dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 47 z 47
  1. #41
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MMPC

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Zabierzów
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pezet85 Zobacz post
    U siebie też mam tylko fabryczną pompę w jednostce. Martwi mnie ten przeplyw 22.8 litra. Czy to nie jest za mało? Obecnie ustawiłem deltę 6, ciekawe jaki to będzie miało wpływ.
    Wracając do mojej poprzedniej delty3, wychodzi na to, że niedogrzewalem domu bo przekazywana moc była za niska, tak?
    Mam wrażenie, że wiele osób opacznie rozumie mechanizmy zachodzące podczas ogrzewania. Delta jest wynikiem oddawanej mocy przez układ sprężarkowy i przepływu.
    Większa moc - oznacza większą deltę.
    Większy przepływ oznacza niższą deltę.
    Przy sterowaniu ze stałym przepływem delta jest wprost proporcjonalna do mocy układu wiec ciągle się zmienia.
    Przy sterowaniu ze stałą deltą dochodzi sterowanie przepływem tak, aby przy małych obciążeniach pompa obiegowa nie działa na pełnej prędkości, jednocześnie zmniejszając zużycie energii.
    Zmiana parametru delta zmienia tylko to z jaką wydajnością pracuje pompa obiegowa w stosunku do oddawanej mocy przez układ.

    Zmiana delty tylko w nieznaczny stopniu wpływa na oddawanie energii do układu grzewczego i to, że ją zmienisz nie będzie miało prawie żadnego wpływu na oddawaną moc do ukladu. Jak chcesz więcej mocy musisz podnieść temperaturę.
    Dom - lata 90-te. Zapotrzebowanie roczne na ogrzewanie ok 30000kWh + CWU dla 7 osób. PC LG Therma V 16kW.
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100999#/pc0

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pezet85 Zobacz post
    U siebie też mam tylko fabryczną pompę w jednostce. Martwi mnie ten przeplyw 22.8 litra. Czy to nie jest za mało? Obecnie ustawiłem deltę 6, ciekawe jaki to będzie miało wpływ.
    Wracając do mojej poprzedniej delty3, wychodzi na to, że niedogrzewalem domu bo przekazywana moc była za niska, tak?
    To ,że sobie ustawiłeś deltę 3 ,to wcale nie znaczy ,że ona tyle wynosiła . Mierzyłeś ją ?

    Tak jak poprzednik pisze , jeśli coś generuje 8kW , przepływa przez to 23l/min wody , to albo delta nie może być 3 tylko 5 , albo to nie generuje 8kW mocy ,tylko 4,8kW.( Zakładając ,że przepływ jest prawidłowy). Nie wiem jak w Daikinie , w Panasonicu ustawienie delty jest tylko sugestią dla pompy , kieruje się bardziej przepływem , jeśli nie jest w stanie osiągnąć niskiej delty to jest po prostu wyższa i tyle.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  3. #43

    Domyślnie

    A jakie znaczenie ma delta w układzie z buforem 100l wpiętym równolegle zaraz za pompą ciepła (sprzęgło). Za buforem obieg grzejnikowy załatwia dodatkowa pompka, a obieg podłogówki mieszacz również z dodatkową pompką. Pompa ciepła "widzi" deltę krótkiego obiegu z buforem (sprzęgłem). Czy w takim układzie jest jakieś "najlepsze" ustawienie delty?
    OZC 50W/m2 (I str. -16°C/+22°C) 1980r.
    [styrop. 10cm + pustak 18cm + pustka 5cm + bloczek 18cm; blachodach. koperta; grawit wentyl.]
    - parter 86,5m² nieogrz., wełna 10cm sufit,
    - wys. parter 76,5m² ogrz. (12,5m² podłog., 64m² C33),
    - piętro 70,5m² ogrz. (C33),
    - poddasze 80m² nieogrz., wełna 15cm podłoga,
    - PV 9,99kWp [SE10k + LONGi 370] wsch.-płd.-zach.
    - Aquarea T-CAP 9kW gen. H (3-faz.), zład 270l (bufor 100l + C33 125l + rury 35l + podłog. 10l) CWU 300l 3,3m² - 6 os.

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał czan-el Zobacz post
    A jakie znaczenie ma delta w układzie z buforem 100l wpiętym równolegle zaraz za pompą ciepła (sprzęgło). Za buforem obieg grzejnikowy załatwia dodatkowa pompka, a obieg podłogówki mieszacz również z dodatkową pompką. Pompa ciepła "widzi" deltę krótkiego obiegu z buforem (sprzęgłem). Czy w takim układzie jest jakieś "najlepsze" ustawienie delty?
    Przy buforze równoległym zasadniczo należy ustawiać niską deltę. Duża delta rodzi ryzyko, że pompa będzie pracowała na wysokiej temperaturze a podłogówka na niskiej, a to oznacza niski COP.

    Przy "krótkim" obiegu pompa - bufor uzyskiwanie dużych przepływów nie powinno być problemem.

  5. #45

    Domyślnie

    Z doświadczenia pracy swojej pompy mam takie samo zdanie.
    Oddzielną kwestią jest praca pompy obiegowej za buforem i ewentualnych efekt podmieszania wody w buforze w związku z instalacją grzejników.
    OZC 50W/m2 (I str. -16°C/+22°C) 1980r.
    [styrop. 10cm + pustak 18cm + pustka 5cm + bloczek 18cm; blachodach. koperta; grawit wentyl.]
    - parter 86,5m² nieogrz., wełna 10cm sufit,
    - wys. parter 76,5m² ogrz. (12,5m² podłog., 64m² C33),
    - piętro 70,5m² ogrz. (C33),
    - poddasze 80m² nieogrz., wełna 15cm podłoga,
    - PV 9,99kWp [SE10k + LONGi 370] wsch.-płd.-zach.
    - Aquarea T-CAP 9kW gen. H (3-faz.), zład 270l (bufor 100l + C33 125l + rury 35l + podłog. 10l) CWU 300l 3,3m² - 6 os.

  6. #46
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    sos 400

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Kikół
    Kod pocztowy
    87-620
    Posty
    1

    Domyślnie

    [QUOTE=trapper;8212347]Przy buforze równoległym zasadniczo należy ustawiać niską deltę. Duża delta rodzi ryzyko, że pompa będzie pracowała na wysokiej temperaturze a podłogówka na niskiej, a to oznacza niski COP.

    Przy "krótkim" obiegu pompa - bufor uzyskiwanie dużych przepływów nie powinno być problemem.[/QUW





    Witam a jaka delta powinna być bufor równolegle za buforem pompa obiegowa same grzejniki ?

  7. #47

    Domyślnie

    Odpowiedź jest powyżej.
    Jeśli bufor jest podłączony równolegle to pompa "widzi" tylko bufor. Pompa ładuje energię w bufor. Grzejniki pracujące za buforem nie widzą pompy. Energię otrzymują z bufora. Dla grzejnikow bufor jest jak kocioł. Te dwa obiegi łączy bufor i w sumie każdy z nich działa po swojemu. Można powiedzieć że pracują niezależnie, każdy według własnych nastaw. I tu pojawia się wyzwanie jakim jest neutralizacja efektu podmieszania. Jeśli pompka obiegowa na grzejniki działa ze stałą prędkością a przepływ z pompy ze zmienną to nie ma szans na zrównoważenie przepływów a tylko to dałoby 0° efekt podmieszania. W praktyce jak osiągasz 1°-1,5° to jest super. Najlepiej gdyby pompa ciepła działała z dużym przepływem (niska delta, np. 3), a pompa obiegowa na grzejniki z najniższą prędkością. O ile pompa ciepła i bufor nie przejmują się oporami instalacji o tyle bufor I grzejniki muszą się z tym zmierzyć.
    OZC 50W/m2 (I str. -16°C/+22°C) 1980r.
    [styrop. 10cm + pustak 18cm + pustka 5cm + bloczek 18cm; blachodach. koperta; grawit wentyl.]
    - parter 86,5m² nieogrz., wełna 10cm sufit,
    - wys. parter 76,5m² ogrz. (12,5m² podłog., 64m² C33),
    - piętro 70,5m² ogrz. (C33),
    - poddasze 80m² nieogrz., wełna 15cm podłoga,
    - PV 9,99kWp [SE10k + LONGi 370] wsch.-płd.-zach.
    - Aquarea T-CAP 9kW gen. H (3-faz.), zład 270l (bufor 100l + C33 125l + rury 35l + podłog. 10l) CWU 300l 3,3m² - 6 os.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony