dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 81
  1. #1

    Domyślnie Nowy dom - rozważania nt. ogrzewania

    Witajcie
    Od jakiegoś czasu czytam forum w różnych wątkach dot. ogrzewania. PC czy gaz? Podłogówka czy grzejniki? WM czy WG? Każdy z inwestorów ma swoje "za" za wybranym przez siebie rozwiązaniem. Jestem w przededniu rozpoczęcia budowy domu. Projekt "Dom w nefrisach (G2)" zgodny w WT2021. Ocieplenie ścian 20cm styro, fundamenty 15cm zewnętrznie, 5-8 cm styro wewnętrznie, podłoga 15 cm styro, dach 30 cm wełna lub piana, strych 30 cm wełna. Stolarka okienna 3 szyby, ciepłe ramki, brama i drzwi wejściowe ciepłe. Wszędzie ciepłe montaże. Dodatkowo w otworach okiennych i drzwiowych wklejone 2 cm styroduru.

    W projekcie zaprojektowano:
    - WG,
    - ogrzewanie podłogowe (pokoje, łazienki, pralnia) + plus grzejniki (łazienki, garaż, kotłownia),
    - piec gazowy,
    - kominek (raczej w celach rozrywkowych bo bez rozprowadzenia)

    Wciąż jeszcze rozważam zmiany dot. ogrzewania (jeszcze mam chwilę czasu) i na chwilę obecną planuję:
    - WG zmienić na WM z odzyskiem ciepła, zlikwidować kominy wentylacyjne,
    - piec gazowy zmienić na PC + PV, zlikwidować komin
    - kominek zlikwidować, zlikwidować komin (dla kilku rozpaleń w roku koszt 8-10 tys. zł. jak dla mnie bez sensu, dla fanu można biokominek wrzucić i będzie też fajnie a dużo taniej),
    - podłogówka, grzejniki, itd...
    No i tu mam największy dylemat. Wciąż nie jestem przekonany do podłogówki w pomieszczeniach sypialni. Owszem wiem, że można sobie ją wysterować przepływami itd. ale jednak jej bezwładność jest dla mnie problemem. Dodatkowo chciałbym aby w pomieszczeniach dzieci i w gabinecie była możliwość dynamicznego sterowania temperaturą. Z drugiej strony skoro PC to jak ogrzewanie nisko temperaturowe. Tym samym skłaniam się ku takiemu rozwiązaniu podłogówka plus klimakonwektory. Rozwiązanie trochę droższe, ale jednocześnie wykorzystam PC jako klimatyzator. W efekcie wyglądało by to tak:

    Łazienki - podłogówka + grzejnik łazienkowy elektryczny,
    Kuchnia z salonem i korytarzami - podłogówka + klimakonwektor sufitowy (w głównej mierze do chłodzenia, do grzania w okresach przejściowych wtedy kiedy jeszcze nie warto podłogówki rozgrzewać),
    Gabinet - klimakonwektor ścienny,
    Pralnia, garderoba - podłogówka,
    Pokoje dzieci, sypialnia - klimakonwektor ścienny,
    Garaż, kotłownia - albo przewymiarowany grzejnik, tak aby zasilać go temp jak klimakonwektory, albo grzejniki elektryczne.

    Zdaję sobie sprawę, że rozwiązanie nie jest tanie w wykonaniu (chociaż odliczając koszty kominów, pieca gazowego, koszty przyłącza gazowego itd. to nie wygląda to tak tragicznie), ale za to będzie niedrogie w eksploatacji i da dużo komfortu zimą i latem.

    Co o tym sądzicie? Jakieś minusy, których nie widzę?

  2. #2

    Domyślnie

    Wszystko ma swoje wady i zalety. Najlepiej byłoby tego doświadczyć.
    Ciekawe czy są tacy użytkownicy, którzy mają podłogówkę i zamieniliby ją na inna formę oddawania ciepła?
    Jeżeli garaż ocieplony -to tam także podłogówka.
    W sypialni można zrobić sterowanie czasowe podłogówki, aby np. nie grzać od 18:00 do 24:00 wtedy może być deko chłodniej.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.627
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Przecież w sypialni można sobie ustawić temp niższą o 1-2C niż w pozostałej części domu.
    A schłodzenie sypialni dzieci przed snem też jest problematyczne, nawet jeśli zamiast podłogówki będzie klimakonwektor
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał nimdzia Zobacz post
    Witajcie
    Od jakiegoś czasu czytam forum w różnych wątkach dot. ogrzewania. PC czy gaz? Podłogówka czy grzejniki? WM czy WG? Każdy z inwestorów ma swoje "za" za wybranym przez siebie rozwiązaniem. Jestem w przededniu rozpoczęcia budowy domu. Projekt "Dom w nefrisach (G2)" zgodny w WT2021. ......


    - podłogówka, grzejniki, itd...
    .... Dodatkowo chciałbym aby w pomieszczeniach dzieci i w gabinecie była możliwość dynamicznego sterowania temperaturą. Z drugiej strony skoro PC to jak ogrzewanie nisko temperaturowe. Tym samym skłaniam się ku takiemu rozwiązaniu podłogówka plus klimakonwektory. ....

    Co o tym sądzicie? Jakieś minusy, których nie widzę?
    Na początek ten projekt jezeli ma WG zamiast WM z rekuperacją nie moze byc zgodny z WT2021 (chyba ze zaprojektowano ogrzewanie pelletem). To ze projektant tak napisał to jedno a rzeczywistosc jest inna.
    Jezeli chodzi o dynamiczne sterowanie temperaturą dla szybkiego zmniejszenia temperatury w tych pomieszczeniach zalecam albo załączenie klimatyzacji (trudno ze zima) lub zwyczajne otwarcie okien (ciezko to zrealizowac automatycznie). Innej mozliwosci jezeli chodzi o szybką (dynamiczną) zmiane temperatury w dól w takim budynku nie ma. Jezeli chodzi o szybki wzrost temperatury to kable duzej mocy + klimakonwektor (do szybkiego schładzania - po co w zimie tego nie wiem)

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Wszystko ma swoje wady i zalety. Najlepiej byłoby tego doświadczyć.
    Ciekawe czy są tacy użytkownicy, którzy mają podłogówkę i zamieniliby ją na inna formę oddawania ciepła?
    Jeżeli garaż ocieplony -to tam także podłogówka.
    W sypialni można zrobić sterowanie czasowe podłogówki, aby np. nie grzać od 18:00 do 24:00 wtedy może być deko chłodniej.
    Myślałem o podłogówce w garażu i mam dylemat czy nie będzie problemów z zamarzaniem. Tam przecież dużo niższa temperatura niż pozostałych pomieszczeniach.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał nimdzia Zobacz post
    Myślałem o podłogówce w garażu i mam dylemat czy nie będzie problemów z zamarzaniem. Tam przecież dużo niższa temperatura niż pozostałych pomieszczeniach.
    Bez ogrzewania - nie rób izolacji od gruntu i będziesz miała zawsze na plusie. Zamarzaniem możesz się martwic w większe mrozy, jak odizolujesz od gruntu i ogrzewanego domu - a nie odpalisz ogrzewania.


    Z gazem i WG nie ma szans na spełnienie EP z WT 2021 - to ściema. Zapytaj projektanta, ile kWh stracisz, jak zrezygnujesz z izolacji fundamentów od wewnątrz i/lub od zewnątrz. Idę o zakład, ze nie poda liczby

    Co do reszty - klik na DB w sygnaturce.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-02-2021 o 10:58

  7. #7

    Post

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Na początek ten projekt jezeli ma WG zamiast WM z rekuperacją nie moze byc zgodny z WT2021 (chyba ze zaprojektowano ogrzewanie pelletem). To ze projektant tak napisał to jedno a rzeczywistosc jest inna.
    Jezeli chodzi o dynamiczne sterowanie temperaturą dla szybkiego zmniejszenia temperatury w tych pomieszczeniach zalecam albo załączenie klimatyzacji (trudno ze zima) lub zwyczajne otwarcie okien (ciezko to zrealizowac automatycznie). Innej mozliwosci jezeli chodzi o szybką (dynamiczną) zmiane temperatury w dól w takim budynku nie ma. Jezeli chodzi o szybki wzrost temperatury to kable duzej mocy + klimakonwektor (do szybkiego schładzania - po co w zimie tego nie wiem)
    Pewnie projektant miał na myśli kwestię izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych:
    Uściany < 0,20 W/(m²*K)
    Udachu < 0,15 W/(m²*K)
    Uokien < 0,9 W/(m²*K)
    Upodłóg < 0,3 W/(m²*K)

    Wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną określono na EPgaz < 56,26 [kWh/(m²*rok)] a obciążenie cieplne 8,98 kW.

    Co do dynamicznego sterowania temperaturą to o aż tak dynamiczne sterowanie mi nie chodzi żeby otwierać okno Miałem bardziej na myśli niedostarczanie ciepła do wybranych pomieszczeń w nocy. O ile w przypadku klimakonwektorów to zadziała, to w przypadku podłogówki ze względu na jej bezwładność już nie.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał nimdzia Zobacz post
    Wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną określono na EPgaz < 56,26 [kWh/(m²*rok)]
    Nawet przy WM byloby to bardzo optymistyczne. A WG to ze 35kWh/m2/r większe EP przy gazie.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał nimdzia Zobacz post
    Pewnie projektant miał na myśli kwestię izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych:
    Uściany < 0,20 W/(m²*K)
    Udachu < 0,15 W/(m²*K)
    Uokien < 0,9 W/(m²*K)
    Upodłóg < 0,3 W/(m²*K)

    Wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną określono na EPgaz < 56,26 [kWh/(m²*rok)] a obciążenie cieplne 8,98 kW.
    Zgodnsc z WT2021 to nie tylko zgodnosc izolacyjnosci przegród bo to akurat bardzo łatwe do siągniecia, to przede wszystkim zgodnosc Ep, 56,26 kWh przy gazie i WG nie do osiagniecia, byc moze gdyby było liczone dla I strefy (Szczecin) i to bardzo naciągane. Pomimo ciagłego zaostrzania WT w zkresie Ep dalej są projekty WG które rzekomo spełniają ten warunek (70 kWh/m2*a), Co jest w instalacji WM z rekuperacją ze architekci tak nie chcą jej znac. Jak pisałem wczesniej jest to kolejna kasta która przy calkowitym braku kontroli i weryfikacji swoich projektów szkodzi inwestorom. Bardzo czesto otrzymuje telefony od inwestorów którzy mieszkaja I lub II sezon w domu bez WM (bo nie było jej w prjekcie) z prosba o pomoc w wykonanie lub doradztwie w zakresie instalacji WM bo wilgosc bo plesn bo woda leje sie z szyb. Skad taka wiara w rzetelnosc projektów domów?
    Ciezko to zrozumiec.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał nimdzia Zobacz post
    ... Miałem bardziej na myśli niedostarczanie ciepła do wybranych pomieszczeń w nocy. O ile w przypadku klimakonwektorów to zadziała, to w przypadku podłogówki ze względu na jej bezwładność już nie.
    Po co to niedostarczanie ciepa w nocy?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Po co to niedostarczanie ciepa w nocy?
    Jestem laikiem... Rozumiem to tak...

    Ogrzewanie podłogowe akumuluje dostarczone ciepło i oddaje na bieżąco. W momencie braku "dostaw ze źródła" ciepła dalej dostarcza zakumulowane ciepło do pomieszczeń.

    Klimakonwektory w przypadku braku ciepła ze źródła ciepła nie grzeją. Zatem podnoszą czy też nie utrzymują temp. w pomieszczeniach.

    Mając w zamiarach obniżenie temp. w części pomieszczeń w nocy myślałem o klimakonwektorach. Nie mają bezwładności i da się nimi łatwo sterować. Dodatkowo można chłodzić nimi latem. Chyba, że dom będzie tak ciepły, że po osiągnięciu temp. 22* w pokojach i wyłączeniu ogrzewania temp. w tych pomieszczeniach przez noc nie spadnie... Może wtedy lepszym rozwiązaniem będzie podłogówka na całości i w strefie pod łóżkiem ustawić mniejsze przepływy. A pomieszczenia schładzać latem klimatyzatorami...

    Nie wiem czy za bardzo nie komplikuję systemu... To tak jakby chcieć zjeść ciastko i mieć ciastko...

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Zgodnsc z WT2021 to nie tylko zgodnosc izolacyjnosci przegród bo to akurat bardzo łatwe do siągniecia, to przede wszystkim zgodnosc Ep, 56,26 kWh przy gazie i WG nie do osiagniecia, byc moze gdyby było liczone dla I strefy (Szczecin) i to bardzo naciągane. Pomimo ciagłego zaostrzania WT w zkresie Ep dalej są projekty WG które rzekomo spełniają ten warunek (70 kWh/m2*a), Co jest w instalacji WM z rekuperacją ze architekci tak nie chcą jej znac. Jak pisałem wczesniej jest to kolejna kasta która przy calkowitym braku kontroli i weryfikacji swoich projektów szkodzi inwestorom. Bardzo czesto otrzymuje telefony od inwestorów którzy mieszkaja I lub II sezon w domu bez WM (bo nie było jej w prjekcie) z prosba o pomoc w wykonanie lub doradztwie w zakresie instalacji WM bo wilgosc bo plesn bo woda leje sie z szyb. Skad taka wiara w rzetelnosc projektów domów?
    Ciezko to zrozumiec.
    Co do WM to w pełni się z Tobą zgadzam... Nie widziałem w domach budowanych w ostatnim czasie gdzie jest WG nawiewników okiennych. Czyli tak jakby wentylacji nie było. A to że nie ma teraz tam wilgoci? Być może któryś z kanałów "robi" nie za wyciąg tylko za wciąg. No przecież wyrównanie ciśnienia skądś się bierze...

    Co do WT2021 i projektów... No pewnie problem w tym, że papier przyjmie wszystko. Dobrze by było, żeby do projektu była dołączona jakaś dokumentacja z tych wyliczeń. Wtedy było by łatwo te wyliczenia w jakiś sposób zweryfikować.

    Co do wiary w rzetelność projektów... Ktoś się pod tym podpisuje. Ktoś kto ma uprawnienia i powinien mieć wiedzę. A inwestor? Często nie ma wiedzy, albo ma zaczerpniętą z forum np. takiego jak to. Ale przecież, nie o to chodzi żeby znać się na wszystkim...

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.627
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał nimdzia Zobacz post


    Co do dynamicznego sterowania temperaturą to o aż tak dynamiczne sterowanie mi nie chodzi żeby otwierać okno Miałem bardziej na myśli niedostarczanie ciepła do wybranych pomieszczeń w nocy. O ile w przypadku klimakonwektorów to zadziała, to w przypadku podłogówki ze względu na jej bezwładność już nie.
    Jaki problem ? Przestajesz grzać o 18 i zaczynasz znów 6 rano

    Tylko, że temperatura nie spadnie znacząco. Przy klimakonwektorach zresztą też nie
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 16-02-2021 o 14:46

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie

    Jakbym miał budować raz jeszcze, to na milion procent dałbym wszędzie dość gęsto podlogowke. Zdecydowanie obniża to koszty ogrzewania przez wymaganą temperaturę zasilania.
    Jak chcesz sobie schłodzić w nocy to załóż klimę albo przystań grzać o 16 to pewnie na noc spadnie z pół stopnia.
    Nigdzie grzejników! W garażu też podlogowka. Pięknie osusza pozostałości po śniegu

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.627
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał waka Zobacz post
    Jakbym miał budować raz jeszcze, to na milion procent dałbym wszędzie dość gęsto podlogowke. Zdecydowanie obniża to koszty ogrzewania przez wymaganą temperaturę zasilania.
    Nieprawda.
    Dawanie podłogówki gęsto "wszędzie" nie na wpływu na temperaturę zasilania, bo tę wyznacza tylko jedno pomieszczenie - to o największym obciążeniu cieplnym
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie

    Ale jak masz dane obciążenie cieplne, to gęsta podlogowka odda więcej energii.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał waka Zobacz post
    Ale jak masz dane obciążenie cieplne, to gęsta podlogowka odda więcej energii.
    Przy danym obciązeniu cieplnym taka podłogówka odda tyle samo energi tylko przy mniejszej dt/mniejszym przepływie. I prawdą jest to co napisał fotohobby.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 16-02-2021 o 15:20

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie

    Spoko czyli jak będę budowal dom to dam jak najrzadziej rurki, bo to mi zmniejszy koszt inwestycji

  19. #19

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.627
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał waka Zobacz post
    Ale jak masz dane obciążenie cieplne, to gęsta podlogowka odda więcej energii.
    No I Po co mi więcej energii, niż potrzebuję ?
    Wtedy trzeba dławić przepływy
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 16-02-2021 o 15:31
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony