dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 9
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 167
  1. #81

    Domyślnie

    Dajemy różnie. Ja daję 200.

  2. #82
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Dajemy różnie. Ja daję 200.
    Ambitnie bym rzekł
    Ale jak kasy Ci nadto to pakuj

  3. #83
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Jaki eps dajecie pod standardowe posadzki betonowe czy anhydrytowe? EPS 80, 100, 120, a może 200?
    U mnie grafitowy EPS80 i żadnego śladu osiadania. Jeśli nie będziesz na 5ym stawiał pieca kaflowego/olbrzymiego akwarium to zupełnie wystarcza.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #84

    Domyślnie

    Standard wg mnie to 70-80 na nieużytkowym, 100 na użytkowym, 150 w garażu, 200 punktowo pod ciężkimi meblami/urządzeniami.

    Przy anhydrycie można pomyśleć o "oczko" twardszym.

    boconek03 Knauf robi nie tylko etixxx

  5. #85
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Ambitnie bym rzekł
    Ale jak kasy Ci nadto to pakuj
    Też daję 200, bo mam za mało kasy na ewentualne remonty.
    OP nie jest najtańszą instalacją, szczególnie w naprawach. Styropian nawet XPS jest materiałem sprężystym. W jednym miejscu się ugnie pod naciskiem ułamek milimetra (im niższa klasa i grubsza warstwa tym bardziej), ale w innym się odegnie i jastrych może nie przenieść aż takich naprężeń > pęknie > pęknięcie skróci żywotność instalacji.
    Kwestia też grubości izolacji 5-10cm to może być ten EPS100-150, przy 20cm raczej EPS150-200.
    Chyba, że w chałupie planuje się mieszkać 10-20 lat a nie 40-50 lat. Więc można ryzykować.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  6. #86
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    OP nie jest najtańszą instalacją, szczególnie w naprawach. Styropian nawet XPS jest materiałem sprężystym. W jednym miejscu się ugnie pod naciskiem ułamek milimetra (im niższa klasa i grubsza warstwa tym bardziej), ale w innym się odegnie i jastrych może nie przenieść aż takich naprężeń > pęknie > pęknięcie skróci żywotność instalacji.
    Jakież do obciążenia mamy na podłodze? 200kg/m2? No, w pomieszczeniu technicznym jak ktoś postawi bufor 1000l to przekroczy nieco 1000kg/m2. EPS 80 oznacza, że przy nacisku 8t/m2 ugnie się o 2cm przy 20cm grubości. Gdyby liczyć proporcjonalnie, to ugnie się o 2,5mm pod buforem i 0,5mm przy typowym obciążeniu. Ale przy jednym nierealnym założeniu - że wylewka nie rozłoży obciążenia na większą powierzchnię.

    Co do pekania wylewki to nie jest to dla niej zagrożeniem. Zagrożeniem są naprężenia i wygięcia pojawiające się przy grzaniu. Dlatego należy wygrzać wylewkę, żeby ewentualne pęknięcia pojawiły się przed okładziną i żeby można je naprawić. Ale prawidłowo wykonana wylewka nie popęka.

    Mam EPS80 (tylko w miejscu, gdzie może stanąć piec akumulacyjny EPS200) i nie widzę przeciwwskazań. Co do sprężystości - nie wiem, czy rozumiesz to słowo tak, jak w słowniku. EPS80, który kładłem był znacznie bardziej sprężysty, niż EPS200 (w momencie zalewania ten twardszy nosil znacznie wieksze ślady chodzenia po nim - EPS80 nawet w najbardziej uczęszczanych miejscach wrócił do pierwotnego kształtu).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-08-2021 o 19:04

  7. #87
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Też daję 200, bo mam za mało kasy na ewentualne remonty.
    OP nie jest najtańszą instalacją, szczególnie w naprawach. Styropian nawet XPS jest materiałem sprężystym. W jednym miejscu się ugnie pod naciskiem ułamek milimetra (im niższa klasa i grubsza warstwa tym bardziej), ale w innym się odegnie i jastrych może nie przenieść aż takich naprężeń > pęknie > pęknięcie skróci żywotność instalacji.
    Kwestia też grubości izolacji 5-10cm to może być ten EPS100-150, przy 20cm raczej EPS150-200.
    Chyba, że w chałupie planuje się mieszkać 10-20 lat a nie 40-50 lat. Więc można ryzykować.
    Przelicz sobie obciążenia vs nośnośc styropianu.
    I zdradzę Ci jedno - to nie słaba nośnośc styropianu powoduje ew. osiadanie i spękanie jastrychu, ale jego niedbałe ułożenie, a przede wszystkim osiadanie źle zagęszonego gruntu pod chudziakiem.
    Od 6 lat użytkuję jastrych ułożony na 10 cm EPS80 (pod nim płyta fundamentowa) i brak pęknięć, fuga pomiędzy gresem na ścianie, a gresem na podłodze została taka, jak po wyjściu glazurnika.
    Podciągi, wieńce, więźbę też przewymiarowałeś ?
    W końcu naprawa tych elementów może nie być najtańsza...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #88
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakież do obciążenia mamy na podłodze? 200kg/m2? No, w pomieszczeniu technicznym jak ktoś postawi bufor 1000l to przekroczy nieco 1000kg/m2. EPS 80 oznacza, że przy nacisku 8t/m2 ugnie się o 2cm przy 20cm grubości. Gdyby liczyć proporcjonalnie, to ugnie się o 2,5mm pod buforem i 0,5mm przy typowym obciążeniu. Ale przy jednym nierealnym założeniu - że wylewka nie rozłoży obciążenia na większą powierzchnię.
    Rozłoży, ale wylewka ma swoje ograniczenia.
    Żeby było rozwiązanie zupełnie PRO to takie ciężkie elementy powinny mieć własny postument zdylatowany od wylewki a w warstwie hydroizolacji wykonane uszczelnienie elastycznymi taśmami.
    Ale nikt tak się nie bawi, bo zapewne w 9/10 przypadków nie ujawnią się negatywne objawy. Ale jak ktoś buduje za miliony i chce mieć spokój żeby uniknąć u siebie tego 1/10 przypadku to się pobawi.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co do pekania wylewki to nie jest to dla niej zagrożeniem. Zagrożeniem są naprężenia i wygięcia pojawiające się przy grzaniu. Dlatego należy wygrzać wylewkę, żeby ewentualne pęknięcia pojawiły się przed okładziną i żeby można je naprawić. Ale prawidłowo wykonana wylewka nie popęka.

    Mam EPS80 (tylko w miejscu, gdzie może stanąć piec akumulacyjny EPS200) i nie widzę przeciwwskazań. Co do sprężystości - nie wiem, czy rozumiesz to słowo tak, jak w słowniku. EPS80, który kładłem był znacznie bardziej sprężysty, niż EPS200 (w momencie zalewania ten twardszy nosil znacznie wieksze ślady chodzenia po nim - EPS80 nawet w najbardziej uczęszczanych miejscach wrócił do pierwotnego kształtu).
    Sprężystość rozumiem dokładnie tak jak to opisałeś. Wylewka na styropianie będzie poddawana większym naprężeniom właśnie z powodu tego oddziaływania.
    Pęknięci pojawiają się z wielu powodów, nie tylko naprężeń termicznych, ale np. wielu rys skurczowych wynikłych ze złego jej przygotowania, etc. Problem jest nie tyle pęknięcie co wpływ ruchów termicznych jastrychu ogrzewanego.


    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Przelicz sobie obciążenia vs nośnośc styropianu.
    I zdradzę Ci jedno - to nie słaba nośnośc styropianu powoduje ew. osiadanie i spękanie jastrychu, ale jego niedbałe ułożenie, a przede wszystkim osiadanie źle zagęszonego gruntu pod chudziakiem.
    To też. Ale zwracałem uwagę nie na nośność co na sprężystość.
    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Od 6 lat użytkuję jastrych ułożony na 10 cm EPS80 (pod nim płyta fundamentowa) i brak pęknięć, fuga pomiędzy gresem na ścianie, a gresem na podłodze została taka, jak po wyjściu glazurnika.
    Podciągi, wieńce, więźbę też przewymiarowałeś ?
    W końcu naprawa tych elementów może nie być najtańsza...
    Jak fuga jest wykonana poprawnie, czyli elastyczna to co ma widać pęknięcia? No ale nie mówimy w tym przypadku o tym, że na pewno i zawsze stosowanie słabego styro czy inne takie błędy doprowadzą do katastrofy. Ale zwiększają ryzyko wystąpienia mniej lub bardziej dokuczliwych następstw. Wieńce i więźbę wykonałem zgodnie z projektem i sztuką... fruwający dach to faktycznie nie jest najtańsza impreza.
    Twardszy styro to też pewniejsze zapięcie rur OP i bardziej komfortowa robota. Przy miksokrecie pewnie nie jest to istotne, półsucha mieszanka i tak dociśnie, ale po wylaniu płynnego cementu/anhydrytu niezawsze można dostrzec, że rurka podpłynęła bliżej powierzchni.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  9. #89
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    .

    Jak fuga jest wykonana poprawnie, czyli elastyczna to co ma widać pęknięcia? No ale nie mówimy w tym przypadku o tym, że na pewno i zawsze stosowanie słabego styro czy inne takie błędy doprowadzą do katastrofy. Ale zwiększają ryzyko wystąpienia mniej lub bardziej dokuczliwych następstw. Wieńce i więźbę wykonałem zgodnie z projektem i sztuką... fruwający dach to faktycznie nie jest najtańsza impreza.
    Twardszy styro to też pewniejsze zapięcie rur OP i bardziej komfortowa robota. Przy miksokrecie pewnie nie jest to istotne, półsucha mieszanka i tak dociśnie, ale po wylaniu płynnego cementu/anhydrytu niezawsze można dostrzec, że rurka podpłynęła bliżej powierzchni.
    W łazience mam fugi silikonowe, one faktycznie mogą maskować ruchy jastrychu, ale w pomieszczeniu technicznym zwykłe cementowe - i też żadnych oznak "sprężystości" styropianu.
    Nie wiem na ile ten styropian musiał by się uginać, żeby doszło do pęknięcia jastrychu/uszkodzenia OP...
    Szczerze mówiąc jedyne awarie OP o jakich słyszałem to nieszczelność zaraz po wykonaniu posadzki (pewnie uszkodzenie powstało wówczas) i przewiercenie przez ekipę montującą drzwi przesuwne.
    Moja ekipa,od podłogówki nie zgłaszała, żeby przy EPS80 występowały problemy z trzymaniem spinek
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #90

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    EPS100 będzie ok.
    EPS200 to ja mam pod płytą fundamentową
    EPS pod płytą? czemu nie xps ?
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  11. #91
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    EPS pod płytą? czemu nie xps ?
    A czemu XPS jak EPS200 spełniał warunki konstruktorskie ?
    Przepłacać w imię czego ?

  12. #92

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    A czemu XPS jak EPS200 spełniał warunki konstruktorskie ?
    Przepłacać w imię czego ?
    Nasiąkliwości.
    Projekt indywidualny: 176m2 (podłogówka) + 49m2 nieogrzewany garaż z "kotłownią"
    płyta fundamentowa: 20cm XPS; Porotherm 25cm + 20cm grafit; dach skośny 20cm PIR; dach płaski nad garażem - 20cm XPS; okna Uw=0,7-0,8; rekuperacja.

  13. #93
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał PeLkeR Zobacz post
    Nasiąkliwości.
    Polecam test "nasiąkliwości" jaki przeprowadził HenoK,ładnych kilka lat temu(z 12 lat będzie)z XPS,EPS Hydro i zwykłego EPS.
    Tutaj na forum.
    To więcej znaczy niż papka marketingowa producentów styro...
    Po drugie, pod płytą, pod izolacją robi się właśnie dla tego odpowiednią podsypke, która nie podciąga wody.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 02-09-2021 o 21:10

  14. #94

    Domyślnie

    Przytocz wnioski, albo jak dysponujesz to podziel się linkiem

  15. #95
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Przytocz wnioski, albo jak dysponujesz to podziel się linkiem
    Nie chce mi się szukać ale może wyszukiwarka pomoże.
    Wnioski są takie, z tego co pamiętam, po 3 lub 6 miesięcznym zanurzeniu w bajorkowym gruncie, że żaden typ styro nie był gąbka, wręcz przeciwnie, wszystkie typy styro,praktycznie wogole nie przyjęły wody bo przez ten okres przyjęły tylko gramy wody co jest pomijalna wartością.

    Posty HenoK-a masz tutaj, wrzuć od razu 11 lat temu I wstecz:
    https://forum.muratordom.pl/search.p...rchid=32849797

    Swoją drogą, te naście lat temu to było prawdziwe forum budowlane czyli inwestorzy dla inwestorów...
    Dzisiaj inwestorzy to pokolenie bezmyślnych owiec, którzy za radą marketingu (przewodnika barana) ,idą na rzeź lub spadają ze skały...
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 02-09-2021 o 21:38

  16. #96
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    U siebie dałem zwykły eps 80 grafitowy ,ten sam co na elewacje bo miałem upust ,nie odnotowałem śladu osiadania .

  17. #97
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PeLkeR Zobacz post
    Nasiąkliwości.
    Nasiąkliwość nie ma znaczenia dla konstruktora. Natomiast ma znaczenie co innego:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8051998

  18. #98
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    Agb ... Wróciłem donieść że w tzw międzyczasie : w sierpniu etixx z realizacją na wrzesień był po 272 netto za M3 a teraz czyli we wrześniu wcale nie są przyjmowane zamówienia. Na październik pewnie będzie coś koło 300 netto.

  19. #99
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    Miało być cały rok..
    No to w dużym skrócie
    W lutym 172
    W marcu 230
    W kwietniu 260
    Maj czerwiec lipiec zjezdzalo w dół sukcesywnie do poziomu ok 235
    Sierpień 242
    Wrzesień 272 i wstrzymanie zamówień .
    Kurtyna

  20. #100

    Domyślnie

    Cytat Napisał fighter1983 Zobacz post
    Agb ... Wróciłem donieść że w tzw międzyczasie : w sierpniu etixx z realizacją na wrzesień był po 272 netto za M3 a teraz czyli we wrześniu wcale nie są przyjmowane zamówienia. Na październik pewnie będzie coś koło 300 netto.
    Tylko Debil kupi styropian po 370zl brutto/m3. To nawet nie jest już śmieszne, to jest żałosne co wyprawiają producenci i co niektórzy pośrednicy.

Strona 5 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony