dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 6
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 117
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Michal-81 Zobacz post
    Bufor jest zbędny? Cała idea nie zakłada ładowania bufora tanim prądem w nocy?
    No popatrz, a ja bez bufora grzeję w 100% w taniej strefie (ale fakt - nie tylko w nocy, bo w dziennym okienku też).
    Ale jak dla idei chcesz rezygnować z dziennego 9kienka to rzeczywiście bufor się przyda.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No popatrz, a ja bez bufora grzeję w 100% w taniej strefie (ale fakt - nie tylko w nocy, bo w dziennym okienku też).
    Ale jak dla idei chcesz rezygnować z dziennego 9kienka to rzeczywiście bufor się przyda.

    Kaizen przestań wreszcie pisać bzdury ...

    Większość domu grzejesz klimatyzatorem split i dodatkowo grzejesz kominkiem ...

    Po co ten kit wciskać ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Michal-81 Zobacz post
    Mówimy teraz o ogrzewaniu wodnym...PC vs bufor.
    Koszt pompy założyłem 30 tys..koszt bufora i boliera CWU na 10k.

    Reszta instalacji w obu przypadkach taka sama.

    Jakie kable Ci jeszcze potrzebne?
    Temat ciągle wałkowany ...

    Chcesz grzać z COP1 i masz ogrzewanie podłogowe wodne ? Kupujesz kocioł na prąd za 3-5 tys i grzejesz z COP1.
    Tania inwestycja ale COP zawsze =1.

    Zamiast kotła na prąd montujesz pompę ciepła i masz COP średni 3 (a sądzę że średnioroczny bedzie sporo wyższy).
    Wtedy po prostu płacisz 3x mniejsze rachunki za CO i CWU.

    Co do pompy PW. To nie ma co bawić się w najdroższe pompy PW , szkoda kasy ...

    Chcesz tanio ? Kupujesz chyba najtańszą markową pompę PW Haier (chyba 10tys) monoblocka.
    Podłączy Ci to każdy hydraulik , a nawet sam ..
    Obecnie jest wysyp pomp PW monoblock. Ma w ofercie Midea , ma Gree i jeszcze inne firmy , więc wybór spory ...

    I masz tanio i masz później tanią eksploatację ...

    Albo masz tańszą inwestycję początkową i później np. płacisz rocznie za CO+CWU np. 3000zł , albo droższa inwestycja i za to samo płacisz 1000zł rocznie
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 10-04-2021 o 22:51
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  4. #44

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 24-04-2021 o 17:10

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Michal-81 Zobacz post
    Jakie kotły elektryczne? Indukcyjne, elektrodowe?
    Wrzuć na ceneo czy allegro "kocioł elektryczny" - do wyboru od ok. 2K zł.

    Cytat Napisał Michal-81 Zobacz post
    Nie szukam na siłę oszczędności więc koszt zakupu traktuje jako jedną ze składowych budowy domu..po prostu kolejne +30 tys które gdzies i tak było w budżecie.
    Wiesz, ze przy kablach masz ze 25 lat gwarancji bez dodatkowych kosztów? A przy PC PW 2-5 lat i płatne przeglądy 1-2x do roku? A Misiek jako jedyny podaje szacowany lifespan na kilkanaście lat i jako jedyny daje gwarancję dostępności w tym czasie części zamiennych? A za kilkanaście lat wymiana za kilkanaście koła (chyba, ze wcześniej naprawa okaże się nieopłacalna/niemożliwa albo masz szczęście i będzie to 20+ lat).

    Żywotność kotła elektrycznego jest podobna jak PC. Tylko koszt wymiany z 10x mniejszy. A przeglądów brak (a nawet jak któryś producent ich wymaga, to nie ma sensu płacić te 3-6 stów jak kocioł kosztuje 2-3K zł).

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Kaizen przestań wreszcie pisać bzdury ...
    Wykażesz, na takim przykładzie, że grzanie 24/7 jest niezbędne? Tu w dziennym okienku, jak rozumiem, grzało się CWU. A potem w taaakie mrozy PC odpoczywała całkiem. Jakby w dziennym okienku wpuściła trochę kWh w podłogę, to do 22:00 nie byłoby potrzeby grzać. Ale że przez zyski bytowe i słoneczne nie nabiła nic w podłogę to już wieczorem nabrała ochoty pochodzić.






    Jak ktos nie wie, to dane z domu Kaszpira. COP w tych temperaturach ze 2 - więc i kWh dom za dużo nie dostał (kable czy kocioł elektryczny 2-3x szybciej by dostarczyły potrzebną ilość kWh, więc dzienne okienko z zapasem by wystarczyło (zwłaszcza, ze do CWU byłyby osobne kW w grzałkach).

    A co do monobloka, to polecam wyobraźni, co się stanie, jak na godzinkę w takich warunkach jak pozwyżej zabraknie prądu. Albo, co gorzej, wybije z jakiegoś powodu zabezpieczenie nawet przy mniejszych mrozach, ale podczas wyjazdu na ferie czy święta.

    Moje pomiary tutaj.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-04-2021 o 09:33

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Nieszczęście lubi towarzystwo.
    O jakiej parze mówisz? Klima i kable? Kable i kominek ? Klima i kominek?

  7. #47

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 24-04-2021 o 17:10

  8. #48
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jest tu forumowicz który sam sobie założył ogrzewanie z COP=1 i teraz wszystkim "naukowo" udowadnia że jest to najlepsze rozwiązanie pd Słońcem.
    Robi to bo nie chce sam być z tym problemem jak ceny prądu polecą do nieba.
    Po malutku, pompiarzom wtedy nie wzrośnie cena ?

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post


    Wykażesz, na takim przykładzie, że grzanie 24/7 jest niezbędne? Tu w dziennym okienku, jak rozumiem, grzało się CWU. A potem w taaakie morozy PC odpoczywała całkiem. Jakby w dziennym okienku wpuściła trochę kWh w podłogę, to do 22:00 nie byłoby potrzeby grzać. Ale że przez zyski bytowe i słoneczne nie nabiła nic w podłogę to już wieczorem nabrała ochoty pochodzić.






    Jak ktos nie wie, to dane z domu Kaszpira. COP w tych temperaturach ze 2 - więc i kWh dom za dużo nie dostał (kable czy kocioł elektryczny 2-3x szybciej by dostarczyły potrzebną ilość kWh, więc dzienne okienko z zapasem by wystarczyło (zwłaszcza, ze do CWU byłyby osobne kW w grzałkach).

    A co do monobloka, to polecam wyobraźni, co się stanie, jak na godzinkę w takich warunkach jak pozwyżej zabraknie prądu. Albo, co gorzej, wybije z jakiegoś powodu zabezpieczenie nawet przy mniejszych mrozach, ale podczas wyjazdu na ferie czy święta.

    Moje pomiary [url=https://forum.muratordom.pl/entry.php?132662-O-bezw%C5%82adno%C5%9Bci-pod%C5%82og%C3%B3wki]tutaj
    .[/QUOTE]

    Ty to jesteś mistrz manipulowania i zmieniana tematu w przypadku jak nie jest CI na rękę ...

    Ty nie grzejesz kablami domu , ty dom grzejesz klimatyzatorem i kominkiem.
    Kable u Ciebie są dodatkowym wspomagającym ogrzewaniem a nie głównym.

    Za długo jestem na forum aby dawać się "nabrać" na twoje teorie i twoje "wykresy". W większości są one tak spreparowane aby udowadniały to co chcesz i pokazywały to co chcesz ...
    Już kiedyś okazało się że Twój super ciepły i akumulacyjny dom ma wahania temepratur o 1,5 stopnia podczas grzania , taki super akumulacyjny , albo może po prostu "boisz" się za długo grzać kablami aby nie wejść poza tanią taryfę ...
    Ale tego się nigdy nie dowiemy

    Co do mnie. Mamy dom zupełnie inny od Twojego. Jest bardzo dobrze docieplony , ma płytę fundamentową , zbudowany jest z silikatu , ale też ma bardzo duże przeszklenia (prawie cała ściana domu południowa jest przeszklona). Dodatkowo część domu ma wysokie katedralne sufity (prawie 5m) i tam też są dodatkowe okna dachowe. Więc zupełnie inna kubatura domu a i spore straty ciepła od tak dużych przeszkleń.
    Fakt dają niezłe zyski jak jest słońce , ale jak nie ma to generują duże straty.

    Inna rzecz że dom jest położony w takim miejscy gdzie mrozy do -28 stopni nie są czymś "niezwykłym". W takim miejscu gdzie "przyroda" około 2-4 tygodnie później zaczyna "ruszać" z kwitnieniem ...

    CO do grzania.
    Kilka lat grzałem głównie w II taryfie , nawet z myślą o takim grzaniu była kupiona pompa.
    Było fakt najtaniej , ale jak dla mnie najmniej komfortowo , bo wahania temp. były dość znaczne.

    Jednak od pewnego czasu stwierdziłem że bardziej odpowiada mi grzanie ciągłe , a może grzanie z termostatem i ustawioną histerezą 0,4 stopnia. (Ustawione 22,4 stopnia , włącza sie ogrzewanie jak spadnie temp do 22,2 i wyłącza jak osiągnie 22,6)

    Pompa włączy się kiedy jest potrzeba a nie kiedy jest tani prąd ..

    Obecnie był kupił sporo mniejszą pompę , nawet monoblocka z 5KW.

    Tutaj na forum kilka osób już ma monoblocki i jakoś nie słyszałem aby coś złego się stalo , a sądzę że po pierwszej zimie było by o tym głośno.
    Pompy mają swoje systemy "zabezpieczające" . Zapewne co jakiś czas nawet jak nie działa jednostka to pompa obiegowa "mieli" wodą aby nie nastapiło zamarzniecie w instalacji wodnej wody ..
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 11-04-2021 o 08:39
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #50
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Można się zgadzać z Kaizenem lub nie, ale czytając jego wpisy myślę że nawet jak dojdziemy do unijnych cen to sobie poradzi . Ma współczesny dom więc straszenie go cenami jest takie sobie.

  11. #51

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 24-04-2021 o 17:09

  12. #52
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Tylko Kaizen wydał sporo mniej inwestycyjnie..... Ma spory zapas $$$ którym może manewrować

  13. #53

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 24-04-2021 o 17:09

  14. #54

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 24-04-2021 o 17:09

  15. #55
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Sporo mnie znaczy ile?
    Ja za dom 135m2 z gruntową PC zapłaciłem 260k.
    Ile za swój dom z kablami zapłacił Kaizen?
    Nie wiem ile zapłacił Kaizen bo nie o tym tutaj mowa.
    Dom można postawić nawet za 2 mln....

    Chodzi o inwestycje w system grzewczy

    Powiedzmy ze robiąc kable zostało mu 50k względem pompy ciepła i paneli na dachu. Ma pole manewru czekając na to co wymyślą magicy z Wiejskiej w najbliższym czasie. Ci co władowali już kasę tego manewru nie mają .

  16. #56
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Kredyt zawsze jest argumentowany "przecież wrzucam to razem z domem do jednego wora" a odsetki spłaca sąsiad lub święty Mikołaj......

  17. #57
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Bym zapomniał o koronnym argumencie :

    Panie, mnie się to wszystko już dawno temu zwróciło a teraz już tylko zarabia......

  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Tylko Kaizen wydał sporo mniej inwestycyjnie..... Ma spory zapas $$$ którym może manewrować
    U mnie różnica pomiędzy "kotłownią" z PC i podłogówką a kominem, kominkiem, PC CWU i klimą (by wszystko mieć legalnie i nie przekroczyć wymagań EP itp) wyniosła ok 9 000zł a można mieć taniej jak się kupi PC made in China.
    Wygrzewanie PC posadzki latem kosztowało mnie 300kWh i już zaczynało się oszczędzanie, które ciągle trwa
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 11-04-2021 o 09:42
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  19. #59
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    ile 1 a ile 2 wariant?
    Z tego co pamiętam PC + podłogówka - 26k vs 17500 za mix
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Ty nie grzejesz kablami domu , ty dom grzejesz klimatyzatorem i kominkiem.
    Kable u Ciebie są dodatkowym wspomagającym ogrzewaniem a nie głównym.
    Czy Ty oby na pewno zdajesz sobie sprawę, co udowadniasz?
    Piszesz, że bzdurą jest 100% grzania w taniej strefie podłogą i argumentem ma być ze część ciepła produkuję źródłami pozbawionymi akumulacji? To udowadniasz coś przeciwnego. Klimy do grzania też nigdy nie odpalałem w drogiej strefie (do chlodzenia zdarza mi się, choć sporadycznie).

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Za długo jestem na forum aby dawać się "nabrać" na twoje teorie i twoje "wykresy". W większości są one tak spreparowane aby udowadniały to co chcesz i pokazywały to co chcesz ...
    Twoje wykresy też są spreparowane? Specjalnie wrzuciłem z mrozów dekady.


    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Już kiedyś okazało się że Twój super ciepły i akumulacyjny dom ma wahania temepratur o 1,5 stopnia podczas grzania , taki super akumulacyjny , albo może po prostu "boisz" się za długo grzać kablami aby nie wejść poza tanią taryfę ...
    Ale tego się nigdy nie dowiemy
    Owszem, zarówno zyski słoneczne, klima jak i koza potrafią takie atrakcje zapewnić. Podłogówka nie potrafi choćbyś chciał. Tylko przypomnij, gdzie to się okazało? Na ostatnim wykresie kominek podbił ledwo o 1*.


    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Inna rzecz że dom jest położony w takim miejscy gdzie mrozy do -28 stopni nie są czymś "niezwykłym".
    Kiedy jeszcze miałeś taaakie mrozy? Pokażesz na pvmonitorze?
    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Było fakt najtaniej , ale jak dla mnie najmniej komfortowo , bo wahania temp. były dość znaczne.
    Bo nie grzałeś w dziennym okienku - tak samo jak na wykresie.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Pompy mają swoje systemy "zabezpieczające" . Zapewne co jakiś czas nawet jak nie działa jednostka to pompa obiegowa "mieli" wodą aby nie nastapiło zamarzniecie w instalacji wodnej wody ..
    O tak. Kombinują z zabezpieczeniami. Szafy izzifast, UPSy, glikol i monoblok przestaje byc atrakcyjny cenowo. Częściej jednak chowają głowę w piasek i zapominają, jak to często mokry śnieg doprowadza do awarii sieci. Może i ryzyko nie jest duże - ale konsekwencje awarii spore. Bo nie tylko koszt naprawy, ale i dosyć problematyczne odpalenie ogrzewania przy zamarzniętych rurach w EPS (palnikiem nie podgrzejesz).

Strona 3 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony