dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kbhit

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-677
    Posty
    21

    Domyślnie Pęknięcie na ścianie nośnej w piwnicy

    Cześć,

    Odkryłem takie pęknięcie, które umiejętnie schował poprzedni właściciel (zastosował siatkę, jak na zdjęciu).
    Ta siatka odeszła, ale pęknięcie nadal jest bardzo, bardzo wąskie (może 1-2mm), jednak z obydwu stron.
    Okna są dwa, pokój jest długi na 7 metrów, okna są symetryczne. Problem jest na jednym z nich, tym bliżej środka domu.
    Z zewnątrz ziemia jest do wysokości tuż pod parapetem widocznym na zdjęciu i jak popatrzę na ten fragment muru z zewnątrz to też jest rysa podobnej wielkości.
    Oczywiście pewnie znaczy to, że sam mur też jest pęknięty. Wiem, że pod oknem nie jest przenoszone obciążenie ALE przecież to jest piwnica jest napór ziemi, a pod oknem spodziewam się, że mur nie jest dociążony, to ściana jest najsłabsza. Z kolei dom jest na 40cm płycie fundamentowej więc nawet jeśli byłoby to spowodowane nierównomiernym naciskiem, to znaczyłoby to, że płyta musiałaby pęknąć pod spodem?

    Podobno dookoła domu jakieś 40cm pod oknami (tutaj) biegnie jakiś stalowy pręt który to wszystko "spaja".
    Trochę się tym martwię. Z drugiej strony dom stoi już 20 lat, a 2 lata temu przeprowadzono przebudowę ulicy przy której stoi bezpośrednio (15-20m).
    Czasem zdaje się że czuć jak coś większego jedzie, jak najedzie na studzienkę.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image.png.ae228741606cb70d79d5f55fe0469dea-2.jpg
Wyświetleń:	113
Rozmiar:	80,7 KB
ID:	454511

  2. #2

    Domyślnie

    Odkopać dookoła i zobaczyć naocznie co w trawie piszczy. Detektorem stali sprawdzić zbrojenia.
    Jaki u góry jest strop? masz projekt? Może strop to wszystko jeszcze coś zespoli choć podstawa budowy to sam fundament.
    Trzeba określić przyczynę tego stanu rzeczy -to najwazniejsze.

  3. #3

    Domyślnie

    1. Może rękojmia wchodzi w grę z uwagi na wadę ukrytą. Pytanie czy okna były przewidziane w projekcie czy były dorabiane - jeżeli masz PB wg którego było budowane.

    2. Intuicyjnie wydaje się, że masz rację i chodzi o parcie gruntu i osłabienie ściany z uwagi na brak podparcia stropem w miejscu okna. Czy to jest ściana murowana czy monolit? Pewnie murowana - pytanie z czego.

    3. Pokaż zdjęcie rysy z zewnątrz i ile masz do drogi. Orientujesz się.jakie tam są grunty?

    4. Coś z tym trzeba zrobić choćby z tego powodu, że woda będzie tędy wchodziła. Jaka izolacja jest na zewnątrz?

    5. Możliwe rozwiązanie to naprawa i wzmocnienie tego miejsca poprzez zszycie. Zleć komuś zaprojektowanie tego.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kbhit

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-677
    Posty
    21

    Domyślnie

    Cześć,

    Serdecznie dziękuję za odpowiedzi. Poniżej zdjęcia dokumentów. Pokój o który chodzi jest na południowy-wschód.
    Dziwne bo wydaje mi się że w dzienniku budowy jest że beton a tutaj jest jakiś pustak chyba?
    Czy jest to możliwe że spojenia tego pustaka MAX pękły ale nie sam pustak (i dlatego tak jakoś krzywo idzie ta rysa i nie łączy się w jeden pion).
    Tam są jego dwa typy - jeden większy - piwnica - i jeden węższy - reszta.
    Może to od cykli rozmarzania i zamarzania się stało + roboty drogowe które tutaj miały miejsce?
    Na zewnątrz tylko cieniutka warstwa styropianu i folia kubełkowa. Całość pod zadaszeniem z rynnami bezpośrednio do kanalizacji. Generalnie nigdy wody nie było i nie widać żeby tam woda była.

    Budynek na płycie żelbetowej 40cm + łatwy fundamentowe 1m poniżej i zbrojone mury fundamentowe. Z tego co wiem pod oknami dookoła budynku idzie jakaś opaska ale kto wie czy to prawda? Nigdzie tego nie widzę w projekcie. Od zewnątrz 42cm muru "warstwowego", "siding", wełna mineralna, izolacja pionowa fundamentów smarowanie lepikiem 1 x abizolR 1x abizolP. Wzdłuż ścian przyziemia w warstwach posadzkowych ułzyć dodatkowo w pasie 1m płyty supremy, wieńce izolować styropianem gr 2cm z siatą z włóka szklanego, posadzki przyziemia izolowane warstwami wełny mineralnej oraz płyty pilśniowej twardej 2.5cm w piwnicach oraz styropianem na parterze.

    I jeszcze takie rzeczy jak: elementy stalowe, konstrukcyjne, malować dwukrotnie farbą antykorozyjną "penetrol".

    Ziemia to piaski średniozagęszczone ID = 0.5. Podobno można było robić samą ławę fundamentową ale zrobili 40cm płytę żelbetową i tak.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	21-04-02 14-52-09 0286.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	93,9 KB
ID:	454552
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	21-04-02 14-56-14 0288.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	96,3 KB
ID:	454553
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	21-04-02 14-57-03 0289.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	95,1 KB
ID:	454554
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	21-04-02 14-59-11 0291.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	92,8 KB
ID:	454555
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200417_132409-edytowane.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	95,1 KB
ID:	454556

    Co to jest ten dzyndzek na zdjęciu bo okazuje się że to niemal idealnie w tym miejscu gdzie jest to pęknięcie (na rzucie fundamentów domu)?


    Niestety nie widzę co jest zewnątrz, tylko przy samym parapecie (ostatnie zdjęcie to zdjęcie strony północnej, ale tutaj dobrze widać co tam jest - nie jest jeszcze zasypane). Tam faktycznie wydaje mi się że jest bardzo, bardzo wąska ryska, nie jestem nawet w stanie tego dobrze na zdjęciu uchwycić.

    Do drogi jest w najkrótszym dystansie około 13 metrów, natomiast do studzienki która powoduje wstrząsy 15. Natomiast to miejsce jest dalej, i myślę że jakieś 25 metrów co najmniej, ale nie wiadomo jak ta ziemia wygląda pod spodem - może się całkiem dobrze nieść, co czuć. Tutaj jeżdża TIRy i ciężarówki z ziemią obecnie. Swojego czasu walce (kolesie nie wyłączali wibracji czasem...).

    Dodatkowo cytuję:
    "W celu przeniesienia naprężeń krawędziowych projektuje się słupy żelbetowe ukryte w grubości ściany. Przekrój b=h=20cm. Zbrojenie 6 fi 12 (A III), strzemiona fi 6 co 20 (10) cm - słupy zastrzępić z przylegającymi ścianami".

    "Wieńce: żelbetowe, wylewane, przekrój b = b ściany - ocieplenie, h = 20cm" Zbrojenie podłużne 4 fi 10 (St0), strzemiona fi 6 co 25cm.
    "Naproża żelbetowe, wylewane, przekrój b = b ściany - ocieplenie, h = 25cm" Zbrojenie dla L >= 1.5m dołem 3 fi 16 (AIII) a górą 2 fi 12. Zbrojenie dla Lo<1.5m dołem 3 fi 12 (AIII) górą 2 fi 12. Strzemiona na całej długości fi 6 co 12cm"
    Ostatnio edytowane przez kbhit ; 02-04-2021 o 14:34

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony