dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Podgrzewacz wody w małym mieszkaniu w bloku

    Witam serdecznie.

    Jestem na etapie remontowania małego mieszkania (32m) w bloku. Obecnie jest zamontowana terma gazowa, z której chciałbym zrezygnować na rzecz podgrzewacza wody. Dlaczego chcę zrezygnować z termy gazowej? Rury gazowe wchodzą do mieszkania przez klatkę szpecąc tym samym mieszkanie. Wiadomo, będę robił sufit podwieszany więc rury zakryłbym, dodatkowo by sufit zbyt w dół nie poszedł, mógłbym pokusić się o wymianę obecnych rur gazowych na cieńsze — miedziane ale po co robić sobie niepotrzebne koszty.
    Akurat dziś wpadł do mnie fachowiec — hydraulik by rzucić okiem na łazienkę gdzie co zrobić. Wspomniałem mu o podgrzewaczu i powiedział, że to nie jest głupi pomysł. Zaproponował mi model Ariston Velis EVO 50-litrowy.
    Dodatkowo dzięki takiemu podgrzewaczowi będę mógł zrezygnować z otworów wentylacyjnych, których na mieszkaniu jest aż 3!

    Podsumowując, ciepłą wodę będę potrzebował do:
    umywalki, kabiny prysznicowej, zlew w kuchni. Lokator na mieszkaniu będzie tylko jeden.

    Pytanie do Was, czy model Ariston Velis EVO 50 litrowy będzie dla mnie wystarczający? Czy jest on energooszczędny tak abym się za głowię nie złapał płacąc za rachunki? 50 litrów nie będzie za mało, za dużo?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Rur gazowych nie wolno zakrywać żadnymi sufitami podwieszanymi, a jeśli już to zabudowa lekka nie powinno być szczelna dla gazu tak aby nie mógł się tam gromadzić.
    W suficie z obu stron biegnącej rury musiał byś zaplanować kratki wentylacyjne.
    Druga sprawa to zorientuj się u zarządcy budynku czy czasem nie będzie zmieniał zaopatrzenia w cwu poprzez likwidację wszelkich podgrzewaczy gazowych.
    Obecnie w dobie eksplozji gazu w wyższych budynkach często jest to planowane.

    Zbiornik faktycznie ma 45l więc przy wyższej temperaturze dla jednego użytkownika było by to wystarczające. Według karty katalogowej (przy 65°C) 1,1 kWh/24h
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 09-03-2021 o 12:30
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Plany jakieś są przez spółdzielnię na likwidację term gazowych ale mój blok na tę chwilę się nie kwalifikuje przez co wolałbym już się tego pozbyć.
    1,1 kWh na dzień gdyby pobierało to byłoby super. Pytanie czy nie lepszy będzie podgrzewacz przepływowy?
    Zakładając, że zużywałbym 100 m3 ciepłej wody na miesiąc, którym urządzeniem korzystniej byłoby ogrzewać wodę?
    Ostatnio edytowane przez sauber94 ; 09-03-2021 o 14:25

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał sauber94 Zobacz post
    Plany jakieś są przez spółdzielnię na likwidację term gazowych ale mój blok na tę chwilę się nie kwalifikuje przez co wolałbym już się tego pozbyć.
    1,1 kWh na dzień gdyby pobierało to byłoby super. Pytanie czy nie lepszy będzie podgrzewacz przepływowy?
    Zakładając, że zużywałbym 100 m3 ciepłej wody na miesiąc, którym urządzeniem korzystniej byłoby ogrzewać wodę?
    Jeśli 100m to potrzebny Ci bedzię raczej basen do grzania wody a nie bojler

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Lepiej załóż że będziesz zużywał 3 - 4m3 na miesiąc, to będzie bliższe prawdy.
    Tu raczej nie chodzi o zużycie miesięczne ale o chwilowe, dlatego biorąc prysznic i mieszając ją w kranie dla uzyskania określonej temperatury załóż że zużyjesz prawie całą wodę z zasobnika, która później wymaga uzupełnienia do nastawionej temperatury, a to z kolei wymaga czasu.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    Ekspert marki BOSCH - zapraszamy do Forum eksperckiego na górze Forum Muratora. Czekamy na Wasze pytania, udzielamy się w wątkach.

    Domyślnie

    Witam,
    Dla jednej osoby zbiornik 50dm3 wydaje się być odpowiedni. Wszystko zależy od Pana zużycia wody. Przyjmuje się, że średnie dzienne zapotrzebowanie na cwu na osobe to właśnie 50m3, jednak nie jest to najczęściej ciągłe zużycie tylko będzie Pan wykorzystywał te kilka razy dziennie.
    W ofercie Bosch Termotechnika dostępne są elektryczne podgrzewacze pojemnościowe o pojemności m.in. 30 i 50 m3. Pojemność magazynowa podgrzewacza 50 dm3 to 77 dm3 . Łatwo obliczyć, że np. przy średniej wydajności prysznica 6-10 l/min 50 litrowy podgrzewacz wystarczy na około 10-minutowy prysznic.

    W przypadku niewielkiej instalacji oraz niskiego poboru ciepłej wody warto rozważyć elektryczne przepływowe podgrzewacze wody, działające w sposób identyczny do gazowego podgrzewacza, który posiada Pan obecnie. Urządzenia tego typu oferowane przez markę Bosch charakteryzują się niskim zużyciem energii oraz wysoką efektywnością. Dodatkowo gabaryty urządzenia są dużo mniejsze niż pojemnościowy podgrzewacz wody czy nawet gazowy podgrzewacz przepływowy. Z uwagi na większe obciążenie instalacji elektrycznej możliwość zabudowy powinien zweryfikować Uprawniony Instalator
    Rachunki za energię elektryczną zależą wprost od ilości zużywanej wody. Pod podanym linkiem można pobrać Etykietę Efektywności Energetycznej
    Zachęcam do sprawdzenia oferty na stronie: https://www.bosch-thermotechnology.c...wej-1221651-c/
    oraz do kontaktu z naszym autoryzowanym partnerem, który z pewnością pomoże wybrać odpowiednie urządzenie do Pana potrzeb. Najbliższego partnera znajdzie Pan na stronie: https://www.bosch-thermotechnology.c.../dealersearch/

    Pozdrawiam
    ________________________________
    Konsultant Bosch Termotechnika

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony