dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Oddzielne sterowanie temperaturą podłogówki i grzejników

    Witam.
    Posiadam parterowy dom jednorodzinny, w którym jest mieszana instalacja ogrzewania (podłogówka w salonie, kuchni, łazience, wiatrołapie oraz grzejniki w 3 pokojach). Źródłem ciepła jest Junkers ZWB24-1RE na gaz ziemny oraz „od święta” kominek bez płaszczu wodnego. Nie posiadam żadnego sprzęgła hydraulicznego, czynnik grzewczy z pieca trafia bezpośrednio do dwóch szaf z rozdzielaczami (od grzejników i od podłogówki z ręcznymi zaworami). Pompa od podłogówki sterowana jest sterownikiem Diamont ST-01, a temperatury w domu pilnuje sterownik SALUS 091FLv2, ponadto w szafie od podłogówki przed rozdzielaczem na wejściu jest zamontowana ręczna głowica termostatyczna.
    W obecnej chwili sterownik SALUS po osiągnięciu zadanej nastawy wyłącza grzanie w piecu. Sterownik jest zamontowany w miejscu gdzie jest poprowadzona podłogówka, miejsca gdzie są grzejniki szybciej wytrącają ciepło przez co są niedogrzane.
    Chciałbym zmodernizować instalacje tak, by najmniejszym kosztem mieć wpływ na temperaturę w salonie i temperaturę w pokojach.
    Myślałem o połączeniu Salusa ze sterownikiem pompy CO podłogówki, ale nie wiem, czy jest taka możliwość. Myślałem też o jakimś siłowniku termoelektrycznym w miejscu głowicy termostatycznej w szafie od podłogówki połączonym np.: z Salusem.
    Jestem laikiem w temacie technik grzewczych i mam z tym doczynienia dopiero od roku.

    Pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.323

    Domyślnie

    Rozumiem że rozbudowa o moduł MM100 oraz fabryczny regulator CW100 jest dla Ciebie za droga?
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Jakieś 1500zł to dla mnie przy dużo, nie ma możliwości innego rozwiązania?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.323

    Domyślnie

    Dwa osobne regulatory to o jeden za dużo. Można by próbować uzależniać pompy obiegowe mieszacza podłogówki od sterownika parteru ale wtedy kocioł musi być uzależniony od regulatora na poddaszu. Jeśli jest ono notorycznie niedogrzane to wyjdzie możliwie OK ale jeśli w którymś momencie parter spadnie z temperaturą to nikt już kotła nie załączy.
    W sumie kocioł może pracować cały czas utrzymując stałą temperaturę w obiegu ale wtedy ekonomika takiego rozwiązania jest do Bani.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Ten Salus powinien być zamontowany w pomieszczeniu ogrzewanym grzejnikami, wzorcowym dla całego domu. Jak jest w pomieszczeniu z podłogówką to po prostu zbiera niereprezentatywne dane.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony