenę tymczasowego przyłącza wliczając to i rozbiórkę kupisz i jeszcze Ci zostanie kasy dobry agregat prądotwórczy. Spokojnie do SSZ dasz rade z agregatem.
    Wnioskuj o przyłącze docelowe.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AnonimowyAlkoholik

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-747
    Posty
    136

    Domyślnie

    Cytat Napisał daniel81 Zobacz post
    Na prąd docelowy zgłaszałem w marcu 2020 podali że realizacja przyłącza nastąpi
    25 września 2021
    I wszystko praktycznie jest po stronie TAURONU
    Budowe rozpoczynam w maju wiec lepiej chyba bedzie przemeczyc sie na agregacie lub od sasiada pociągne przez te pare miesiecy niż pakować sie w koszty
    Masz rację, przy takim czasie realizacji przyłącza podstawowego nie ma sensu bawić się w tymczasowe, wystarczy przedłużasz od sąsiada albo agregat. Tylko potwierdź w Tauronie czy są w stanie wykonać to przyłącze w zadeklarowanym terminie, ponieważ obecnie np. PGE ma w tej kwestii od 6 miesięcy do 1 roku poślizgu względem daty na umowie przyłączeniowej...

  18. #18

    Domyślnie

    Dzieki wszystkim za odpowiedź dziś byłem w TAURON i wysłałem rezygracje z prądu budowlanego

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony