dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Montaż okapu - pytania

    Witam

    Mam do zamontowania okap i sporo pytań jak to zrobić.
    Niestety nie mam kominka wentylacyjnego na dachu w okolicy okapu, bo to byłoby chyba najlepsze wyjście. Ewentualnie mam kominek, który mógłbym wykorzystać, ale rura miałaby jakieś 12m a to chyba trochę za dużo. Pytanie czy dołożenie kominka na dachu z blachodachówki modułowej jest problematyczne?

    Zastanawiam się nad wyjściem bezpośrednio przez ścianę. Czego się w takim przypadku obawiam:
    - zacieków na elewacji (wyrzucam ciepłe powietrze z tłuszczem itp) - nie będzie to problem?
    - akurat ta ściana jest chyba najbardziej narażona na wiatr, niczym nie osłonięta. Czy jak będzie dmuchało, to nie będzie mi wdmuchiwało zimnego powietrza do środka? Nie będzie wiatr powodował hałasu w tej rurze? Wiem, jest zawór zwrotny, ale na oko to szczelnością nie grzeszy, czy to wystarczy? Mogę zastosować np. 2-3 takie zawory na rurze dla większej szczelności? Jaką polecacie kratkę wylotową?

    Jeśli wyjście przez ścianę, to która wersja montażu będzie lepsza, A czy B?. Nie ukrywam, że wygodniej byłoby zrobić wyjście pod wieńcem, ale jeśli opcja nad wieńcem jest w jakiś sposób lepsza (np. cichsza) to mogę zrobić i tak.

    Okap ma wylot 15cm, jakich użyć rur? Metalowych spirio czy lepiej coś z tworzywa?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	okap.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	9,4 KB
ID:	454450
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Czy to w wersji pod wieńcem czy nad, wstawiłbym rury/przelotki o takiej średnicy jakiej ma być rura wentylacyjna wraz z izolacją, n/p fi 200.
    Po jakimś czasie trzeba będzie zdemontować rurę wentylacyjną do czyszczenia lub wymiany na nową czystą, a to ułatwi taką operację.
    Klapa zwrotna, jeśli będzie na nawietrznej, to ciśnienie będzie ją doszczelniać. Ale czytałem też, że takie klapy potrafią irytująco kłapać od podmuchów wiatru.

    U siebie zrezygnowałem z wyrzutu okapowego powietrza na zewnątrz. W okapie mam filtr tłuszczowy i będzie jeszcze węglowy.
    Jak będzie brudził się sufit w kuchni, to też pewnie zrobię wyrzut przez ścianę.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Same filtry niewiele dają, miałem taki okap w mieszkaniu i była kicha.
    Rurę nie sądzę żeby trzeba było demontować, jak pisałem okap ma rurę 15 cm, w razie potrzeby włożę rękę do środka i wyczyszcze.
    A jak myślicie mogę użyć plastikowych rur wentylacyjnych?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony