Cześć! Jestem użytkownikiem pompy ciepła De Dietrich GSHP wraz ze sterownikiem AD285. Sterownik AD285 jest umieszczony centralnie (w korytarzu) i poprzez pompę ciepła definiuje działanie pompy obiegowej (DANFOSS Alpha 1L 32-60 180).

Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego obejmuje 8 pomieszczeń z wyprowadzonymi przewodami 3-żyłowymi do sterowników/termostatów oraz 20 obiegów (wiele obiegów w poszczególnych pomieszczeniach, kilka obiegów bez wyprowadzonego przewodu do sterownika/termostatu, np. spiżarnia, korytarz).

Obecnie nie mam jeszcze sterowników - na rozdzielaczach wszystkie zawory są w pozycji otwartej, czyli wszystkie obiegi stale uzyskują ciepło (temperatura w obiegach 23-24 C).

W ciągu ostatnich dni (mrozy -20 C) doświadczyłem dużych różnic temperatur pomiędzy korytarzem i pomieszczeniami, jak również pomiędzy samymi pomieszczeniami. Ponieważ w korytarzu niemal zawsze jest cieplej niż w pokojach, to prowadzi to do sytuacji, gdy w nocy w pokojach robi się chłodno ale pompa obiegowa nie jest uruchamiana (bo w korytarzu jest ciepło, a więc AD285 nie zgłasza zapotrzebowania i nie uruchamia pompy).
Z kolei trwale otwarte obiegi nakazują mi myśleć, że nawet zainstalowanie sterowników/termostatów nie poprawi sytuacji, bo w korytarzu nadal będzie cieplej niż w schłodzonych pokojach.

W jaki sposób skonfigurować system, by zgłaszać zapotrzebowanie na ciepło przez poszczególne pokoje (czyli uruchamiać pompę na żądanie każdego z 8 przyszłych sterowników)?

Czy istnieje coś takiego, jak „równoległe” zgłaszanie zapotrzebowania na ciepło – i od razu druga część pytania: czy pompa De Dietrich GSHP je obsłuży…?
A może tzw. matkę w ogóle należałoby pominąć (bo w korytarzu i tak będzie ciepło...) i wysyłać zapotrzebowanie bezpośrednio do pompy obiegowej która będzie się załączać zawsze, gdy tylko odbierze sygnał o zapotrzebowaniu na ciepło?

Korzystając z okazji dodam, że rozważam sterowniki SONOFF NSPanel (https://allegro.pl/oferta/sonoff-ste...ch-12327993669) i wgranie firmware’u obsługującego system TASMOTA. A może w ogóle pójść w inną stronę?