dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 6
Pokaż wyniki od 101 do 110 z 110
  1. #101

    Domyślnie

    Pełen rok przed montażem pompy z gazu 17500 kWh rok z pompą ciepła 4000 kWh w domu jednakowa ilość 4 osób jak i temperatura 23 stopnie całą dobę.

  2. #102

    Domyślnie

    Dzięki
    Robiłem testy porównawcze u siebie i dobowo w warunkach podobnych ogrzewanie gazem zawsze jest wyższe niż PC jeśli chodzi o zużycie energii cieplnej.
    3 poziomy, pow.całkowita 372m2, pow. użytkowa 277m2, kubatura 995 m3, 24 BK, 15cm styro białego, 15+10cm strych, 4 okna dachowe, 22 dwuszybowe, 3 trzyszybowe, pow. OP 250 m2, grzejniki wszędzie...podpięte 10 szt, 3 źródła ciepła-kocioł Hef 24 kw dolnospalający z 1000L buforem z CWU przepływowo(kaloryfery,OP), Termet 24kw(CWU,OP), PC Panas J7(OP), PV 9.90 kWp, solary 7.56m2, WM z GWC Jangaz 800, OC Profi 42
    Zapotrzebowanie 24 000 kWh na rok CO+CWU
    zbudowałem sam...

  3. #103

    Domyślnie

    Faktycznie tego gazu zawsze jakoś więcej idzie.

    Przy piecu kondensacyjnym i grzejnikach szło mi ok. 25MWh gazu. Pompa ciepła w ostatnim roku zużyła mi niecałe 3.7MWh prądu (16,7kWh ciepła)

  4. #104
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.866

    Domyślnie

    Przy kotle kondensacyjnym miałeś zużycie 25 MWh gazu a teraz pompa cieła nadal przy grzejnikach wyprodukowała 16, MWh ciepła ?
    SCOP jest na poziomie 4,5 przy grzejnikach?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #105

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Przy kotle kondensacyjnym miałeś zużycie 25 MWh gazu a teraz pompa cieła nadal przy grzejnikach wyprodukowała 16, MWh ciepła ?
    SCOP jest na poziomie 4,5 przy grzejnikach?
    Tak, ale ja mam pompę gruntowa. Przy powietrznej to raczej trzeba liczyć na SCOP 3,5.
    Ostatnio edytowane przez trapper ; 30-09-2023 o 22:02

  6. #106
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.866

    Domyślnie

    Jakie masz temperatury zasilania i powrotu na grzejnikach?
    c.w.u. była na gaz a teraz jest na PC ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #107

    Domyślnie

    1. Najwyższa temperatura zasilania grzejników w ostatnim sezonie 46*C (przy min. temp zewnętrznej -17*C, średnia dobowa -9.5*C), typowo 30-40*C
    2. Najniższa temperatura powrotu dolnego źródła 6.5*C, typowo 8-9*C
    3. Poprzednio CO + CWU było na gaz, teraz CO + CWU pompa ciepła

  8. #108
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.866

    Domyślnie

    Cieplejsza zima?
    Pytałem o temperaturę powrotu z grzejników.
    Wcześniej, przy kotle kondensacyjnym, grzałeś do max. 46 oC ?
    Sprawdzę swoje zużycie gazu w kWh.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #109
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.866

    Domyślnie

    Wg faktur z PGNiG
    od 2021.09.09 do 2022.09.11 = 20.523 kWh
    od 2022.09.12 do 2023.09.10 = 17.571 kWh
    czyli przez ostatnie 12 m-cy mam o ok. 15% mniejsze zużycie kWh.
    Pewnie to wynik apelowania o zmniejszenie zużycia gazu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #110

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Cieplejsza zima?
    Pytałem o temperaturę powrotu z grzejników.
    Wcześniej, przy kotle kondensacyjnym, grzałeś do max. 46 oC ?
    Sprawdzę swoje zużycie gazu w kWh.
    Podałem to co mierzę. Nie mam pomiaru temperatury powrotu z grzejników. Grzejniki mierzą wyłącznie temperaturę zasilania. Na samej pompie delta T ustawiana jest chyba na 3*C, czyli tak żeby pompa podgrzewała wodę o 3*C. Po drodze jest jeszcze bufor równoległy. Na grzejnikach temp. zasilnia jest praktycznie taka sama co temperatura wychodząca z pompy. Odnoszę wrażenie, że powrót z grzejników jest nieco chłodniejszy niż to co wraca na pompę. Najprawdopodobniej temp. powrotu są o jakieś 5*C niższe od temp zasilania.

    W kwestii temperatur pompa ciepła działa nieco inaczej niż gaz. Przy gazie jak piec się wyłączał to po kilku minutach grzejniki były zimne, a na starcie od razu dostawały temperaturę zgodnie z krzywą grzewczą. Przy pompie na starcie temperatura jest niższa potem powoli rośnie. Typowy cykl: na starcie woda w buforze ma np. 28*C, pompa zaczyna pracę z temp 31*C (cześć tej wody idzie na grzejniki, większość do bufora, pompa zaciąga z bufora wodę o temp 28*C). Potem stopniowo temperatury rosną, jak również temp w pomieszczeniach rośnie. Po jakiś godzinie, półtorej, pracy jak temperatura w pomieszczeniach osiągnie załażoną wartość pompa wyłącza się. Bufor może wtedy mieć ok 35*C. Po wyłączeniu pompy temperatura w pomieszczeniach dalej rośnie - grzejniki dalej podgrzewają dom wykorzystując wodę w buforze. Dopiero po jakiś 30 min od wyłączenia pompy temp w domu zaczyna spadać (przy czym te 30 min to zależy od temp. zewnętrznej).

    Przy kotle gazowym temperatury były dużo wyższe (nawet pod 80*C). Tylko, że grzejniki też poszły do wymiany:
    1. Najpierw pojawił się problemy z piecem - serwis powiedział, że trzeba kupić nowy, bo naprawa będzie droższa niż nowego, chwilowo go reanimowali, ale nie działał poprawnie. W efekcie w 2021 poszło prawie 28MWh gazu.
    2. W międzyczasie jeden grzejnik zaczął mi przeciekać (grzejniki płytowe), a jak go odłączyłem w kotłowi, to zawór zaczął cieknąc... - w ten sposób przekonałem się, że trzeba wszystko w cholerę wymienić.

    Odnośnie samego wątku: Rezygnacja z gazu na rzecz pompy ciepłą z fotowoltaiką. Szaleństwo czy ekonomia?
    1. Jak ktoś ma sprawny kocioł gazowy - nie ruszyłbym póki działa
    2. Jak tak czy inaczej coś trzeba kupić - na pewno pompa ciepłą warta jest rozważenia
    3. U mnie piec gazowy działał przez 25 lat. Zamortyzował się. Grzejniki zresztą też. Jakbym miał nowy piec gazowy i sprawne grzejniki to nie instalowałbym pompy. Tak samo rady, żeby wymienić okna i docieplić ściany. Tylko, że okna i elewacja wciąż są w dobrym stanie. Tyle co wydam na nowe okna, wymianę ocieplenia i nową elewacje - na rachunkach za ogrzewanie mi się nigdy nie zwróci. Co innego jak okna zaczną się wypaczać (są drewniane), elewacja też nie jest wieczna. Wtedy zamiast łatać może się bardziej opłacać wymienić, ale o tym będę myślał jak się pojawią problemy z oknami / elewacją.

Strona 6 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony