Sąsiad jaka ma oczyszczalnię? aby wodę z oczyszczalni odprowadzać do wod otwartych musi mieć pozwolenie wodne czy jakoś tak się to nazywa a wodą z POŚ musi spełniać normy. Piszesz z dachu wypompowuje wodę, z dachu na moje oko ciężko by było wodę wypompować zapewne gromadzi ją w jakimś zbiorniku a potem odprowadza ja do rowu, to akurat mu wolno.
Co do utrzymywania drożności rowu to są od tego spółki tak jak pisałem wyżej wodne czy melioracyjne aby tego dopilnowywać. To że ktoś Ci powiedział że masz obowiązek utrzymywania drożności rowu to wg mnie jakaś kpina. Wyobraź sobie że masz rów o długości kilkaset metrów, a zdarzają się takie choćby miedzy polami uprawnymi i jak każdy miałby o nie dbać to uważasz że wszyscy by podołali takiemu wyzwaniu? Zapewne chodzi o to że masz dbasz w jego utrzymaniu, czyli wykaszaniu, czyszczeniu z jakiś zanieczyszczeń tzw kosmetyka ale nie w udrażnianiu co wg mnie wiąże się z pogłębianie i profilowaniem odpowiedniego spadku oraz usuwaniem wszelakich zatorów jak choćby w tym przypadku zarwany mostek u sąsiada.