dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    fastplayer

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    102

    Domyślnie Wiązary dachowe - skręcane śrubami

    Witam. Mam zaprojektowany dach dwuspadowy policzony na 150kg/m2 czyli na poddasze użytkowe. W projekcie mam wiązary natomiast czy jest jakaś różnica pomiędzy typowymi wiązarami które są łączone za pomocą prasowanych płytek a samo drzewo jest prawdopodobnie suszone komorowo a wiązarami z tartaku które są skręcane ze sobą za pomocą śrub? Róźnica cen jest spora a nie chciałbym wpakować się w jakąś minę.

  2. #2

    Domyślnie

    To zależy. W większości tartaków raczej nie masz co liczyć na drewno suszone komorowo, większość sprzedaje świeżo ścięte i maźnięte impregnatem.
    Wiązary są robione z lepszej jakości drewna, przede wszystkim suchego. Wiązary są moim zdaniem lepsze - w sensie jakości, wyglądu.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    fastplayer

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    102

    Domyślnie

    Rozmawiałem z jednym cieślą z okolicy i wiązary zbijane oraz skręcane są bezapelacyjnie mocniejsze natomiast jest kwestia wilgotnosci drewna tak jak wspomniales pomiedzy tartakiem a suszonym drzewem z tartaku. Pytanie jest tylko ile takie drzewo wytrzyma. Czy dużo pracuje. Nie będzie miało wpływu na nośność?

  4. #4

    Domyślnie

    Nie, ale nikt Ci nie da na to gwarancji. U nas jest więźba z takiego drewna. Jej jakość ale też jakoś prac cieśli pozostawia dużo do życzenia. Widzę, że budujesz się pod Wrocławiem, z której strony?
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  5. #5

    Domyślnie

    I Ty mu w to uwierzyłeś?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał fastplayer Zobacz post
    Rozmawiałem z jednym cieślą z okolicy i wiązary zbijane oraz skręcane są bezapelacyjnie mocniejsze natomiast jest kwestia wilgotnosci drewna tak jak wspomniales pomiedzy tartakiem a suszonym drzewem z tartaku. Pytanie jest tylko ile takie drzewo wytrzyma. Czy dużo pracuje. Nie będzie miało wpływu na nośność?
    moze porozmawiaj z kims kto posiada uprawnienia budowlane bo po:
    1. bedziesz potrzebowal projekt na te "wiazary skrecane na sruby"
    2. ciesla z twojej okolicy chyba nie do konca wie o czym mowi albo to jeden z tych co ci pewnie i na plytkach kolczastych wiazary zrobi wbijajac je mlotkiem

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    fastplayer

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    102

    Domyślnie

    Więc wychodzi na to że stanowczo nie warto pchać się w wiązary skręcane tylko typowo od producenta prasowane na blaszki kolczaste? Różnica w zasadzie jest tylko i wyłącznie w wilgotności drewna? Tartak mnie zapewnił że ich drewno konstrukcyjne 24 bedzie max wilgotnosci 25% i taki zapis będę miał w umowie.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    fastplayer

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    102

    Domyślnie

    Buduję się w okolicy lubina.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał fastplayer Zobacz post
    Tartak mnie zapewnił że ich drewno konstrukcyjne 24 bedzie max wilgotnosci 25% i taki zapis będę miał w umowie.
    czyli tartak cie zapewnil ze sprzeda ci mokre drewno.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    fastplayer

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    102

    Domyślnie

    Wiązary prefabrykowane mają 18% Czy taka różnica aż tak dużo zmienia?

  11. #11

  12. #12

    Domyślnie

    Rozumiem że cieśla zrobi Ci także projekt i się pod nim podpisze?

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    fastplayer

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    102

    Domyślnie

    Projekt mam zrobiony za który zapłaciłem. Tartak chce zrobić mi wiązary zgodnie z tym projektem natomiast zamiast na plytkach kolczastych ma byc wiazar skrecany tak jak wczesniej wspomnialem.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał fastplayer Zobacz post
    Projekt mam zrobiony za który zapłaciłem. Tartak chce zrobić mi wiązary zgodnie z tym projektem natomiast zamiast na plytkach kolczastych ma byc wiazar skrecany tak jak wczesniej wspomnialem.
    chlopie, nie znasz sie na tym to spytaj sie kogos neutralnego bo narazie to robisz wszystko tak zeby za pare tygodni pojawic sie z pytaniem " dach i strop mi sie ugial co robic"
    napisze ci drukowanymi literami to moze zroumiesz WIAZARY ZBIJANE I LACZONE NA PLYTKI TO ELEMENTY WYMAGAJACE OSOBNEGO POLICZENIA WSZYSTKICH POLACZEN. kupiles projekt z wiazarami na plytki kolczaste to pewnie ktos z uprawnieniami to policzyl i sie pod tym podpisal. chesz robic zbijane to ktos to musi zaprojektowac i policzyc. kazdy wezel. tak trudno to zrozumiec ze to nie polega na tym, ze ciesla tu wbije 3 gwozdzie tam 4 i bedziesz pan zadowolony.

  15. #15

    Domyślnie

    Zawsze wiązary skręcane czy zbijane gwoździami będa mocniejsze niż łaczone na blachy z zadziorami, to jest aksjomat i się z tym nie dyskutuje
    Wiazary to rodzaj kratownicy i tutaj elementy ściskane grają podstawową rolę, a drewno wzdłuż włókien mało się skraca od wpływy wilgoci.
    Zamów w tartaku i tyle.

    Robiłem wiązary na budowie rozpiętości 14m, zbijane i skręcane w pasie dolnym , jak i do domów 7m .

    Nie straszcie gościa.

    Inna sprawą jest pilnowanie tartaku bo widząc okazję mogą wcisnąc ci jakiś badziew z posuszu, ale tutaj i firmy prefabrykujące też nie zawsze używają odpowiedniego drewna,więc w sumie to nie ma znaczenia.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    fastplayer

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    102

    Domyślnie

    Ten tartak ma dobrą opinię. Zależy mi na dobrym drzewie. Skręcane są bez wątpienia mocniejsze natomiast ciekawia mnie opininie na teat tego czy mokre drzewo nie bedzie zbyt duzo pracowalo. Nie chcialbym miec sytuacji, że po zrobieniu rygipsow bedzie mi sufit pekal albo chodzac po poddaszu belki beda trzeszczaly

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał fastplayer Zobacz post
    Ten tartak ma dobrą opinię. Zależy mi na dobrym drzewie. Skręcane są bez wątpienia mocniejsze natomiast ciekawia mnie opininie na teat tego czy mokre drzewo nie bedzie zbyt duzo pracowalo. Nie chcialbym miec sytuacji, że po zrobieniu rygipsow bedzie mi sufit pekal albo chodzac po poddaszu belki beda trzeszczaly
    I jak tam sytuacja? Jakie wiązary wybrałeś?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony