dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie PC 7 moc umowna 12,5kW zab.25A.

    Witam jak w tytule. Czy moc umowna 12,5kW i zabezpieczenie „w drodze” 25A są odpowiednie do użytkowania jednofazowej PC 7-9 kW?? Kuchenka indukcja reszta domu tez w prądzie. Czy ma ktoś podobnie?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    596

    Domyślnie

    Powinno wystarczyć. Ja zgłosiłem 17kW tylko po to by mieć 32A. Może kiedyś w przyszłości będę mieć elektryczny samochód
    Dom: szkielet drewniany prefabrykowany
    Płyta: 8cm XPS/15cm EPS/15cm beton W8/6cm EPS/jastrych 12cm
    Pow użytk.: 133m2 Pow całk.: 175m2
    Dach: wiązary + membrana, blachodachówka
    Strop: 30cm Steico Zell
    Ściany: C24 szkielet drewniany, 30cm Steico Protect
    Wentylacja: Komfovent Domekt R 450
    Ogrzewanie: Konceptus PC GW 8kW + 500mb poziome DZ (5szt heliko)
    OZC: 5.3kW22*C@-20*C/100% podłogówki co 10cm

    Dziennik budowy

  3. #3

    Domyślnie

    U mnie 3x32A główne ,na pompie 1f 7kw bezpiecznik 25A, od dwóch lat najwyższy zanotowany pobór przez licznik energetyki to 22A niestety niewiadomo czy było to głównie na jednej fazie czy po troche na każdej (też wszystko na prąd z indukcją )
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  4. #4

    Domyślnie

    Celuj w 3 x 32 A dla bezpieczników przed licznikowych
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #5

    Domyślnie

    Miejcie na uwadze, że pytający pisze o pompie jednofazowej. Czyli moc pompy nie rozkłada się pomiędzy trzy fazy, lecz obciąża tylko jedną.

    U mnie to wygląda tak, że zabezpieczenie przedlicznikowe to 25 A. Ale przewody zasilające to zabezpieczenie wydają się być dosyć cienkie, wyglądają na 2,5 mm2 (instalacja z lat 70., miedź). I zastanawiam się, czy nie będzie wymagana wymiana tego całego WLZ-u... Jak by nie było, dziś 2,5 mm2 to standard w instalacjach do gniazd wtyczkowych, a tu taki przekrój zasila cały dom.

    Dodatkowo w domu mam 4 przepływowe ogrzewacze wody przy umywalkach (moc po ok. 3 kW i po montażu pompy nie znikną, bo nie mam cyrkulacji CWU, więc przejście na ciepłą wodę z PC powodowałoby konieczność oczekiwania na ciepłą wodę, co przy wannie czy prysznicu jest jeszcze akceptowalne, ale przy umywalce nijak) i też pojawia się pytanie, czy przy zabezpieczeniu 25 A, odkręcenie ciepłej wody z ogrzewacza przepływowego podczas pracy pompy ciepła nie będzie powodować przepalania się bezpiecznika przedlicznikowego. Już kiedyś, przy innym rozłożeniu tych ogrzewaczy pomiędzy fazy i zabezpieczenia, zdarzało się, że używane równocześnie dwa ogrzewacze przepływowe (ale na jednym zabezpieczeniu _zalicznikowym_, nie pamiętam niestety, czy 16 A, czy 20 A) powodowały przepalanie się bezpiecznika. Teraz są rozłożone pomiędzy dwie fazy, każdy na osobnym bezpieczniku, a na trzeciej jest w zasadzie tylko kotłownia na węgiel, pralka, piekarnik i zmywarka.

    Przypuszczam, że pompa trójfazowa na tych obecnych zabezpieczeniach mogłaby od biedy dać radę (choć raczej na styk i nie ma pewności), jednofazowa... trzeba by ją dać na tę fazę z piekarnikiem, z którym jednak nadal mogłaby się gryźć. Czy się mylę?

  6. #6

    Domyślnie

    Dla 9 kW/TCap/1f mam;
    1/Instalacja 3-fazowa o mocy 17 kW;
    ....a/ bezpieczniki przed licznikowe 32 A,
    ....b/ bezpieczniki za licznikowe B 25 A,
    2/Pompę mam podłączoną;
    ....1 - wsza faza - agregat zewnętrzny,
    ....2 - ga faza - moduł wewnętrzny z grzałką C.O,
    ....3 –cia faza - grzałka zbiornika C.W.U ,
    Oprócz tego zastosowałem " Automatyczny przełącznik faz "
    Zobacz; https://forum.muratordom.pl/showthre...budynek/page22 - Jakich błędów unikać przed montażem pompy ciepła, jak przygotować budynek.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #7

    Domyślnie

    "T-CAP 9kW(3Fazy): B25/1; B16/1; B16/1"

    Czy dobrze widzę, że autor tam sugeruje zastosowanie do pompy trójfazowej trzech osobnych zabezpieczeń jednofazowych? Nie trójfazowego ze "wspólną wajchą"?

    Zakładam, że pompy przed brakiem jednej fazy są już wewnętrznie zabezpieczone, nadal jednak wydaje mi się to chyba nie do końca zgodne ze sztuką elektryczną.

    Co do różnicówek - z tego co czytałem, teoretycznie nie jest konieczne użycie różnicówki na PC w instalacji elektrycznej, bo sama pompa - większość modeli - ma już taką zabudowaną wewnątrz. Przepisy/normy też chyba nie wymagają różnicówki w instalacji dla odbiornika podłączanego na stałe, nie przez gniazdko. Natomiast istotne jest, by pompa nie była na tej samej różnicówce, co reszta domu, by przebicie w jakimś losowym drobnym urządzeniu, czy, gorzej, gdzieś w pozostałej części instalacji elektrycznej, nie powodowało awarii ogrzewania. Inna rzecz, że różnicówki są dosyć awaryjnymi urządzeniami i posiadanie dwóch w szeregu krzywdy nikomu nie zrobi (pomijając kwestię finansową), a może kogoś uratować, szczególnie, że mówimy o urządzeniu ogrzewającym wodę, w której ludzie się kąpią, biorą prysznice itp. Sam mam obecnie w zwyczaju, korzystając z grzałkowego bojlera CWU, odłączać go od zasilania na czas kąpieli, prysznica itp. (akurat nie mam póki co ani różnicówki, ani nawet doprowadzonego do bojlera osobnego uziemienia, a jedynie dawne tzw. zerowanie ochronne, więc to przyzwyczajenie wydaje się być dosyć rozsądne).
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 30-03-2021 o 13:10

  8. #8

    Domyślnie

    Co innego moc grzewcza pompy a co innego max pobór prądu przez pompę. To nie jest przełożenie 1:1. Wystarczy zajrzeć do specyfikacji, a nie zgadywać czy wystarczy zabezpieczenia.
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  9. #9

    Domyślnie

    Jeśli np. pompa ma grzałkę, która ma pokrywać 100% zapotrzebowania na energię przy dużych mrozach, to w sumie chyba z grubsza będzie się to pokrywać.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony