Zastanawiam się nad wymianą pieca węglowego na inne źródło ciepła tj.pompę typy powietrze-woda.

Niestety zniechęciło mnie trochę to że mojemu sąsiadowi zepsuła się pompa ciepła po ok. 5 latach użytkowania i to zepsuła się tak że nie da się jej naprawić przy czym okres gwarancji na pompę już minął.

W internecie można poczytać o tym że taka pompa to inwestycja która zwraca się po 5-7 latach:

https://budujemydom.pl/instalacje/po...e-po-20-latach

Czyli wygląda to tak że jak nam się zepsuje pompa w ciągu kilku lat to nic nie zaoszczędzimy na tym że ją kupiliśmy, a co najwyżej zwróci się sam koszt zakupu i instalacji.

W odpowiedzi od Pana zajmującego się programem Czyste Powietrze, uzyskałam informację że nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania na zakup kolejnej pompy jak poprzednia się zepsuje, więc trzeba wtedy zapłacić za nową pompę i jej instalację samemu.

Pan konsultant z programu Czyste Powietrze użył w swojej odpowiedzi sformułowania "inwestycja w zakresie ograniczenia emisji do powietrza atmosferycznego", czyli w tym całym biznesie nie chodzi o oszczędności finansowe jakie można by poczynić w wyniku użytkowania pompy, tylko o ochronę środowiska.

Jeśli urządzenie ma gwarancję np.na 36 miesięcy na całe urządzenie a 60 miesięcy na kompresor, przy czym zwrot kosztów zakupu i instalacji ma nastąpić po 5-7 latach to w przypadku zepsucia się np. po 3 latach to nie jest żadna inwestycja tylko strata.

Czy istnieją jakieś pompy ciepła, które mają gwarancję przynajmniej na okres zwrotu jej kosztów i instalacji,czy mam rozumieć że producenci tych urządzeń mają klientów za frajerów do oskubania?

Będę wdzięczna za odpowiedź.