dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 15
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 281
  1. #181
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Handyman80

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Półwieś
    Kod pocztowy
    34-115
    Posty
    96

    Domyślnie

    Nie wiem po co mieszacie w to garaż, skoro połowa ludzi go nie ogrzewa bądź nie ma w bryle budynku.
    To chyba taka nadinterpretacja. Taka sama jak stwierdzenie "wszędzie co 10".
    Przecież można poza łazienkami co 15. Skąd "wszędzie co 10" jak nie ma projektu?

  2. #182
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Handyman80 Zobacz post
    Nie wiem po co mieszacie w to garaż, skoro połowa ludzi go nie ogrzewa bądź nie ma w bryle budynku.
    To chyba taka nadinterpretacja. Taka sama jak stwierdzenie "wszędzie co 10".
    Przecież można poza łazienkami co 15. Skąd "wszędzie co 10" jak nie ma projektu?
    Skoro to tylko "połowa" to znaczy że reszta..czyli druga połowa może być zainteresowana, prawda? Akurat jest to dobry przykład, bo skoro rozstaw rurek co 30cm i niski w stosunku do reszty domu przepływ zapewnia maksymalną oczekiwaną temperaturę, to czym poskutkuje zmiana zagęszczenia rurek na co 10cm?
    I analogicznie w sypialniach, gdzie inwestor chce mieć chłodniej. Do tego dochodzi zdanie instalatora PC, który zaleca wyższe przepływy bo tak dla sprzętu lepiej.
    To kogo ma słuchać inwestor ?
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 20-02-2021 o 17:28
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  3. #183
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Handyman80

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Półwieś
    Kod pocztowy
    34-115
    Posty
    96

    Domyślnie

    Człowieku!
    Nikt normalny w garażu nie zrobi co 10. Nikt nie położy nawet co 15! O czym Ty piszesz?

  4. #184
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Handyman80

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Półwieś
    Kod pocztowy
    34-115
    Posty
    96

    Domyślnie

    I projekt nie ma tutaj nic do rzeczy.

  5. #185
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Handyman80 Zobacz post
    Człowieku!
    Nikt normalny w garażu nie zrobi co 10. Nikt nie położy nawet co 15! O czym Ty piszesz?
    Nie wiem czy jakiś fachowiec robił badania instalatorów w temacie normalności którzy zrobili w garażach co 10cm, ale takie widziałem a do jednego mam z 15 metrów
    Dom z dwustanowiskowym garażem w bryle, ogrzewany gazem. Jedna pętla zamknięta, bo za gorąco.

    A ponieważ czytasz wyrywkowo przypomnę, przykład garażu był wspomniany w kontekście zwiększenia ilości rurek z 30cm na 10cm w sypialni i tego skutkach.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 20-02-2021 o 17:45
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  6. #186
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Handyman80

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Półwieś
    Kod pocztowy
    34-115
    Posty
    96

    Domyślnie

    To już jest problem "instalatorów" a nie konieczności posiadania projektu. Inne zagadnienie, inny problem

  7. #187
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    .....
    I analogicznie w sypialniach, gdzie inwestor chce mieć chłodniej. Do tego dochodzi zdanie instalatora PC, który zaleca wyższe przepływy bo tak dla sprzętu lepiej.
    To kogo ma słuchać inwestor ?
    Musisz rozgraniczyć przepływy przez podłogówkę od przepływów chłodzących skraplacz pompy ciepła.
    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Robiąc gęściej podłogówkę mamy więcej obwodów. Główny strumień z pompy dzieli się na więcej mniejszych. Powoduje to to, że przy tym samym przepływie sumarycznym medium płynie wolniej, co powoduje zmniejszenie oporów przepływu i mniejszą wrażliwość na częściowe ich tłumienie.
    Jak masz dużo pętli, to możesz sobie nawet pozwolić na zamknięcie przepływów w niektórych pętlach całkowicie (np w pomieszczeniach nieużywanych) z mniejszym ryzykiem, że pompa wyrzuci błąd "niskiego przepływu". A np jak będziesz musiał adaptować sypialnie na pokój dziecinny z miekkim dywanem na podłodze, to przy gestej podlogówce wystarczy, że zwiększysz przepływy. Przy wyliczonej podłogówce "na styk" to niestety pozostaje Ci podniesienie tz.
    Widzisz, zawsze łatwiej obniżyć przepływy na rotametrach niż dokładać rurki w podłogę.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 20-02-2021 o 20:48

  8. #188
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Jak pisałem ja nie ma co 10cm, mam co 10-15-30 cm.
    I wiem, że istnieją złe projekty. Ty też to wiesz każdy produkt na rynku może być dobry lub zły.
    Duże firmy instalatorskie (nie Czesiu hydraulik) mają na etacie kogoś z uprawnieniami do projektowania.
    I "projektują" często źle, automatycznie, wskaźnikowo. Opowieści sprzed kilku stron o OC, itp to mech i paprocie.

    W tym temacie jak w każdym tego typu na forum wieczne jest pytanie - jak rozpoznać dobrego fachowca, dobrą firmę jak sam się na tym nie znasz i chcesz zlecić. Idziesz widzisz, ze firma duża, z doświadczeniem, że jest osoba z uprawnianiami to czemu masz nie zaufać. I dostajesz projekt dobry lub zły (istnieje jeden i drugi na rynku).

    Nie jestem przeciwnikiem projektu podłogówki.
    Twierdzę tu od początku coś innego:
    - istnieją dobre i złe projekty,
    - dobre "wytworzą" instalację tańszą i często lepszą niż "zawsze po 10",
    - złe "wytworzą" instalację często gorszą niż "zawsze po 10",
    - ochrona inwestora przy posiadaniu projektu jest w praktyce żadna.
    Zgadzam się że istnieją dobre i złe projekty.
    Porównujemy dzieło anonimowego "specjalisty" z internetu który niczego nie policzył ale twierdzi że jego dzieła zawsze jest lepsze niż dzieło wykonane wg dobrego projektu.
    Anonimowy który za nic nie odpowiada.

    Powinieneś uściślić na czym polegają "złe" projekty zwłaszcza od tych dzieł wykonanaych bez jakiegokolwiek projektu czyli wszędzie co 10cm.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #189
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Musisz rozgraniczyć przepływy przez podłogówkę od przepływów chłodzących skraplacz pompy ciepła.
    No i..znowu laik musi się doktoryzować? Ja nie wiem o czym piszesz
    I tu wróćmy do początku . Inwestor - chce mieć pojęcie, chodzi po ludziach, pyta co i jak u nich działa. Ja układałem kilkanaście razy w życiu podłogówkę w tym raz z miedzi. Ten temat miałem opanowany z punktu widzenia technicznego ale nie teorii. Od teorii byli instalatorzy, którzy mieli nawał roboty i czasami prosili mnie o pomoc czy to przy podłogówce czy montażu piecyków gazowych.
    Ale jak zacząłem budować sobie, energooszczędniej niż dotychczas, to zainteresowałem się, jak to u ludzi w podobnych, dobrze ocieplonych domach. Wizyty i rozmowy wyleczyły mnie z grzejników jak i z wiary, że co 10cm "bo tak od lat robimy" to jedyna słuszna droga. Skoro sąsiad zamyka pętlę , bo zmniejszanie na rotametrze przepływu nic nie dało to coś jest nie tak, prawda? Zainwestowałem więc w projekt i się sprawdził. Mając tak a nie inaczej w garażu osiągam zakładaną temperaturę max jaką chcę. Zwiększając ilość rur na pewno miałbym jak sąsiad, za gorąco. Czy mam prawo , jako laik, mieć wątpliwości, że zwiększenie rur na co 10cm z 30cm w sypialni nie doprowadzi do tego samego?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  10. #190
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Czy mam prawo , jako laik, mieć wątpliwości, że zwiększenie rur na co 10cm z 30cm w sypialni nie doprowadzi do tego samego?
    Pewnie że masz prawo. Nikt Ci niczego nie narzuca. tematem topicu jest " podłogówka z projektem czy bez " i o tym tu dyskutujemy, ale dyskusja do niczego nie zobowiązuje.
    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Rób tak jak piszesz. Staraj się zagęszczać przy większych przeszkleniach i staraj się pętle w okolicach 60-70m (ok 10m2 na pętle)
    Zaraz na mnie gromy spadną, ale jak zrobisz jak wyżej, to będzie dobrze.
    I ja nie mam żadnych profitów z propagowaniem podłogóki robionej gęsto. To jest dyskusja. I tak , twierdzę, że tak zrobionej podłogówki nie da się spieprzyć.

  11. #191
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    To ja może zapytam, czy tradycyjne grzejniki lepiej dobierać wg OZC i obciążenia poszczególnych pomieszczeń, czy dajemy tyle ile się pod ścianami zmieści, w każdą dziurę, gdzie nie będzie mebli. Wszak to rewelacyjnie Tz obniża i właściwie same plusy, a zawsze można zakręcić.

    I jeszcze jedno, czy ci, którzy mają wszędzie po 10cm, nie żałują, że w łazience nie zrobili dodatkowo ściennego. Wszak to jedna pętla dodatkowo, a drastycznie mogła by obniżyć temperaturę zasilania całego budynku, i te wszystkie pętle co 10 w innych pomieszczeniach, w końcu mogłyby dostać piękny przepływ.
    Tyle setek metrów rur władowanych bez sensu w podłogę i zabrakło jednej pętli na ścianie, tej kropki nad i, która nadałaby całej inwestycji jakiś sens - wyraźne obniżenie Tz.
    Genialne.

  12. #192
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Handyman80

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Półwieś
    Kod pocztowy
    34-115
    Posty
    96

    Domyślnie

    Genialne to jest wtrącanie wątku grzejników w temat OP.
    Pobiłeś kolegę od garaży. Gratuluję

  13. #193
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    I jeszcze jedno, czy ci, którzy mają wszędzie po 10cm, nie żałują, że w łazience nie zrobili dodatkowo ściennego. Wszak to jedna pętla dodatkowo, a drastycznie mogła by obniżyć temperaturę zasilania całego budynku, i te wszystkie pętle co 10 w innych pomieszczeniach, w końcu mogłyby dostać piękny przepływ.
    Tyle setek metrów rur władowanych bez sensu w podłogę i zabrakło jednej pętli na ścianie, tej kropki nad i, która nadałaby całej inwestycji jakiś sens - wyraźne obniżenie Tz.
    No i tu się z kolegą zgadzam, Brawo. Ja niestety jak się budowałem, 10lat temu to również szukałem wszędzie informacji miedzy innymi tu na forum i wciagnołem się w projekty podłogówki. Wtedy jeszcze nawet nie myślałem, że docelowo będe zasilał budynek za pomocą pci. I jak to zwykle bywa "zabrakło mi podłogi" W łazience i musiałem sie ratować dużą drabnką. Mając tą wiedze co teraz zapewne zrobiłbym sobie ścienne w łazience, Choć i teraz nie narzekam na temperature w tym pomieszczeniu. W pozostałych instalacjach, niestety warunki nie pozwalały na zrobienie ściennego, lub właściciel nie chciał bardziej komplikować prac. Musi wystarczyć podłogówka co 7-8cm

    Jeszcze raz brawo, bardzo sensowna uwaga

    Ps z tymi grzejnikami to trochę przegięcie.
    Dobrego wieczoru.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 20-02-2021 o 20:49

  14. #194
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    To ja może zapytam, czy tradycyjne grzejniki lepiej dobierać wg OZC
    Przez te 100 parę lat, te dziesiątki milionów domów z grzejnikami bez OZC dały radę.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  15. #195
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Przez te 100 parę lat, te dziesiątki milionów domów z grzejnikami bez OZC dały radę.
    Ale grzało je ognisko. A do ogniska można zawsze dołożyć kilka węgli czy chrustu.

  16. #196
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Przez te 100 parę lat, te dziesiątki milionów domów z grzejnikami bez OZC dały radę.
    Nikt się nie martwił o temperaturę zasilania, stało się to istotne stosunkowo niedawno.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 21-02-2021 o 01:57

  17. #197
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Ale grzało je ognisko. A do ogniska można zawsze dołożyć kilka węgli czy chrustu.
    Od ok. 1850 po dziś w domach ogniska? Ja rozumiem, ze gdzieś na świecie w jakiejś chacie to może.
    Ale pisałem o naszych rejonach. Dużo znasz domów z ostatnich 150 lat, w których zamontowano grzejniki i rozpalano ogniska?
    Jak napiszesz, ze kominki miałeś na myśli to też pudło, wbrew pozorom nie takie powszechne w dziejach ostatnich 100 lat szczególnie w budownictwie wielorodzinnym a grzejników tam było, że hoho.

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Nikt się nie martwił o temperaturę zasilania, stało się to istotne stosunkowo niedawno.
    Dziś też nikt (prawie) nie martwi się o temp. zasilania, nie myśli o niej. Ludzi interesuje temperatura w domu, którą uzyskują bez OZC, ci z OZC też oczywiście ją uzyskują.


    Ale te grzejniki to odbieganie od tematu, kto to zaczął i po co ja to ciągnę
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  18. #198
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Pytanie o grzejniki jest tożsame z tematem tylko ogólniej postawione. Czy grzejniki należy dobierać wg. projektu i obliczeń, na oko, czy ile się zmieści (nie ma większego znaczenia czy grzejnik jest podłogowy czy zwykły). Ustalenie rozstawu podłogówki to jest to samo co dobór grzejników.
    Przy grzejnikach zwykłych i kotłach kondensacyjnych lub PC też walczymy o Tz. A większość PC w starszych domach współpracuje z grzejnikami.
    Wiem, trudno znaleźć argumenty na tak idiotyczne posunięcie, jak dawanie grzejników w każdą dziurę między meblami. Chociaż pod kątem estetyki pomieszczeń w gustach ludzi widziałem różne odchyłki od normy, a niektóre grzejniki bywają ładne, od strony funkcjonalnej to raczej też nie przeszkadza, wszak przy ścianach się nie chodzi, z wyjątkiem nadzwyczajnych okazji, np. jak ktoś z wodą ognistą przesadzi.
    Ale pytanie niewygodne dla obrońców rozstawu co 10cm, dlatego negowane.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 21-02-2021 o 10:46

  19. #199
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Ale pytanie niewygodne dla obrońców rozstawu co 10cm, dlatego negowane.
    A już tak sensownie pisałeś, a teraz znów zaniżasz poziom... Podłogówka i grzejniki charakteryzują się "trochę" innymi właciwościami (podpowiem różnica między temperaturą powierzchni i otoczenia).

    Ale tak w ramch
    Grzejniki w starych instalacjach zasilanych grawitacyjnie, miały cechę wspólną z podłogówką - samoregulacje. W podłogówce wynika ona z dużej powierzchni grzejnika (podłogi) i wynikacjącej z tego niskiej różnicy temperatur między jej powierzchnią, a otoczeniem (moc grzejnika zmienia się z zmianą tej różnicy). Im większa powierzchnia grzejnika tym większa zdolność do samoregulacji.
    W instalacji grawitacyjnej samoregulacja wynika ze zmian przepływów które wprost reagują na moc oddawaną przez kaloryfer (napęd grawitacji wynika z mocy oddawanej przez grzejnik). Dlatego te instalacje przez tyle dziesięcioleci tak światnie sobie dawały radę, dopuki instalacji nie zaczęto "psuć" obiegiem wymuszonym.

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 21-02-2021 o 11:57

  20. #200

    Domyślnie

    A ja mimo podłogówki co 10cm, praktycznie wszędzie mam jeszcze grzejniki stalowe i kurcze też bez projektu...
    Podlogówka cały czas działa na Salusie, który to ustawiony jest na 22 stopnie. Jak mam potrzebę nagłego zwiększenia temperatury rozkręcam grzejniki- na co dzień głowice mam ustawione na trójkę. Jak wyjeżdżam zmniejszam temperaturę, po powrocie, gdy jest mi zimno szybko podbijam grzejnikami. I do tego mam jeszcze piecokominek. I zawsze mam taką temperaturę jaką chcę.
    Ci co piszą że mając podłogowe co 10cm gotowali by się od wysokiej temperatury, to nie wiedzą o czym mówią. Nawet nie mając jej sterowania temperaturą wody idzie ton ogarnąć.
    A moje rachunki za Gaz- dom kubatura ponad 1000m3 nie przekraczają 400zł miesięcznie w największe mrozy. I taki wynik, przy założeniu że lubię ciepło i bez projektu

Strona 10 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony