dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1

    Domyślnie Pompa powietrze-powietrze + kable grzejne czy gaz?

    Witam

    Od jakiegoś czasu posiadam projekt domu oraz mam załatwione wszystkie formalności potrzebne do startu budowy. Dom zaprojektowany pod ogrzewanie gazem - wodna podłogówka. Gaz ma być pociągnięty na naszej ulicy w przyszłym roku. Zacząłem wysyłać wyceny do hydraulików eletryków itd. Powiem szczerze że koszty hydrauliki mnie przeraziły. Do tego dochodzi koszt przyłącza gazowego, koszt komina itd. Bardzo zainteresował mnie temat ogrzewania domu klimatyzacją ( pompą powietrze-powietrze) + kable grzejne.

    A dokładnie to split na salon i kuchnie i kanałówka na resztę pomieszczeń. Kable grzejne w wylewce, ale nie umiem zdecydować się czy kable mają spełniać funkcje grzania akumulacyjnego czy bezpośredniego ? Dodam że jeśli chodzi o pomieszczenia typu salon to lubimy mieć około 21-22 stopnie. W sypialni lubimy jak jest chłodno. Nie wiem czy podczas grzania akumulacyjnego ( w nocy - tania tatyfa) nie będzie w nocy za gorąco w naszym pokoju. Wiem że można na termostacie wyłączyć wtedy ogrzewanie w sypialni, ale wtedy w dzień nie będzie w ogóle grzana podłoga, także wyjdzie na to że trzeba będzie włączyć podłogówkę w dzień w tej droższej taryfie i czy nie lepiej zrobić grzanie bezpośrednie, które będzie czasami włączane w sypialniach, ale częściej w salonie, kuchni, łazience. Jak to ugryźć?

    W projekcie mam jastrych 6,5 cm, czy lepiej zrobić anhydryt? Jeśli tak to 6,5 cm anhydrytu czy aby zmniejszyć koszty 2,5 cm jastrychu i 4 cm anhydrytu?

    Dom parterowy 110m2. Strop drewniany. Ocieplenie które chce zrobić: Podłoga 20 cm styropian, Ściany 25 cm styropian, Dach 30 cm wełna. Rekuperacja. Okna 7-komorowe 3-szybowe.

  2. #2

    Domyślnie

    Moim zdaniem jak masz gaz, to korzystaj z gazu przy takiej powierzchni i ociepleniu rachunki będą niskie. Zakup jakiś piec z małą mocą minimalna np Victrix, Termet albo Vailant 146.
    Nie rób komina, zrób tylko rurę przez ścianę kotłowni. Jeśli planujesz rekuperację to nie musisz robić komina wentylacyjnego, ale sprawdź to z kominiarzem.
    Przy wodnej podłogówce nawet jak zabronią kiedyś gazu, zawsze możesz dołożyć pompę ciepła albo piec elektryczny.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  3. #3

    Domyślnie

    Architekt mówił że jeśli zrobimy rekuperację to można zrezygnować z kominów wentylacyjnych. Przy wodnej podłogówce jest ten plus że można podłączyć inne źródło, ale licząc wszystkie koszty tj przyłącza, podłogówki (sama podłogówka wychodzi 2x drożej niż kable grzewcze), piec itd to mam w tej cenie 2 klimatyzatory, rekuperację oraz kable grzewcze, gdzie o rekuperacji również myślałem przy gazie. No i klimatyzacje również chcieliśmy (w celu chłodzenia latem). W przyszłości pomyślimy o fotowoltaice. Dużo osób mówi nam że jeśli jest gaz to bez gadania grzać gazem, ale chyba nie do końca wszyscy liczą koszty związane z podłączeniem gazu. Tzw turbo-komin o którym wspominasz kosztuję około 2 tyś zł. Murarz również zszedł z ceny o 2 tyś kiedy dowiedział się że nie będzie kominów wentylacyjnych. Z tego co się orientowałem to przy dobrze ocieplonym domu koszty ogrzewania w ten sposób są podobne co gazem, a budując dom na lata i patrząc w przyszłość, wszystko idzie w kierunku elektryki. Nie wiem czy dobrze to rozumiem, ale może ktoś był w podobnej sytuacji i miał ten sam problem i mógł by się wypowiedzieć. Mimo wszytko dzięki za twoją opinie

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert.Js Zobacz post
    . Przy wodnej podłogówce jest ten plus że można podłączyć inne źródło, ale licząc wszystkie koszty tj przyłącza, podłogówki (sama podłogówka wychodzi 2x drożej niż kable grzewcze)
    Markowa rura PEX 16 kosztuje około 2zł za mb. Do domu 110m2 nie zużyjesz wiecej niż 800mb rury , czyli rur za 1600zł. Markowy rozdzielacza 12 sekcyjny w pełni uzbrojony markowy , wysokiej jakości kupisz poniżej 1000zł. Skrzynka z 200zł. Folia jakbyś chciał kable grzewcze też potrzebna więc nie liczę ..
    M2 podłogówki (koszt materiałów) to około 20-25zł ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    . Fotowoltaika - na razie spoko ale patrząc co się obecnie dzieje np podatek cukrowy itp trzeba się liczyć ze zaraz nałożą jakiś idiotyczny podatek/opłatę od panela/wyprodukowanego samodzielnie kWh. Jeżeli nie chcesz grzać gazem ( najtańszy sposób ogrzewana ja to bym się nawet nie zastanawiał) to na twoim miejscu zrobiłbym wodną podłogówkę i podłączy ją do pompy ciepła lub od biedy przerobił klimatyzator na pompę ciepła wyjdzie trochę taniej ale w duże mrozy nie załączy się podobnie jak jaki kolwiek klimatyzator i będziesz musiał dogrzewać piecykami elektrycznymi. Grzanie klimą - do biura czy firmy ok ale w domu ja tam wole miec cisze a z klimy wieje i szumi - pomyśl nad tym. Grzanie kablami - z jednej strony spoko grzejesz tylko w taniej taryfie , koszt montażu nie za wysoki ale spodziewaj się rachunków x2 wyższych niż przy grzaniu gazem. Aha jak grzejesz gazem to polecam zrobic wszystko na gaz , CWU i w kuchni - wtedy to ma największy sens

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    . Grzanie kablami - z jednej strony spoko grzejesz tylko w taniej taryfie , koszt montażu nie za wysoki ale spodziewaj się rachunków x2 wyższych niż przy grzaniu gazem.
    Ci co grzeją kablami płacą z 1kWh prądu 3 razy więcej od tych co grzeją pompą ciepła , więc nie ma się co dziwić że na siłę grzeją tylko i wyłączenie w II taryfie , bo grzanie w I taryfie by ich kosztowało wykończyło

    DO grzania tylko w II taryfie dom musi mieć sporą akumulacje ciepła , czyli musi byc gruba warstwa betonu aby tą energię dało by się gdzieś "zmagazynować" i aby energia dostarczona tylko w ciągu kilku godzin zapewniła komfortową temepraturę na resztę dnia.
    Jak tego nie będzie to będziemy mieli wahania temepratury nawet do 1-1,5 stopnia ...

    Taki jest cały sekret grzania tylko i wyłącznie w II taryfie ...

    Ja stwierdziłem że nawet jak zapłacę 100zł więcej łącznie za ogrzewanie to mnie nie zrujnuje a wolę aby ogrzewanie działało wtedy gdy jest potrzeba a nie kiedy są tylko "tanie godziny". Inna rzecz że jak ogrzewaniem steruje termostat to temepratura jest dużo stabilniejsza niż przy grzaniu czasowym.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Na 106m2 - 1400zł rozdzielacz Viessmanna 11 sekcji z szafką, 44zł łuki do rur pex, folia do podłogówki 175, taśmy 100zł, taśma dylatacyjna 125zł, Rura KAN-therm PE-RT Blue Floor 16X2mm 600m 1240zł, szyna dylatacyjna 100zł, klipsy 200zł, izolacja rur pex 30zł = 3414zł. Plus sześciopak za pożyczenie takera .

    Noo...drogo
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Markowa rura PEX 16 kosztuje około 2zł za mb. Do domu 110m2 nie zużyjesz wiecej niż 800mb rury , czyli rur za 1600zł. Markowy rozdzielacza 12 sekcyjny w pełni uzbrojony markowy , wysokiej jakości kupisz poniżej 1000zł. Skrzynka z 200zł. Folia jakbyś chciał kable grzewcze też potrzebna więc nie liczę ..
    M2 podłogówki (koszt materiałów) to około 20-25zł ...
    Sugerujesz aby zrobić to samemu?

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Ci co grzeją kablami płacą z 1kWh prądu 3 razy więcej od tych co grzeją pompą ciepła , więc nie ma się co dziwić że na siłę grzeją tylko i wyłączenie w II taryfie , bo grzanie w I taryfie by ich kosztowało wykończyło

    DO grzania tylko w II taryfie dom musi mieć sporą akumulacje ciepła , czyli musi byc gruba warstwa betonu aby tą energię dało by się gdzieś "zmagazynować" i aby energia dostarczona tylko w ciągu kilku godzin zapewniła komfortową temepraturę na resztę dnia.
    Jak tego nie będzie to będziemy mieli wahania temepratury nawet do 1-1,5 stopnia ...

    Taki jest cały sekret grzania tylko i wyłącznie w II taryfie ...

    Ja stwierdziłem że nawet jak zapłacę 100zł więcej łącznie za ogrzewanie to mnie nie zrujnuje a wolę aby ogrzewanie działało wtedy gdy jest potrzeba a nie kiedy są tylko "tanie godziny". Inna rzecz że jak ogrzewaniem steruje termostat to temepratura jest dużo stabilniejsza niż przy grzaniu czasowym.
    Tak jak pisałem wyżej, kable w celu uzyskania efektu ciepłej podłogi, a nie grzanie oporowe. No i oczywiście jak by klima zawiodła to wtedy ta podłogówka była jako grzanie "awaryjne". Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale z tych informacji co udało się mi się uzyskać, to to sobie poukładałem.

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Na 106m2 - 1400zł rozdzielacz Viessmanna 11 sekcji z szafką, 44zł łuki do rur pex, folia do podłogówki 175, taśmy 100zł, taśma dylatacyjna 125zł, Rura KAN-therm PE-RT Blue Floor 16X2mm 600m 1240zł, szyna dylatacyjna 100zł, klipsy 200zł, izolacja rur pex 30zł = 3414zł. Plus sześciopak za pożyczenie takera .

    Noo...drogo
    Ok rozumiem że samemu to ogarnąłeś, bo kilku hydraulików wyceniło całą hydraulike na podobnym poziomie tj 40-45 tyś.

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    . Fotowoltaika - na razie spoko ale patrząc co się obecnie dzieje np podatek cukrowy itp trzeba się liczyć ze zaraz nałożą jakiś idiotyczny podatek/opłatę od panela/wyprodukowanego samodzielnie kWh. Jeżeli nie chcesz grzać gazem ( najtańszy sposób ogrzewana ja to bym się nawet nie zastanawiał) to na twoim miejscu zrobiłbym wodną podłogówkę i podłączy ją do pompy ciepła lub od biedy przerobił klimatyzator na pompę ciepła wyjdzie trochę taniej ale w duże mrozy nie załączy się podobnie jak jaki kolwiek klimatyzator i będziesz musiał dogrzewać piecykami elektrycznymi. Grzanie klimą - do biura czy firmy ok ale w domu ja tam wole miec cisze a z klimy wieje i szumi - pomyśl nad tym. Grzanie kablami - z jednej strony spoko grzejesz tylko w taniej taryfie , koszt montażu nie za wysoki ale spodziewaj się rachunków x2 wyższych niż przy grzaniu gazem. Aha jak grzejesz gazem to polecam zrobic wszystko na gaz , CWU i w kuchni - wtedy to ma największy sens
    Również mam to na uwadze żę mogą zacząć inaczej rozliczać lub dojdzie jakiś podatek, dlatego napisałem że foto jak coś to w przyszłości. Co do podłogówki to chodziło mi bardziej o grzanie bezpośrednie, aby uzyskać efekt ciepłej podłogi, a nie grzać tym oporowo. Nie lubimy jakoś mieć ciepło w domu. Teraz mieszkamy w mieszkaniu które mamy wszystko na prąd. Salon z otwartą kuchnią, tutaj mamy max 21 stopni, a w sypialni lubimy gdy jest chłodno w nocy i mało grzejemy to pomieszczenie, myśle że w nocy mamy tam 18-19 stopni. Z tym szumieniem to chyba tak do końca nie jest, bo jeśli wstawimy trochę lepszy sprzęt to szum praktycznie nie ma, chyba że jest idalna cisza w pomieszczeniu, a w klimie kanałowej to już w ogóle. Ciężko znaleźć odpowiedź co zrobić bo jest masa ludzi która mówi że jak jest gaz to tylko gaz, a są też inni którzy z gazu zrezygnowali i ogrzewają domy w ten sposób i również są zadowoleni.

    Jeśli zdecyduję się ostatecznie na gazowe, to wszystko będzie na gaz CWU kuchania itd.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Markowa rura PEX 16 kosztuje około 2zł za mb. Do domu 110m2 nie zużyjesz wiecej niż 800mb rury , czyli rur za 1600zł. Markowy rozdzielacza 12 sekcyjny w pełni uzbrojony markowy , wysokiej jakości kupisz poniżej 1000zł. Skrzynka z 200zł. Folia jakbyś chciał kable grzewcze też potrzebna więc nie liczę ..
    M2 podłogówki (koszt materiałów) to około 20-25zł ...
    (1600 + 1000 +200) >25zł/m2

    Nawet same składniki, które podałeś nie mieszczą się w 25zł. A nie ma spinek, otulin, wypożyczenia takera, sprzętu do próby ciśnieniowej i innych narzędzi i drobiazgów. Przy rurach będziesz miał odpady - więc jak kupisz 800mb to 800mb nie zamontujesz.
    Dodajmy zasobnik z wężownicą - więc droższy, niż bez i sporo drobiazgów w kotłowni. I wychodzi, że cały system grzewczy oparty na kablach i grzałce w zasobniku jest tańszy, niż system wodny bez samego źródła ciepła.

    Do tego co roku oszczędzamy na przeglądach i pracy związanej z czyszczeniem filtrów, sprawdzaniem ciśnienia, co kilka lat na naprawach, a co kilkanaście większej naprawie lub wymianie urządzenia na nowe.

    Folię do kabli możesz pominąć. A nawet jak dajesz, to najtandetniejszą, bo jej jedyna rola, to żeby zaprawa nie wpadła w szczeliny między płytami styropianu. Przy rurach droższa (albo dużo droższa z warstwą styropianu).

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Ci co grzeją kablami płacą z 1kWh prądu 3 razy więcej od tych co grzeją pompą ciepła , więc nie ma się co dziwić że na siłę grzeją tylko i wyłączenie w II taryfie , bo grzanie w I taryfie by ich kosztowało wykończyło
    Bzdura. Niby masz promocję na prąd z tego względu, że masz PC?

    Ty masz samopas? To, jak widać, i tak grzanie w drogiej strefie jak za oknem jest w okolicach zera jest niepotrzebne.





    Można na to popatrzeć też tak, że system grzewczy na kablach to ponad 20K zł pozostawione w kieszeni, gwarancja na 20 lat więc nie trzeba nic odkładać na naprawy czy wymianę urządzenia (może na termostaty za 150zł/szt - pewnie w perspektywie 20 lat kilka padnie, chociaż pierwszy zamontowałem jakieś 12 lat temu i działa bezawaryjnie - a zepsuł się zamontowany jakieś 9 lat temu - naprawa to była wymiana kondensatora MPX i kosztowała mnie złotówkę czy dwie).
    Te zaoszczędzone 20K pozwala na zakup 40000 kWh prądu licząc po 0,5zł (a przy podłogówce 100% może być po 0,36 albo taniej). A te 40 000 kWh to takim domku z 10 lat grzania - w cenie. Jak do tego doliczymy, że w te 10 lat PC zeżre i tak prądu za 20000z/3=6666zł (licząc też po 50gr/kWh), będzie wymagała przeglądów i prawdopodobnie napraw - to szybciej się rozsypie, niż się zwróci.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kaszpir20210227temp.jpg
Wyświetleń:	1011
Rozmiar:	67,0 KB
ID:	453538   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kaszpir20210227kWh.jpg
Wyświetleń:	1009
Rozmiar:	72,6 KB
ID:	453539  

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert.Js Zobacz post
    Ok rozumiem że samemu to ogarnąłeś, bo kilku hydraulików wyceniło całą hydraulike na podobnym poziomie tj 40-45 tyś.
    Z synem, który rozwijał mi rurę z rozwijaka zrobionego ze starego krzesła obrotowego i pilnował by o narożniki ścian nie ocierała.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy rurach będziesz miał odpady - więc jak kupisz 800mb to 800mb nie zamontujesz.

    Folię do kabli możesz pominąć. A nawet jak dajesz, to najtandetniejszą, bo jej jedyna rola, to żeby zaprawa nie wpadła w szczeliny między płytami styropianu. Przy rurach droższa (albo dużo droższa z warstwą styropianu).
    U mnie z 600m odpadło niecałe 12m.
    Folię kupowałem najtańszą, bo służy ona do pilnowania linii i rozstawów. Nie wiem po co komu taka ze styro jeśli się ma w podłodze EPS 100czy więcej. Klipsy trzymają bez problemu.
    Oszczędności 20k przy kablach? Skoro moja PC z kotłownią i podłogówką kosztowała ok 26k a wycenę na kable ze sterownikami miałem na ponad 10k a gdzie jakaś koza, komin .pc do CWU by wymagania EP spełnić ?
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 28-02-2021 o 22:57
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  12. #12

    Domyślnie

    Klimatyzacja dla mnie odpada, nie lubię jak coś szumi i generalnie ciepło nawiewane jest zupełnie inne od ciepłej podłogi.
    Generalnie gdybym nie miał gazu to pewnie zdecydowałbym się na te kable grzewcze, tak jak piszę Kaizen, opadają przeglądy pieca/kominy i jest to bezobsługowe.
    Jedyne co zostaje to ryzyko, ile będziemy płacić za prąd w przyszłości i czy faktycznie w podobnej cenie ogrzałbym mój dom jak w gazie i nie chodzi mi tutaj o wyliczenia tylko o realne koszty, niestety przy budowie domu zauważyłem że ludzie dużo "koloryzują"
    Przy ogrzewaniu wodnym jest ten plus że jeśli nasz ukochany rząd coś wymyśli to zawsze możesz podłączyć inne źródło ciepła.
    Jeśli chodzi o komin do gazu to chodziło mi o rurę z wyrzutem bocznym przez ścianę, na pewno nie kosztuję to 2 tyś pln.
    W tym sezonie grzewczym zużyłem na CO + CWU 817 m3 = około 9000 kWh, przy najniższej taryfie antysmogowej wydałbym już 2600 pln, zakładając że grzeje tylko w nocy, przy gazie wychodzi koło 1800 zł.
    Doliczając przegląd piec i kominów, wyjdzie na to samo, ale przy gazie grzeje cały czas.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert.Js Zobacz post
    Sugerujesz aby zrobić to samemu?
    Ja sam nie robiłem , zleciłem to hydraulikowi , temu samemu co u mnie robił hydraulikę.
    Materiały sam w większości kupowałem albo po zatwierdzeniu cen hydraulika , wiec koszty znałem.

    Za robociznę zapłaciłęm chyba 1500zł (montaż , montaż skrzynki rozdzielczej z próbą ciśnieniową) co wcale tanio nie było , bo hydraulik z pomocnikiem ogarnęli to w jeden dzień , ale ja nie miałem z tym doświadczenia i nie chciałem sam robić.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    (1600 + 1000 +200) >25zł/m2

    Nawet same składniki, które podałeś nie mieszczą się w 25zł. A nie ma spinek, otulin, wypożyczenia takera, sprzętu do próby ciśnieniowej i innych narzędzi i drobiazgów. Przy rurach będziesz miał odpady - więc jak kupisz 800mb to 800mb nie zamontujesz.
    Dodajmy zasobnik z wężownicą - więc droższy, niż bez i sporo drobiazgów w kotłowni. I wychodzi, że cały system grzewczy oparty na kablach i grzałce w zasobniku jest tańszy, niż system wodny bez samego źródła ciepła.

    Do tego co roku oszczędzamy na przeglądach i pracy związanej z czyszczeniem filtrów, sprawdzaniem ciśnienia, co kilka lat na naprawach, a co kilkanaście większej naprawie lub wymianie urządzenia na nowe.

    Folię do kabli możesz pominąć. A nawet jak dajesz, to najtandetniejszą, bo jej jedyna rola, to żeby zaprawa nie wpadła w szczeliny między płytami styropianu. Przy rurach droższa (albo dużo droższa z warstwą styropianu).



    Bzdura. Niby masz promocję na prąd z tego względu, że masz PC?

    Ty masz samopas? To, jak widać, i tak grzanie w drogiej strefie jak za oknem jest w okolicach zera jest niepotrzebne.





    Można na to popatrzeć też tak, że system grzewczy na kablach to ponad 20K zł pozostawione w kieszeni, gwarancja na 20 lat więc nie trzeba nic odkładać na naprawy czy wymianę urządzenia (może na termostaty za 150zł/szt - pewnie w perspektywie 20 lat kilka padnie, chociaż pierwszy zamontowałem jakieś 12 lat temu i działa bezawaryjnie - a zepsuł się zamontowany jakieś 9 lat temu - naprawa to była wymiana kondensatora MPX i kosztowała mnie złotówkę czy dwie).
    Te zaoszczędzone 20K pozwala na zakup 40000 kWh prądu licząc po 0,5zł (a przy podłogówce 100% może być po 0,36 albo taniej). A te 40 000 kWh to takim domku z 10 lat grzania - w cenie. Jak do tego doliczymy, że w te 10 lat PC zeżre i tak prądu za 20000z/3=6666zł (licząc też po 50gr/kWh), będzie wymagała przeglądów i prawdopodobnie napraw - to szybciej się rozsypie, niż się zwróci.
    Przecież już kiedyś pisałem że sam nie kładłem podłogówki.
    Zleciłem montaż hydraulikowi i dogadaliśmy się chyba na 1400zł (położenie , montaż rozdzielaczy i próba ciśnieniowa).
    Materiały sam zamawiałem , wiec znam ceny , część kupił hydraulik po potwierdzeniu cen.
    Rury kupił hydraulik bo miał w dobrej cenie i płaciłem za tyle ile zużył.

    U mnie przegląd kosztował 200zł i był wykonany raz.
    Tak naprawdę przegląd to jedna wielka ściema , bo to co należy "wykonać" jest opisane w ksiażce serwisowej pompy i tak naprawdę poza "przeczyszczeniem" i kontrolą ciśnienia wody w obiegu nie ma co robić ...
    Gwarancja 3 - letnia sie już u mnie skończyła.

    Grzejąc kablami grzewczymi grzejesz z COP=1. Grzejąc pompą ciepła PW przyjmuje się COP=3.
    Czyli w przeliczeniu rachunek za prąd u mnie bedzie 3x niższy niż gdybym grzał czystym prądem.

    Co do grzania. Testowałem różne sposoby grzania. Najdłużej grzałem głównie w II taryfie , później testowałem pracę ciągłą i pracę z termostatem (bez stref czasowych). Największy komfort miałem przy grzaniu ciagłym , ale u mnie odpada z powodów zysków od słońca i innych.
    Teraz grzeję z termostatem (histereza 0,5) czyli włącza sie ogrzewanie jak temp spadnie poniżej 22,4 a wyłącza jak osiagnie 22,8.
    Pompa włącza się kiedy jest potrzeba a nie kiedy są tylko tanie godziny. Nie widzę sensu grzać jak nie ma takiej potrzeby , po co ???

    Od pewnego czasu dni są słoneczne ale też i mam przymrozki (do -5) i pompa wyłącza się rano i włącza w nocy albo następnego dnia. Bez sensu aby grzała jak nie ma żadnej potrzeby , tylko dlatego że jest tańszy prąd.

    Dla mnie komfort jest najważniejszy. Jak zapłacę wyższy rachunek za ogrzewanie 50-100zł to nie zbankrutuje.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Przecież już kiedyś pisałem że sam nie kładłem podłogówki.
    To czemu podajesz ceny samych materiałów? Szukanie argumentów na siłę.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Zleciłem montaż hydraulikowi i dogadaliśmy się chyba na 1400zł (położenie , montaż rozdzielaczy i próba ciśnieniowa).
    "chyba"? Znaczy bez faktury?

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Rury kupił hydraulik bo miał w dobrej cenie i płaciłem za tyle ile zużył.
    Też bez faktury?

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Tak naprawdę przegląd to jedna wielka ściema , bo to co należy "wykonać" jest opisane w ksiażce serwisowej pompy i tak naprawdę poza "przeczyszczeniem" i kontrolą ciśnienia wody w obiegu nie ma co robić ...
    Gwoli ścisłości jest to w Instrukcji Obsługi

    Przeglądy konserwacyjne klimatyzatorów obejmują:
    • czyszczenie filtrów wodnych jednostki wewnętrznej
    • czyszczenie wymienników ciepła
    • sprawdzenie droŜności oraz szczelności układu odprowadzenia skroplin
    • sprawdzenie szczelności układu chłodniczego
    • sprawdzenie ciśnień czynnika chłodniczego

    • sprawdzenie poboru prądu spręŜarki
    • sprawdzenie przewodów i izolacji ze względu na uszkodzenia mechaniczne
    • sprawdzenie skuteczności funkcji chłodzenia i grzania
    • mycie urządzeń


    I trudno bez fachowego sprzętu samemu zrobić to, co wytłuściłem.

    Ale w przeglądach najważniejsze jest to:

    8. UŜytkownik jest zobowiązany do przeprowadzenia w ciągu roku przynajmniej dwóch przeglądów technicznych pompy ciepła Therma V - LG w porze jesienno-zimowej i zimowo-wiosennej w celu dokonania niezbędnych do prawidłowej pracy czynności serwisowych, zgodnych z wykazem umieszczonym w Instrukcji Obsługi. Przeglądy te są płatne według cennika wykonawcy przeglądu i muszą być odnotowane w Karcie Gwarancyjnej. W przypadku braku wykonywania obowiązkowych przeglądów technicznych uŜytkownik traci wszelkie prawa wynikające z gwarancji

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Gwarancja 3 - letnia sie już u mnie skończyła.
    Czyli w tym czasie powinieneś wykonać 5 przeglądów. Przy czym cenę miałeś dumpingową. Normalnie zaczyna się od 300zł netto - plus dojazd i materiały.
    Kable mają 20 lat gwarancji - bez żadnych przeglądów.
    Na zasobnik mam 12 lat gwarancji - z jednym przeglądem (po roku).

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Pompa włącza się kiedy jest potrzeba a nie kiedy są tylko tanie godziny. Nie widzę sensu grzać jak nie ma takiej potrzeby , po co ???
    Czyli, jak widać na wykresie, i tak nie grzejesz w drogiej strefie. I to logiczne, bo wtedy mamy duże zyski bytowe i słoneczne - więc tylko w największe mrozy byłaby potrzeba jakby puścić samopas. Ale przy bezwładności podłogówki i tak nie zauważysz, czy grzała tylko w dziennym okienku, czy samopas. Więc twierdzenie nie ma się co dziwić że na siłę grzeją tylko i wyłączenie w II taryfie , bo grzanie w I taryfie by ich kosztowało wykończyło jest bezpodstawne. Ale skoro te kilkadziesiąt złotych w roku można zaoszczędzić bez utraty komfortu, to po co je wydawać? Ale twierdzenie, że te kilkadziesiąt złotych by wykończyło to gruba przesada zwłaszcza, w ustach kogoś, kto rezygnuje z gwarancji żeby oszczędzić 200zł rocznie.


    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Dla mnie komfort jest najważniejszy. Jak zapłacę wyższy rachunek za ogrzewanie 50-100zł to nie zbankrutuje.
    A co tu niekomfortowego?


  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To czemu podajesz ceny samych materiałów? Szukanie argumentów na siłę.



    "chyba"? Znaczy bez faktury?



    Też bez faktury?



    Gwoli ścisłości jest to w Instrukcji Obsługi

    Przeglądy konserwacyjne klimatyzatorów obejmują:
    • czyszczenie filtrów wodnych jednostki wewnętrznej
    • czyszczenie wymienników ciepła
    • sprawdzenie droŜności oraz szczelności układu odprowadzenia skroplin
    • sprawdzenie szczelności układu chłodniczego
    • sprawdzenie ciśnień czynnika chłodniczego

    • sprawdzenie poboru prądu spręŜarki
    • sprawdzenie przewodów i izolacji ze względu na uszkodzenia mechaniczne
    • sprawdzenie skuteczności funkcji chłodzenia i grzania
    • mycie urządzeń


    I trudno bez fachowego sprzętu samemu zrobić to, co wytłuściłem.

    Ale w przeglądach najważniejsze jest to:

    8. UŜytkownik jest zobowiązany do przeprowadzenia w ciągu roku przynajmniej dwóch przeglądów technicznych pompy ciepła Therma V - LG w porze jesienno-zimowej i zimowo-wiosennej w celu dokonania niezbędnych do prawidłowej pracy czynności serwisowych, zgodnych z wykazem umieszczonym w Instrukcji Obsługi. Przeglądy te są płatne według cennika wykonawcy przeglądu i muszą być odnotowane w Karcie Gwarancyjnej. W przypadku braku wykonywania obowiązkowych przeglądów technicznych uŜytkownik traci wszelkie prawa wynikające z gwarancji



    Czyli w tym czasie powinieneś wykonać 5 przeglądów. Przy czym cenę miałeś dumpingową. Normalnie zaczyna się od 300zł netto - plus dojazd i materiały.
    Kable mają 20 lat gwarancji - bez żadnych przeglądów.
    Na zasobnik mam 12 lat gwarancji - z jednym przeglądem (po roku).



    Czyli, jak widać na wykresie, i tak nie grzejesz w drogiej strefie. I to logiczne, bo wtedy mamy duże zyski bytowe i słoneczne - więc tylko w największe mrozy byłaby potrzeba jakby puścić samopas. Ale przy bezwładności podłogówki i tak nie zauważysz, czy grzała tylko w dziennym okienku, czy samopas. Więc twierdzenie nie ma się co dziwić że na siłę grzeją tylko i wyłączenie w II taryfie , bo grzanie w I taryfie by ich kosztowało wykończyło jest bezpodstawne. Ale skoro te kilkadziesiąt złotych w roku można zaoszczędzić bez utraty komfortu, to po co je wydawać? Ale twierdzenie, że te kilkadziesiąt złotych by wykończyło to gruba przesada zwłaszcza, w ustach kogoś, kto rezygnuje z gwarancji żeby oszczędzić 200zł rocznie.




    A co tu niekomfortowego?
    Powiem tak , czepiasz się ...

    Podałem ceny materiałów aby uświadomić inwestorom że żądanie przez hydraulika "na gotowo z materiałem" cen typu 100-120zł za m2 podłogówki to zwykłe zdzierstwo i że ceny materiałów do wykonania podłogówki nie są wcale drogie.
    Ja podałem ceny materiałów markowych a często użyte przez instalatorów materiały są mocno "budżetowe" i sporo tańsze.

    Wszystko oczywiście mam na faktury , hydraulik wystawił mi rachunek.

    PO cholerę wyskakujesz tutaj z jakąś "instrukcją" klimatyzatora. Jakbyś wiedział pompa ciepła to nie klimatyzator.
    Tak jak pisałem mam instrukcję serwisową i jest napisane co należy wykonać ...

    Przegląd pomp ciepła jest raz na rok i tyle wymaga większosć instalatorów. Być moze są pazerni instalatorzy któzy będą chcieli 2 przeglądy , ale takich po prostu lepiej omijać. Był już o tym temat i większość sprzedawców-instalatorów wymaga 1 przeglądu na rok.
    Jakbyś wiedział to gwarantem staje się nie producent a instalator , bo to on wykonuje przeglądu i bierze na siebie obsluge gwarancji.
    Cenę przeglądu miałem taką na jaką się wcześniej umóiłem z instalatorem. BYł raz po później nie miał czasu a później był Covid.

    Jak były mrozy to przy grzaniu tylko w II taryfie miałem wahania temperatury wynoszące do 1 stopnia. Dla mnie to sporo , wiem że dla wielu to nie problem i są osoby które mają jeszcze większe wahania ale ze względu na obniżenie rachunków za prąd "akceptują" takie wahania ...

    PS. Co do wykresu to chyba oczywiście że inne wahania temperatury występują jak są na zewnatrz temperatury dodatnie a zupełnie inne jak na zewnątrz cały dzień są temperatruy minusowe (po minus kilkanaście stopni).
    Kiedyś już wykres pokazywałeś i wahania u Ciebie wynosiły około 1,5 stopnia , wiec delikatnie mówiąc do komfortu tu daleko ..
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 01-03-2021 o 06:53
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    ....
    Przegląd pomp ciepła jest raz na rok i tyle wymaga większosć instalatorów. Być moze są pazerni instalatorzy któzy będą chcieli 2 przeglądy , ale takich po prostu lepiej omijać. Był już o tym temat i większość sprzedawców-instalatorów wymaga 1 przeglądu na rok.
    Jakbyś wiedział to gwarantem staje się nie producent a instalator , bo to on wykonuje przeglądu i bierze na siebie obsluge gwarancji.
    .....
    Jezeli juz mowa o gwarancie to podaj których producentów to dotyczy. W przypadku Daikina i LG gwarantem jest wyłacznie producent poprzez swoj serwis. Serwis który nie montuje, a tylko uruchamia PC. Moze sie zdarzyc ze serwis producenta tez montuje ale nie jest to reguła. Na ogół instalator tylko montuje i na tym jego rola sie konczy, Serwis odbiera montaz i uruchamia pompe przejmujac obowiazki gwaranta. Ilosc przegądów i ich czestotliwosc ustala producent. Dla Daikina jest to 5 letnia gwarancja i 4 przeglady (co roku) w trakcie jej trwania.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jezeli juz mowa o gwarancie to podaj których producentów to dotyczy. W przypadku Daikina i LG gwarantem jest wyłacznie producent poprzez swoj serwis. Serwis który nie montuje, a tylko uruchamia PC. Moze sie zdarzyc ze serwis producenta tez montuje ale nie jest to reguła. Na ogół instalator tylko montuje i na tym jego rola sie konczy, Serwis odbiera montaz i uruchamia pompe przejmujac obowiazki gwaranta. Ilosc przegądów i ich czestotliwosc ustala producent. Dla Daikina jest to 5 letnia gwarancja i 4 przeglady (co roku) w trakcie jej trwania.
    U mnie instalator, odbiór i serwis to jedna firma.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jezeli juz mowa o gwarancie to podaj których producentów to dotyczy. W przypadku Daikina i LG gwarantem jest wyłacznie producent .
    Mam LG.

    Pompę zamówiłem u autoryzowanego instalatora LG. Przyjechał i zamontował pompę wraz z całą kotłownią. Wystawił FV , podbił gwarancję.
    Jak miałem awarię pompy to dzwoniłem do niego , on przy mnie dzwonił do LG i po rozmowie wysłali mu część którą nastepnego dnia u mnie wymienił.
    Było to kilka lat temu , może się coś zmieniło ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Podałem ceny materiałów aby uświadomić inwestorom że żądanie przez hydraulika "na gotowo z materiałem" cen typu 100-120zł za m2 podłogówki to zwykłe zdzierstwo i że ceny materiałów do wykonania podłogówki nie są wcale drogie.
    Ceny robocizny są wysokie. Rosną znacznie bardziej niż ceny materiałow. A chętnych i tak nie brakuje.


    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Wszystko oczywiście mam na faktury , hydraulik wystawił mi rachunek.
    Od wielu lat nie ma juz rachunków - nieVATowcy też wystawiają faktury.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    PO cholerę wyskakujesz tutaj z jakąś "instrukcją" klimatyzatora. Jakbyś wiedział pompa ciepła to nie klimatyzator.
    Tak jak pisałem mam instrukcję serwisową i jest napisane co należy wykonać ...
    To raczej producent Twojej PC nie rozróżnia.

    Nie raczyłeś kliknąć w linka? To cytaty z :
    INSTRUKCJA OBSŁUGI System: THERMA V
    Pompa ciepła powietrze-woda

    Warunki gwarancji.
    1. Gwarancja LG Electronics Polska Sp. z o.o. dotyczy kompletnych urządzeń pomp ciepła Therma V marki LG zakupionych w Polsce i jest waŜna wyłącznie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

    A czemu tak napisali przy liście czynności serwisowych? nie wiem. Mogę zgadywać. Pewnie zakres taki sam, ktoś przekopiował i nie poprawił - pewnie wiedzą, że nikt nie czyta i reputacja nie ucierpi.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Jakbyś wiedział to gwarantem staje się nie producent a instalator , bo to on wykonuje przeglądu i bierze na siebie obsluge gwarancji.
    Kliknij, poczytaj. Na papierze (na końcu instrukcji) masz inne warunki gwarancji? Wrzucisz fotkę?

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    PS. Co do wykresu to chyba oczywiście że inne wahania temperatury występują jak są na zewnatrz temperatury dodatnie a zupełnie inne jak na zewnątrz cały dzień są temperatruy minusowe (po minus kilkanaście stopni).
    Kiedyś już wykres pokazywałeś i wahania u Ciebie wynosiły około 1,5 stopnia , wiec delikatnie mówiąc do komfortu tu daleko ..
    Jak widać na wykresie, to słoneczko powoduje skoki. Nie wiem jaki wykres komentujesz, jeżeli nie powyższy. Mogę się domyślać, że pokazujący wpływ kominka albo słońca. I owszem, jak ktoś nie podbije ustawień w dziennym okienku wystarczająco, to przez zyski słoneczne ogrzewanie się nie włączy i wieczorem zrobi się niekomfortowo.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-03-2021 o 08:56

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony