dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Opinie PIOTR PARUSZEWSKI O3Ozon projekt rekuperacji

    Na portalu aukcyjnym kupiłem projekt rekuperacji Pana Piotra Paruszewskiego z O3Ozon.
    Salon z kuchnią ma wysokość 6,5m. Jak w nim rozrowadzić przewody ? czy nie za dużo anemostatów wywiewnych w przedpokoju ?
    Wklejam to co otrzymałem, proszę o opinie.





    Ostatnio edytowane przez Drops2 ; 16-02-2021 o 18:29

  2. #2

    Domyślnie

    O rany.
    Kolejny specjalista (po Peflex) któremu się wydaje, że mechanika płynów to 2 + 2
    Szkoda pieniędzy na takie projekty
    Poświęciłbyś 1 godzinę czytania wątku o samodzielnym wykonaniu i sam byś taki projekt narysował.

    Pan Paruszewski wyliczył 710 m3/h
    Jaką centralę dobrał?

    I teraz pytania klucz:

    Jaką minimalną wydajność ma ta centrala?
    Jaki strumień powietrza będzie płynął przez łazienkę na minimalnym biegu centrali?

  3. #3

    Domyślnie

    centrala - ABP-450 m3/h- cena 5500zł brutto https://o3ozon.pl/centrala-wentylacy...owa-p-163.html
    na to drugie pytanie nie mam odpowiedzi ponieważ poprosiłem o dokumentacji centrali, ale nie dostałem dzisiaj odpowiedzi. Może jutro nadejdzie.

  4. #4

    Domyślnie

    Niestety żadnej dokumentacji technicznej nie posiadają (nawet instrukcji obsługi, montażu, wymiarów). Na stronie internetowej ( link wyżej ) są wykresy.
    Najbardziej zmartwiła mnie informacja, że wszystkie rury, skrzynki rozprężne i skrzynki rozdzielaczowe nie posiadają deklaracji zgodności lub aprobaty technicznej do zastosowania do wentylacji.
    Odnośnie rekuperatora to kolejne zmartwienie, bo dostałem deklaracje producenta który deklaruje sprawność >=85 %, różni się od danych marketingowych.
    @ John o to chodziło , minimalny strumień przez łazienkę?
    Z tego poniższego wykresu wynika, że przy 30 W przepływ 30 m3/h,
    Na 2 łazienki przypada 7,35 m3/h. Na jedną łazienkę 3,675 m3/h. Czy to jest wystarczająco?

    Ostatnio edytowane przez Drops2 ; 18-02-2021 o 19:14 Powód: uzupełnienie

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drops2 Zobacz post
    Niestety żadnej dokumentacji technicznej nie posiadają (nawet instrukcji obsługi, montażu, wymiarów). Na stronie internetowej ( link wyżej ) są wykresy.
    Najbardziej zmartwiła mnie informacja, że wszystkie rury, skrzynki rozprężne i skrzynki rozdzielaczowe nie posiadają deklaracji zgodności lub aprobaty technicznej do zastosowania do wentylacji.
    Odnośnie rekuperatora to kolejne zmartwienie, bo dostałem deklaracje producenta który deklaruje sprawność >=85 %, różni się od danych marketingowych.
    Kupujesz kota w worku w atrakcyjnej cenie.
    Cytat Napisał Drops2 Zobacz post
    @ John o to chodziło , minimalny strumień przez łazienkę?
    Nie to była uwaga do projektu.
    Masz tak dużo zaprojektowanych wymienników, że łazienka (główne źródło wilgoci) będzie słabo wentylowana.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak jak zauważył _John, te wywiewy są od czapy. Wrz pod uwagę, że będziesz używał wentylacji na jakieś 100-120m3. Wtedy w łazience będzie bieda...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    U mnie wyliczyli 6 nawiewnych i 6 wywiewnych 260m3/260m3. Zastanawialem sie nad centrala 360m3 czy jak bedzie chodzic na niskim biegu to da rade z wilogcia?(lazienki 50m3/h) ewentualnie moge odjac 20m3 na wywiewie z wiatrolapu mam otwarty korytarzem. Przepraszam za brak znakow nie dziala mi alt

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak naprawdę dobra praktyką jest aby większosc powietrza była wywiewana rpzez kuchnie/łazienki. Wrzuć najlepiej projekt.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0001.jpg
Wyświetleń:	261
Rozmiar:	89,8 KB
ID:	453387 rury fi 90
    Ostatnio edytowane przez dymek153 ; 22-02-2021 o 13:49

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Zastanawiam sie jeszcze nad rurami czy robic z jonami srebra? znalazlem stary wontek i niby z jonami srebra maja szary kolor srodek a wszystkie na all itd sa biale(niby te nie maja)

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	lll.jpg
Wyświetleń:	365
Rozmiar:	90,2 KB
ID:	453390 mialem maly problem z rozdzielczoscia dodalem gdzie planuje zrobic skrzynki i reku
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	lll.jpg
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	89,9 KB
ID:	453389  
    Ostatnio edytowane przez dymek153 ; 22-02-2021 o 14:00

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Z tego co widze, to wszystkie projekty wyglądają podobnie.
    Z korytarza i ze spiżąrki usunąłbym wywiewy i dołożył je w łazience i kuchni.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Z tego co widze, to wszystkie projekty wyglądają podobnie.
    Z korytarza i ze spiżąrki usunąłbym wywiewy i dołożył je w łazience i kuchni.
    sugerujesz dac 2 rury do 1 anemostatu czy dodac nowy? oczywiscie podciecia zrobie w drzwiach

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wszystko zależy jakie anemostaty. Ja bym dawał max po 2 na anemostat. U siebie mam nawiewniki liniowe do których mam pdopięte i po 4 rury, ale wszystko było liczone na dany przepływ.

    Jeśli chodzi o srebro, to ja używałem rur alnora - nie wiem nawet czy z jonami srebra... i czy rzeczywiscie maja jakies super wlasciwosci.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Tak patrze na projekt "podbity" kolegi to np w lazienkach ma 70m3 a u mnie 50 ale na korytazu ma wywyiw . Ja mam rury fi 90 a u niego fi 50 podejrzewam ze chodzi o posadzki

  16. #16

    Domyślnie

    Na zwykłych zaworkach wentylacyjnych, to Ci powietrze do salonu na pewno nie doleci.

    Ustaw wszystkie nawiewy na 40m3/h, usuń część wywiewów z korytarzy na korzyść łazienek. Nie chce mi się sprawdzać, ale chyba te systemy do wentylacji domków mają ubogi katalog kształtek i przyłączenia do zawórów fi125, więc to jest twoje ograniczenie.

    Tak z ciekawości ile taki projekt kosztuje?

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał Casc Zobacz post
    Na zwykłych zaworkach wentylacyjnych, to Ci powietrze do salonu na pewno nie doleci.

    Ustaw wszystkie nawiewy na 40m3/h, usuń część wywiewów z korytarzy na korzyść łazienek. Nie chce mi się sprawdzać, ale chyba te systemy do wentylacji domków mają ubogi katalog kształtek i przyłączenia do zawórów fi125, więc to jest twoje ograniczenie.

    Tak z ciekawości ile taki projekt kosztuje?
    Co masz na myśli z "fi125" u siebie myślałem by usunąć wywiew z wiatrołapu i dać tam gdzie jest prysznic około 3m2 (2x rura fi 90 do jednego anemostatu). Czy w ogóle zrezygnować z wywiewu w korytarzu?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    Co masz na myśli z "fi125" u siebie myślałem by usunąć wywiew z wiatrołapu i dać tam gdzie jest prysznic około 3m2 (2x rura fi 90 do jednego anemostatu). Czy w ogóle zrezygnować z wywiewu w korytarzu?
    chodzi o średnicę anemostatu. Po prostu typoszereg jest ubogi dla instalacji domkowych.
    A czy jest to pomieszczenie gospodarcze na piętrze?

    Minimum co musisz wywiać to:
    -łazienka 50m3/h
    -kuchnia 50 lub 70m3/h w zależności czy masz kuchenkę gazową czy elektryczną. Elektryczna -50m3/h, gazowa 70m3/h.

    Czyli w twoim przypadku to jest 150/170m3/h.

    Drugie kryterium to krotność wymian powietrza. U Ciebie jest sporo nawiewu. Zjedź wszędzie z nawiewem na 40m3/h i już masz centralkę mniejszą o 50m3/h.
    Do twojej decyzji co zrobić z salonem. To spora kubatura, ale pod sufitem nikt nie będzie siedział- możesz sobie policzyć kubaturę do wysokości 3m. Tylko weź pod uwagę, że na 1 osobę powinno przypadać 30m3/h. Możesz dać 120m3/h w salonie. Na 4 osobową rodzinę jest ok, a odejmujesz kolejne 40m3/h z centrali. Wtedy usuwasz nadmierne wywiewy. Możesz zwiększyć wywiew z łazienek. Anemostat fi125 pociągnie chyba do 70m3/h ( ale to do sprawdzenia). A jakby była opcja podłączenia anemostatu fi160, to wywiałabym z łazienki 100m3/h.
    Ostatnio edytowane przez Casc ; 22-02-2021 o 21:15

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    99 zł ;o ale dałem nabić się w balona. Dużo opisane na aukcji itd. zgłupiałem myślałem że dostanę rozrysowane nawiewy jak idą rury gdzie wyrzutnia czerpnia. A okazało się że tylko rozmieszczenie anemostatów

  20. #20

    Domyślnie

    Projekt "kosztował" 99zł. Rura fi 90.

    Dostałem projekt wstępny, a projektu nie dostałem, pomimo że cena zawiera projekt .
    Dowiedziałem się że projekty są wykonywane przez osoby nie posiadające uprawnień projektowych. W bilansie powietrza masa byków m.in. do kubatury dołączona jest powierzchnia niewentylowanego garażu, brak krotności wymiany powietrza. Dokumentacja zawiera 59 pozycji elementów insatlacji. Wszystkie elementy instalacji nie posiadają ani deklaracji producenta, ani aprobaty technicznej , tym samym nie są zgodne z z polskim prawem do zastosowania w wentylacji.


    Poniżej cytuję fragment z oferty
    "Oferta dotyczy wykonania dokumentacji technicznej (projektu) wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w systemie max-vent dla domów jednorodzinnych.

    -Projekt wstępny zawiera , rysunki umieszczeń skrzynek rozprężnychw systemie max-vent dobór rekuperatora, oraz wycenę inwestycji-materiałów.
    -Projekt dotyczy domów jednorodzinnych o powierzchni do 300 m2 gdzie instalacja jest rozprowadzana na maksymalnie dwóch kondygnacjach. Większe projekty wyceniane są indywidualnie.
    -Projekt nie uwzględnienie gruntowego gruntowego wymiennika ciepła oraz pompy ciepła.( przy takich rozwiązaniowych projektant musi widzieć budowę)
    -Zakupiony projekt jest wykonywany wyłącznie dla wentylacji mechanicznej opartej o system MAX-VENT dla przekroju przewodu Ø75. Ø90
    -Oferowana dokumentacja jest projektem wstępnym/poglądowym i NIE JEST PODBITA PIECZĘCIAMI. Nie ma takich wymogów dla domków jednorodzinnych
    -Dokumentacja wykonywana jest zgodnie z i normami wentylacyjnymi i budowlanymi w POLSCE, nie wykonujemy projektów o normy innych państw.
    -Cena zawiera projekt wentylacji mechanicznej z centralą wentylacyjną wraz z wyliczeniami i wyceną.
    -Przewidywany czas realizacji projektu 5 dni roboczych liczonych od momentu dostarczenia kompletu dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia pracy Termin ten może się wydłużyć w szczególnych przypadkach"

    Ostatnio edytowane przez Drops2 ; 22-02-2021 o 20:51 Powód: uzupełnienie

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony