dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Podłogówka i małe przepływy

    Witam. Mam dom (180 m) z gruntową pompą ciepła. Chwilowo jest podłączona połowa domu, bo w reszcie nie ma podłogówki.
    Problem mam z dogrzaniem pokoju wysuniętego najdalej od źródła ciepła. Pokój około 12 m2, oddalony od źrodłą ciepłą o około 5 metrów.
    Niestety błędem jest zastosowanie 1 pętli, przez co owa pętla przekracza 80 m.b.
    Największy problem upatruje chyba w pompie obiegowej. Nie wiem czy mogę nazw używać.
    Miałem firmową pompę o wysokości podnoszenia 4m. Początkowo było ok, bo przepływy były nawet 2 litry. Jednak po roku ją wymieniłem i oddałem na reklamacje, bo z trudem teraz 1 litr na pętli osiągała.
    Kupiłem zamiennik za połowę kwoty, ale już 8 m. wysokość podnoszenia. Było krótko dobrze, ale minął miesiąc i znowu mam małe przepływy. Co może być ?
    Na rozdzielni są odpowietrzniki.
    Rury doprowadzające do podłogówki są grube.
    Jak zamknę inne pętle, to osiągam duże przepływy, ale nie o to chodzi.
    Jakieś pomysły ?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przep1.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	61,2 KB
ID:	467169  

  2. #2

    Domyślnie

    Witam. Problem jest prawdopodobnie woda z kranu. Cały układ zapchało.
    Mam taki plan:
    Cleaner F3 - do wyczyszczenia instalacji. Rozważam zostawić na tydzień by dobrze wyczyścił układ (układ jest nowy i ma rok).
    PROTECTOR 0,5L INHIBITOR x2 - Do nowej wody i zabezpieczenia instalacji

    Jakieś inne pomysły ?

  3. #3

    Domyślnie

    Długość pojedynczej pętli nawet do 100 mb jest zjawiskiem całkowicie dopuszczalnym w większości przypadków (zakładająć standardową średnicę rury 16 mm).
    Co do regulacji przepływu to z reguły najdłuższa pętla powinna mieć ustawiony największy przepływ, chociaż wiadomo, że najlepiej jest posiadać obliczenia projektowe (z czym róznie bywa ). Zrównowazenie hydrauliczne instalacji jest istotne dla poprawności działania systemu i od tego najlepiej byłoby zacząć.

    Jeżeli chodzi o pompę obiegową elektroniczną to dla podłogówek najlepszym ustaiweniem będzie "stała różnica ciśnień".

    Możliwe, że problem lezy również w zbyt twardej wodzie lub w zanieczyszczeniach innego pochodzenia, które mogą zaburzać przepływ.

    Na zdjęciu widać, że dolna belka rozdzielacza wyposażona jest w zawory pod siłowniki z kapturkami - przykręcony maksymalnie niebieski kapturek dociska trzpień zaworu termostatycznego zamykając przepływ, więc trzeba go poluzować na każdej pętli.
    Ostatnio edytowane przez KAN-therm ; 01-12-2023 o 07:54
    http://pl.kan-therm.com/

  4. #4

    Domyślnie

    Witam. W międzyczasie:
    1. Wlałem preparat do czyszczenia. Chodziło ponad 5 dni.
    2. Pompę, bufor i układ podłogowy (każda pętla z osobna) został zalany wyczyszczony i zalany świeżą wodą. Woda dość brudna leciała jak na niecały rok używania.
    3. Dodałem preparat do nowej wody - Inhibitor

    Przepływy raczej bez zmian...
    Niestety filtr magnetyczny nadal wyłapuje jakieś elementy i nie wiem, czy się tym bardzo martwić.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    W jaki sposób odpowietrzales instalację podlogowki?
    Dom parterowy 106m2. Płyta fundamentowa fibrobeton 30cm na 10cm XPS. na płycie 15cm eps grafit.
    Silikat 24cm + 20cm EPS Grafit. Strop 40cm celulozy. Podłogówka po całości pod 8cm jastrychu cementowego. OZC 4kw na CO przy -20°C.. Pompa ciepła aquarea allinone 5kw

  6. #6

    Domyślnie

    Teraz przy bezpośrednim nalewaniu wody z sieci to nie odpowietrzałem. System podpięty jest na sztywno, więc nie ma miejsca na powietrze. Tak uważam, czy się mylę?

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Jak pokój narożny to będzie miał 2 ściany z zewnątrz. Więcej taki pokój ciepła potrzebuje. Niż z 1 ściana zewnętrzną. Ja mam pokój narożny 10.5m2 z 2 oddzielnymi pętlami po 60m z rozstawem 10cm. Drugi bliźniaczy pokój za ścianą działową ma tylko 80m jedna pętlę z rozstawem 15cm. I tu już mam 100w mniej mocy czyli 320w.
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 29-12-2023 o 21:13
    Dom parterowy 106m2. Płyta fundamentowa fibrobeton 30cm na 10cm XPS. na płycie 15cm eps grafit.
    Silikat 24cm + 20cm EPS Grafit. Strop 40cm celulozy. Podłogówka po całości pod 8cm jastrychu cementowego. OZC 4kw na CO przy -20°C.. Pompa ciepła aquarea allinone 5kw

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pst25 Zobacz post
    Teraz przy bezpośrednim nalewaniu wody z sieci to nie odpowietrzałem. System podpięty jest na sztywno, więc nie ma miejsca na powietrze. Tak uważam, czy się mylę?
    W wodzie masz rozpuszczone gazy, więc się zapowietrzą.
    Do tego zazwyczaj mamy wodę twardą, więc się będzie odkładał kamień. Bywa też więcej zanieczyszczeń, które będą się wytrącały.

    Dlatego warto zalać wodą z osmozy i dodać inhibitor i mieć spokój na długie lata.

    https://www.youtube.com/watch?v=lIdelO7NZvw

    Co do meritum - ścigaj autora projektu podłogówki. Niech kombinuje, jak naprawić, jak dał za duże odstępy, za małe przepływy czy co innego skopał. Czy trzeba mocniejszą pompę i skręcać przepływy w pozostałych pętlach. A może najpierw wystarczy wyczyścić skutecznie instalację z osadów i kamienia, bo instalacja jest dobrze zaprojektowana i wykonana, tylko przez osady nie działa prawidłowo?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-12-2023 o 10:30

  9. #9

    Domyślnie

    ololek:
    Mam pokoje obok siebie. Ściana wspólna na wschód. Ten od północy jest cieplejszy niż ten od południa. Przepływy ten od południa ma znacznie gorsze i tutaj upatruje wady.

    Kaizen:
    Tym razem zastosowałem Inhibilator i może pomoże na twardą wodę. Co do zapowietrzenia to mam odpowietrzniki automatyczne na końcach rozdzielacza podłogówki.
    Była bardzo brudna instalacja i to po niecałym roku. Dobrze wyczyściłem i wlałem nową z Inhibilatorem. Przepływy się nie poprawiły...

  10. #10

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Pokój.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	90,4 KB
ID:	467634
    Tak wygląda u mnie podłoga. Pokój 4x4, około 8 metró od pompy ciepła

  11. #11

    Domyślnie

    W sumie nie wiem też jakie powinny być ciśnienia na podłogówce ? Jak jest u Was?
    Mam jeszcze jedno wyjście z pompy jakby na grzejniki, bez mieszacza. Może wykorzystam to wyjście i założę mieszacz. Podłączę pod osobny rozdzielacz ?
    Nie ma czegoś do zwiększenia mocy na danej pętli ? Chodzi o ilość przesyłu wody.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony