Witam.
Mam do Was prośbę o poradę. W mieście mamy dofinansowanie 100% do paneli fotowoltaicznych, niestety nie mogę sobie tej instalacji powiększyć przez 5 lat. Pomijając kryterium doboru na podstawie zużycia prądu, które jest nieadekwatne do rzeczywistego zużycia wyliczyli mi, że instalacja ma mieć 3,4kWp. Instalacja 3 fazowa – taki mam wymóg, inwerter odnośnie wymogów pasuje tylko Huawei SUN2000-M1 + dlatego, że mogą być optymalizatory. Problem w tym, że mój dach jest po części na południe a po części na wschód. Na południowej połaci zmieści mi się ok. 6 paneli, resztę na wschód. Ale po godzinie 16 połać wschodnia dostaje cień jak na zdjęciu. Przygotowałem swoją wizualizację z przybliżonymi proporcjami w załączniku. Powiedzcie mi:

1. Ile paneli przy tym inwerterze powinienem założyć, firmy oferują mi 9szt 375Wp (6+3) ale przy tym inwerterze napięcie startowe to 200V, czy nie lepiej zainstalować 10 paneli 340Wp (6+4)?

2. Obawiam się że po zacienieniu te pozostałe 6 na południe nie wzbudzi falownika. Skoro mam dofinansowanie, to czy jak założę na wszystkie optymalizatory to czy po zacienieniu 4 z wszystkich napięcie na falowniku będzie wystarczające do wzbudzenia i produkcji energii?

3. Czy warto „wciskać” na siłę siódmy panel zaraz przy cieniu jak na wizualizacji?

4. Jak przy zacienieniu optymalizery widzi falownik czy napięcie na niach jest 30V czy bocznikuje panel? Macie jakieś źródła gdzie można coś o tym poczytać.

5. Mógłbym wszystko wrzucić na zachód, ale w przyszłości chciałbym dołożyć drugą ~5kWp i zajmę sobie tym miejsce na dachu dla potencjalnej drugiej instalacji.

6. Może całkowicie zmienić podejście i założyć falownik jednofazowy który będzie ruszał przy połowie niższym napięciu niż trójfazowy.

Pozdrawiam

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rozmieszczenie na dachu.jpg
Wyświetleń:	394
Rozmiar:	93,4 KB
ID:	452782