dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Warianty podłączenia - poarda

    Witam,

    Zastanawiam się nad instalacja fotowoltaiczną w domu jednorodzinnym do 4kW (oczywiście 3f), proszę o poradę sugestie, opinie czy mogę tak podłączyć fotowoltaikę.

    wstępny opis:
    Z względu na to iż budynek jest dość wysoki a dodatkowo na dachu są już kolektory słoneczne, rozważam zainstalowanie paneli na sąsiednim budynku (coś jak garaż - szopa). Dach tego budynku jest obecnie wolny od jakikolwiek instalacji jest znacznie lepiej dostępny i lepiej "ustawiony".
    Panele na dachu szopy, inwerter i zabezpieczenia na elewacji domu (budynki oddalone od siebie na około 4m). Dom jest zasilany linią napowietrzną (punkt 0 na rysunku), następnie przewód idzie do skrzynki z bezpiecznikami S (punkt 1) w końcu wchodzi do budynku i na klatce schodowej jest licznik energii elektrycznej wraz z bezpiecznikami. Budynek na ścianie ma także gniazdo siłowe 400V (punkt 2), niestety budynek jest z lat 80 i cała instalacja jest 2 przewodowa (to znaczy bez rozdzielenia na PE i N).

    Czy mogę inwerter podłączyć właśnie do tego gniazda siłowego a uziemienie uzyskać przez osobny przewód podłączony do uziomu pionowego (szpilki 3m lub dłuższej/kilku)?

    Zastanawia mnie to czy czasem dostawca energii nie będzie wymagać aby licznik energii wyprowadzić na zewnątrz budynku?


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zasilanie.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	84,3 KB
ID:	453862

  2. #2

    Domyślnie

    Jesli to gniazdo jest zasilane przewodem przynajmniej 2,5 mmm2 to spokojnie wytrzyma prąd ok 6A i na 4m spadek sporo poniżej 1%
    Ale jeżeli układ sieci to TN-c to sugerowałbym jednak zrobić rozdział przewodu PEN w tablicy bezpiecznikowej, wyprowadzić kabelek 16 mm2 i połączyć z tym planowanym uziemieniem, prawdopodobnie i tak będziesz schodził po elewacji od tego gniazda to przy okazji i kabelek się zmieści

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony